Az új szíriai kormány kitessékelte Oroszországot a tartuszi kikötőt működtető cégből
Az oroszoknak azonnal el kell hagyniuk a fontos kikötőt, amelyet az Aszad-rezsim idején 49 évre kaptak használatba.
A szíriai Kikötői Hatóság felmondta a tartuszi kikötőre vonatkozó, 49 évre szóló koncessziós szerződést az orosz projektcéggel, ami azt jelenti, hogy Oroszországnak el kell hagynia számára rendkívül fontos kikötőt. A hírt a szíriai információs minisztérium is megerősítette – írja az Euronews.
A szerződést 2019 januárjában kötötte a Szíriai Kikötők Igazgatósága és az STG-ENGINEERING nevű orosz projektcég, az elvileg 500 millió dollárra becsült orosz befektetésért cserébe a tartuszi kereskedelmi kikötőt 49 évre az oroszok használatába adta, amely idő alatt a befolyt haszon 65 százaléka Oroszországot illette meg.
A kikötőt működtető cég igazgatótanácsában is az orosz fél volt döntő többségben.
A szerződés lényegében ellentmond a szíriai alkotmány rendelkezéseinek, amely kimondja, hogy a természeti erőforrások és a közintézmények köztulajdonnak minősülnek, és hangsúlyozza, hogy az ezek feletti irányítást nem engedhetik át külföldi cégeknek. A szerződés a szíriai nép jogainak megsértését jelenti, és a szíriai rezsim személyes érdekeit szolgáló szolgáltatásként jött létre az állam szuverenitásának egy részének feladásával" – írja a hírt közlő shaam.org.
Ez a fejlemény eloszlatja azokat a reményeket, hogy továbbra is tartós jelenlétre számíthat eddigi legfontosabb közel-keleti partnerének területén.
Háttér
A tartuszi kikötő elvesztésével óriási veszteség éri Oroszországot, mert afrikai műveleteik logisztikájához nélkülözhetetlen lenne egyetlen Földközi-tengeri kikötőjük, és ugyanez igaz a NATO déli szárnyával való egyensúlyvesztésre is.
A lépés akár arculcsapásnak is nevezhető, mert ezzel végleg lehetetlenné válik Oroszország egyetlen repülőgép-hordozójának, a Kuznyecov admirálisnak a visszavezénylése a Mediterráneum keleti medencéjébe, ahol 2017-ig állomásozott, mint a Szíriát bombázó anyahajó. (Az egység jelenleg a szentpétervári dokkban áll nagyjavítás alatt.)
Tartusz a második legnagyobb szíriai kikötő, amely a Szovjetunió ideje óta adott otthont Moszkva haditengerészeti ellátási és karbantartó bázisának. Ez volt az utolsó külföldi orosz bázis, és az egyetlen Földközi-tengeri üzemanyagtöltő hely, ami megkímélte az orosz egységeket attól, hogy feltétlenül a NATO-tag Törökországon keresztül jussanak vissza a Fekete-tengeri bázisokra.
Ez a lehetőség az ukrajnai háború kitörése után meg is szűnt, mert az 1936-os montreauxi egyezmény óta Törökországnak tilos átengedni a Boszporuszon hadiállapotban lévő országok hajóit. Jelen pillanatban kilátástalannak tűnik, hogy Oroszország haditengerészetet állomásoztathasson a Földközi-tenger déli-délkeleti régióiban.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 20-i adása itt nézhető meg: