Az ország jól járt azzal, hogy magyar elnöke lett az ENSZ Közgyűlésnek, bár Orbánnak ez nem hajt hasznot
„Kőrösi Csaba kitűnő felkészültségű, tapasztalt diplomata, jól jár azzal Magyarország, hogy ő lett az ENSZ Közgyűlés új elnöke” – mondta a Hírklikknek Balázs Péter, aki személyesen is jól ismeri őt, mivel a miniszteresége idején a Külügyminisztérium állományában volt. Balázs nem tart attól, hogy Kőrösi az Orbán-kormány malmára fogja hajtani a vizet, „nem csak azért, mert aktív diplomáciai szerepe ebben a tisztében nincs, hanem azért sem, mert ismeri az ENSZ játékszabályait, és biztos, hogy be is tartja azokat”. Viszont a magyar diplomácia jelenlegi állapotán nem segít, hogy ő lett az elnök – szögezte le a korábbi miniszter.
„...Ünnepélyesen kijelentem, hogy... az ENSZ alapokmányának és a közgyűlés elnökére vonatkozó etikai kódexnek megfelelően, kizárólag az Egyesült Nemzetek Szervezetének érdekeit szem előtt tartva látom el a feladataimat, és annak megfelelően tevékenykedem. Nem keresek és nem fogadok el instrukciókat a feladataim ellátásához semmilyen kormánytól vagy más külső szervezettől” – ezeket a kitételeket (is) tartalmazó esküt tett le az ENSZ Közgyűlés most kezdődött ülésszakának elnöke, Kőrösi Csaba. Utoljára negyven éve töltötte be ezt a tisztet magyar diplomata. A 77. ülésszakot vezető Kőrösit közfelkiáltással választották meg a tagállamok képviselői. Mint ismert, a közgyűlés az ENSZ öt fő szervezetének egyike, ezen a fórumon vitathatják a meg a tagállamok képviselői az ENSZ alapelveihez kapcsolódó kérdéseket, s tehetnek ajánlásokat a szervezet tagjainak vagy főszerveinek.
Kőrösi beiktatási beszédében – az MTI tudósítása szerint – elnöki munkájának alapelvei között említette a bizalmat, a szolidaritást, fenntarthatóságot, valamint a tudományos megalapozottságot. Kiemelten szólt a fenntarthatósági átmenetről, amit – mint mondta – minden érintett bevonásával igyekszik elérni, rendszeres konzultációk segítségével is. Az ukrajnai háborúval kapcsolatban azt emelte ki, hogy azt azonnal meg kell állítani, mert csak szenvedést hoz, valamint az emberi jogok, a jólét és a bolygó ellen való. A lehetséges legkorábbi tűzszünetet sürgette.
Kőrösi, a karrierdiplomata Kőrösi Csaba 1983-ban lépett diplomáciai pályára, s a következő években a Külügyminisztérium kiküldöttjeként több állomáshelyen teljesített szolgálatot, a többi között Görögországban, Izraelben és Líbiában. 2010-2014 között nagyköveti rangban Magyarország állandó képviselője volt az ENSZ-nél, 2011-12-ben a közgyűlés alelnökeként is tevékenykedett. A diplomata ezután Áder János alatt a Köztársasági Elnöki Hivatal környezeti fenntarthatósági igazgatóságát vezette. |
Számít-e, hogy magyar elnöke van az ENSZ most kezdődő közgyűlésének? Mit lehet tőle várni? Vajon nem kell attól tartani, hogy az Orbán-kormány által delegált bővítési biztoshoz, Várhelyi Olivérhez hasonlóan, mint minden szentnek, neki is majd maga, pontosabban Orbán érdekei felé hajlik a keze? Balázs Pétert kérdeztük, aki maga is évekig dolgozott együtt Kőrösi Csabával.
„Sokra tartom Kőrösi Csabát, személyes tapasztalataim alapján. Megérdemli ezt a pozíciót. Kitűnő felkészültségű, tapasztalt, úgy is mondhatni, kiemelkedő diplomata, akivel miniszterségem alatt elég sok közös munkánk is volt” – fogalmazott a korábbi külügyminiszter, aki szerint „Kőrösi Csabával jól járt Magyarország, jól fogja csinálni’. Emlékeztetett arra, hogy a közgyűlés új, magyar elnökét a magyar ENSZ-nagyköveti évek érlelték meg erre a feladatra. Akkor szerezte meg a szükséges presztízst, és abban az időben építette ki azt a kapcsolatrendszert, ami alapján megválasztották erre a tisztségre.
Vajon mit jelent ez Magyarország számára? Balázs Péter úgy véli, mindenképpen jó fényt vet az országra, hogy magyar diplomata a közgyűlés elnöke. Aktív diplomáciai szerepe azonban nincs – tette hozzá a professzor, aki nemmel válaszolt a felvetésre: nem kell-e tartani attól, hogy az orbáni érdekeket szem előtt tartva tevékenykedik majd Kőrösi, ahogy teszi ezt az Európai Unióban Várhelyi Olivér bővítési biztos. „Kőrösiről azt gondolom, hogy meg tudja állni ezt, ismeri az ENSZ játékszabályait, és biztos vagyok benne, hogy be is tartja azokat” – mondta, emlékeztetve arra, hogy az ENSZ Közgyűlés elnöke amúgy is olyan reflektorfényben van, hogy nem engedhet meg magának ilyen ballépéseket.
Így látja Kőrösi Maga Kőrösi Csaba megválasztása után a Magyar Nemzetnek adott interjúban a következőképpen nyilatkozott: „a közgyűlés elnökének szerepe semleges: nem az lesz a feladatom, hogy magyar nemzeti programot valósítsak meg. Ugyanakkor — mint korábban is megtörtént — megfelelő tárgyalásvezetéssel lehet úgy alakítani a megbeszéléseket, hogy áttörés szülessék Magyarország számára is fontos kérdésekben. Olyan ügyeket terelhetünk például megfelelő irányba, mint a víz, az élelmiszer- és a kiberbiztonság, a kisebbségi jogok és nyelvhasználat. Ha így lesz, az Magyarországnak is csak jó lehet”. |
És vajon a magyar diplomácia számára hasznos-e Kőrösi megválasztása? Balázs Péter szerint a magyar diplomácia jelenlegi állapotán ez nem fog segíteni. „Már csak azért sem, mert eleve egy olyan furcsa tévúton jár, hogy a szövetségeseivel vívja a konfliktusokat, és a fenyegető hatalmakkal próbál az euró-atlanti szövetségi rendszeren belül – egyedüliként – barátkozni” – fejtette ki. Mint leszögezte: Kőrösi Csaba megválasztása az ENSZ Közgyűlés elnöki tisztére egy olyan presztízs a magyar diplomáciának és Orbánnak, ami nem hajt hasznot a számukra.