Bár a státusztörvény módosult, a leginkább hátrányos szabályok maradtak
A kormány továbbra is kitart a bosszútörvény mellett, veszélyeztetve a lehívható uniós támogatásokat. Így sajnos nem vált okafogyottá az ellenállás várhatóan május 3-ai folytatása sem. Bár a törvénytervezet időközben némiképp módosult, a leginkább hátrányos szabályok maradtak. A PDSZ táblázatban mutatja a változásokat. A PDSZ és a PSZ elutasítja a státusztörvényt.
A kormány továbbra is kitart a státusztörvény mellett, annak ellenére, hogy új jogállási törvény megalkotása nem része az uniónak tett vállalásainak. A tartalma alapján egyértelmű, hogy nem másról, mint kicsinyes bosszúról van szó, amivel a tiltakozókat akarják elhallgattatni, és az ellenállást letörni. A törvénytervezet időközben kismértékben módosult, de a leginkább hátrányos szabályok maradtak – olvasható a PDSZ Facebook oldalán.
A legsúlyosabb rendelkezésekben a kormány eddig nem engedett, így maradt a tervezetben a teljesen szubjektív alapokon nyugvó, garantált béremelést nem nyújtó bérrendszer és a munkavállalókat alapvetően érintő hátrányos szabályok (például a munkaidő hossza, az extrém munkaterhelés lehetősége, a fél éves munkaidőkeret, a tanítási év meghosszabbítása, szabadságjogok korlátozása, a nevelőtestületek autonómiájának megszüntetése a pedagógiai program és az éves munkaterv elfogadásának vonatkozásában, a röghöz kötés, a másik intézménybe történő átirányítás lehetősége).
A PDSZ kitart amellett, hogy új jogállási törvényre nincs szükség, ráadásul a kormány által bevezetni tervezett státusztörvény ellentétes a kormány uniós vállalásaival.
„A kormány nem folytat érdemi egyeztetéseket. Ami a minisztériumban folyik, nem nevezhető érdemi egyeztetésnek. Érdemi egyeztetés ugyanis csak erre felhatalmazással rendelkező felek között történhet. Maruzsa Zoltán és Kisfaludy László nem ilyen tárgyalópartnerek, hanem postások. Hozzák-viszik az információkat köztünk és „Tudjukki” között. Nincs magyarázat arra, hogy az unióval folytatott egyeztetések során, amikor a béremelésre szánt összegek ütemezésében is megállapodtak, hirtelenjében előkerült egy új jogállási törvény, amelynek köze nincs az uniós vállalásokhoz, ellenkezőleg, eddigi, szerzett jogokat vesz el, a még megmaradt autonómiát tovább csorbítja és véletlenül sem teszi a pedagóguspályát vonzóvá. A bosszútörvény bevezetésével veszélybe kerül az uniós támogatás.
A kormány abban reménykedik, hogy hamis propagandával meg tudja téveszteni az Európai Bizottságot, úgy állítva be a státusztörvényt, mint egy pedagógusok számára kedvező jogszabályt, amelyben már megállapodás-közeli a helyzet. Kisfaludy László helyettes államtitkár szerint már csak 18 pontban nincs egyetértés, de abban is hamarosan megállapodnak. De vajon kikkel is? A PDSZ és a PSZ az egyeztetések során kijelentette, hogy a státusztörvényt elutasítja, mivel az abban lévő rendelkezések az uniós vállalásokkal ellentétesek, a közoktatás és az abban dolgozók helyzetét tovább rontják. Mi hozzátettük azt is, hogy nem értünk egyet az egységes, minden fenntartóra kiterjedő jogállási törvénnyel. Konkrétan azzal, hogy összemossák a kötelező állami és a nem kötelező, világnézeti alapon szerveződő és magánintézmények által végzett feladatellátást. Ez ellentétes a szekularizáció, azaz az állam és egyház szétválasztásának elvével is. A legnagyobb baj azonban, hogy ez a törvény röghöz köt, megfélemlít, a munkáltató kénye-kedvének kiszolgáltatja a munkavállalókat, megnöveli a munkaterheket, biztos béremelés helyett egzisztenciális bizonytalanságot okoz, kifejezetten az ellenállás megtorlására készült. Ez a törvény engedményekkel együtt is elfogadhatatlan!
A korábban közzétett, összehasonlító táblázatot frissítettük. Itt megnézheti hogy az „egyeztetések” során tett engedményekkel együtt hogy is néz ki jelen állás szerint a státusztörvénynek csúfolt tákolmány és a köznevelési törvény módosítása."