Az Európai Bizottság több milliárd eurós kifizetéseket köt az európai normák betartásához

HírKlikk 2025. július 11. 18:20 2025. júl. 11. 18:20

Az Európai Bizottság szigorítani fogja a demokratikus normákat megsértő országokkal szembeni fellépést: több milliárd eurós kifizetéseket köt az európai normák betartásához. Ezzel jelentős finanszírozástól eshetnek el azok a kormányok – mindenekelőtt Magyarország – amelyek az igazságszolgáltatás és a média szabadságának korlátozásával megsértették az EU jogállamisági normáit.

Az EU 2028–2034-es, hétéves költségvetése, amelyet a tervek szerint jövő szerdán tesznek közzé, szorosabbra fonja a kifizetések és a demokratikus visszaesés közötti kapcsolatot – áll a Politico amerikai portál európai kiadásának birtokába került dokumentumban. Korábban csak a költségvetés egyes részeiben érvényesült ez a szándék.

A lépés alighanem fokozza majd a feszültséget a Bizottság és Orbán Viktor magyar miniszterelnök között, aki 15 év után, a 2026-ra kitűzött választásokon elveszítheti hatalmát.

A következő költségvetés „egyszerűsített és harmonizált feltételrendszert biztosít majd a tagállamoknak juttatott összes uniós alapra” – áll a dokumentumban.

A javaslat közzététele után a kormányok tárgyalásokat kezdenek a végleges szövegről, és ez hosszadalmas folyamat, amely várhatóan csak 2027-ben zárul le.

Orbán, aki EU-ellenes platformon kampányol, valószínűleg nem fog lépéseket tenni a befagyasztott támogatások visszakövetelése érdekében a választás előtt.  

Egy EU-diplomata szerint a bizottság Orbán belpolitikai gyengeségeit használja ki szigorúbb szabályok javaslására. Orbán a közvélemény-kutatásokban lemaradt konzervatív, EU-párti riválisa, Magyar Péter mögött, és nem kizárt, hogy már a költségvetés jóváhagyása előtt nem lesz kormányfő.

A bizottság bízik abban, hogy egy Magyar vezette kormány helyrehozná a kapcsolatokat Brüsszellel, és bevezetné az EU által előírt reformokat a zárolt forrásokhoz való hozzáférés érdekében.

A terv szerint a költségvetés közvetlen kapcsolatot tartalmazna a kormány jogállamisági megsértése és a kapcsolódó, felfüggesztett kifizetés között – mondta egy uniós tisztségviselő.

A gazdálkodók támogatásait nem érinti a kormány autoriter elmozdulása, de például a diákcsereprogram kárt szenvedhet, ha megsértik az akadémiai szabadságot.

Az új rendszer, amelyet „intelligens feltételrendszernek” neveznek, változást jelentene a jelenlegi szabályokhoz képest, ahol a befagyasztott források egy lejárati dátum után elvesznek az érintett ország számára.

„Egyértelmű feltételeket szabtunk: Nincs uniós pénz az autokratáknak, de a civil társadalom támogatása folytatódik” – mondta Valérie Hayer, a frakció elnöke csütörtökön.

Az „intelligens feltételrendszert” azonban bírálták azon az alapon, hogy csökkenti a nemzeti kormányok ösztönzőit a szükséges reformok végrehajtására.