Batka Zoltán: kérdés, hova igazodjon a megrendült Fidesz tábora
Szinte egy időben és a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye papjai körében derültek ki szex- és pedofilbotrányok. Bár az ügyek nem függenek össze, Batka Zoltán, a Népszava munkatársa érdekesnek tartja az egybeesést. A KlikkTV Mélyvíz című műsorában az újságíró arról is beszélt, befolyásolja-e a kipattant botrányok kivizsgálását az egyház és a politika összefonódása.
A Fideszhez jól bekötött Bese Gergő katolikus lelkipásztorról, aki hevesen kikelt az úgynevezett „LMBTQ-propaganda” ellen, kiderült, hogy melegpartikon vett részt, tartós intim kapcsolatot ápolt férfiakkal. Két másik papot, a fideszes körökben szintén otthonosan mozgó Hatházi Róbertet, valamint R. Gábort súlyos pedofil bűncselekményekkel vádolnak. Mindhárman a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyéhez tartoznak. Utóbbit a pápa már felmentette a papi hivatás alól, a másik két érintettet felfüggesztette Bábel Balázs kalocsai érsek. A pedofil papok esetében az egyházi hierarchiában magas rangú egyházi emberekről van szó, akik fontos események liturgiai lebonyolításában vettek részt.
A két ügynek semmi köze egymáshoz – mutatott rá a Népszava újságírója. Bese esete valóban egyházi ügy, ő semmi törvénytelent nem tett. Bár kettős élete közismert volt egyházi körökben, ezért inkább a képmutatásnak van szerepe Bese és környezete részéről. Bese kedvelt papja volt a NER-nek, ezért felmerült a kérdés: hogy lehet, hogy a titkosszolgálatok nem mozdultak rá, a Miniszterelnökség és a kormányzati döntéshozók környezetében mozgó papra. A területet jól ismerő újságíró szerint a melegség a politikai életben azért probléma, mert egy ilyen ember zsarolható, így könnyen beszervezhető.
Batka szerint Bese ügyében máig megválaszolatlan a kérdés: ki gyárt egy papról aktát, filmfelvételt, ami valahogy kikerül a netre és terjed. „Azt sem lehet tudni, hogy került ki, ezzel kapcsolatban nem indult vizsgálat, jóllehet aki kiteszi úgy, hogy azon nem csak Bese szerepel, törvénysértést követ el”. A Válasz online szerint komplett akta készült, levelekkel, feltárt párkapcsolattal, tanúvallomásokkal. Ezek állítólag magasabb szinteket is megjártak, de nem derült ki, hogy kerültek a netre?
Ha egy egyházi vezető ilyet művel, felkorbácsolja az indulatokat, a probléma rávetül az egyházra, de érinti a politikát is. A feltárást általában nem segíti az egyház és a politika szoros érdekszövetsége. Az újságíró feltétlen előrelépésnek tartja, hogy jóllehet az egyházat érintő botrányok esetén a reflex általában az eltussolás, a szőnyeg alá söprés – itt azonnal vizsgálat indult, mégpedig a rendőrséggel párhuzamosan. Ebben segített a nemrég létrehozott anonim bejelentő felület, R. Gábor ügye is így derült ki.
A jelenlegi politikai folyamatokat Batka úgy értékelte, hogy „megrendült a Fidesz hatalma, megkezdődött a kormánypárt lemorzsolódása és véglegesen megszűnt a centrális erőtér”. Az újságíró szerint most a nagy kérdés, hova igazodik a Fidesz-tábor, amelynek nagy része karrierista és a mindenkori erőpolitika mögé sorakozik fel. Mivel Magyarországon a politikának kevés az erőforrása, ami a változó helyzetben egyik végletből a másikba csaphat át, Batka nem zárja ki, hogy ez egészen durva változásokat is előidézhet. A lehetőségeket azonban behatárolja – teszi hozzá – hogy a Tisza továbbra is egyszemélyes párt.
A KlikkTV Mélyvíz című műsora ide kattintva nézhető meg.