Az Orbán-kormány várhatóan meghátrál a szankciók ügyében
A Politico szerint a magyar kormány megingott az Oroszország elleni uniós szankciók meghosszabbításának ügyében, miután Trump élesen támadta Putyint, és további büntetéseket helyezett kilátásba.
Az amerikai portál brüsszeli forrásai arra számítanak, hogy Budapest meghátrál, mert nem talált szövetségesre az amerikai elnökben.
A magyar kormány az elmúlt napokban nyilvánosan játszadozott azzal az elgondolással, hogy megakadályozza a szankciók meghosszabbítását, amelyhez konszenzus szükséges. Orbán Viktor kedden kijelentette: „Eljött a változás ideje”. A szokásos érvei mellett – miszerint a szankciók kárt okoznak az unió gazdaságának –, ezúttal hozzátette, hogy az EU-nak ki kell várnia, hogyan közelíti meg a kérdést Donald Trump. A választ a kérdésre szerdán megkapta Trump egy közösségi médiában közreadott, váratlanul dühös bejegyzésében. „Vessetek véget ennek a nevetséges háborúnak. Különben nincs más választásom, mint hogy magas adókkal, vámokkal és szankciókkal sújtsak mindent, amit Oroszország ad el az Egyesült Államoknak” – írta az elnök.
Csütörtökön Brüsszelben a diplomaták már úgy érzékelték, hogy Magyarország kész feladni vétószándékát. Két diplomata is elmondta s portálnak: Magyarország képviselője úgy nyilatkozott, hogy Magyarországbak még döntenie kell a kérdésben – ez pedig igencsak ellér Orbán sokkal élesebb hazai retorikájától.
A szankciók meghosszabbításának határideje január 31.
A hosszabbítás határidejének lejárta esetén az egyik első következmény az lenne, hogy az EU-ban befagyasztott orosz vagyon visszafolyna a Kremlhez.
A folyamatokat ismerő két tisztségviselő szerint nincs B terv ennek a forgatókönyvnek az elkerülésére. Úgy vélték, kizárt az, ami korábban felmerült, hogy Belgium felhasználhat egy 81 éves törvényt, amely a király számára lehetővé teszi, hogy megakadályozza vagyonok külföldre történő küldését.
A szankciókban esetleg bekövetkező hosszabb szünet érintheti az EU azon célját is, hogy beszüntesse az Oroszországból való energiaimportot.
Magyarországra nézve is lehetnek következményei annak, ha megbuktatja az unió szankciós rezsimjét. A portál egy diplomatát idézett, aki szerint megtörténhet, hogy a bizottság nem hagyja jóvá az következő négy évre szóló kiadási programját, ami a támogatások egyik feltétele, és februárban lesz esedékes.
Végül az egyik nyilatkozó diplomata leszögezte, „Nem hiszem, hogy Budapest megakadályozná a hosszabbítást. Fokozza a feszültséget, de ha megakadályozza, akkor itt robbanás lesz.”
A tagállamok uniós nagykövetei pénteki ülésükön nem tudtak megegyezni a szankciók meghosszabbításáról, mert a magyar kormány ezt megakadályozta. Ezért a döntés a hétfői külügyminiszteri tanácsülésig csúszik.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. szeptember 29.-i adása itt nézhető meg: