Békesi László: nettó hazugság, hogy mi jobb olimpiát rendeztünk volna
Minden autoriter rezsim pontosan tudja, hogy az emberek szimpátiáját és ezen túl szavazataikat akkor tudja elnyerni, ha képes kézben tartani az úgynevezett érzelmi politizálás területeit. Lényeges, hogy az emberek számára érzelmileg fontos témákat ők uralják, diktálják, monopolizálják. A sport egyike azoknak a területeknek, ahol az emberek egy jelentős része érzelmileg képes azonosulni a sporteredményekkel, a sportolókkal, az elért sikerekkel. Ezzel indokolta az Orbán-kormány sporthoz való kiemelt figyelmét a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Békesi László.
„Ha Orbán megfontolásait tekintem, akkor számára nincs az a nagyságrendű befektetés, ami nem érné meg, hogy a sportszerető emberek támogatását kivívják” – fogalmazott a közgazdász, aki a '80-as években az Atlétikai Szövetség elnöke is volt.
A sport a jelenlegi rezsim felfogása szerint a gazdaság fontos, kiemelt stratégiai ágazata. Az tény, hogy a sport közvetlenül vagy közvetve ezer szálon kapcsolódik mindennapi életünkhöz, így természetesen a politikához is, de annak kiemelt kezelése értékrendet, filozófiát is képvisel. Ebben az értékrendben a sport fontosabb azoknál a közjót szolgáló állami szolgáltatásoknál, amelyek közvetlen kapcsolatban vannak a mindennapi életünkkel. A sport az Orbán-kormány számára fontosabb, kiemeltebb cél, mint az oktatás, az egészségügy, a kutatás, fejlesztés, a szegény rétegek felkarolása, a leszakadt régiók, települések fejlesztése.
A kormánynak azért kiemelten fontos a sporttámogatás, mert egyike azoknak a területeknek, ahol az emberek egy jelentős része érzelmileg képes azonosulni az eredményekkel, a szereplőkkel, az elért sikerekkel.
Azt pedig különösen az autoriter rezsimek pontosan tudják, hogy az emberek szimpátiájának a megnyerése és ezen túl aztán majd a szavazataik elnyerése nem kis mértékben függ attól, képesek-e kézben tartani az úgynevezett érzelmi politizálás területeit – folytatta Békesi László. Lényeges, hogy az emberek számára érzelmileg fontos területeket ők uralják, diktálják, monopolizálják. Ilyen a hazafiasság kérdése, a nemzeti szimbólumok ügye, a zászlótól a himnuszon át a Szent Koronáig, amik kifejezik az együvé tartozás, a nemzethez tartozás lényegét. Az Orbán-kormány nagyon tudatosan monopolizálja, sajátítja ki ezeket. „Amikor tehát a napokban zajlik az olimpia, ami sokkal több mint egy sportesemény, az a kérdés, hogy a Párizsban elérhető vagy elért sportsikerek és a befektetés, ami lehetővé tette ezeknek az elérését, arányban van-e egymással, különösen, ha számításba vesszük, milyen a viszonya az élet más fontos területeihez. A válaszom pedig az, hogy bizony nincs arányban.”
Ha viszont a másik oldalról, a politikai haszonszerzés oldaláról közelítünk, egyértelműen igen a válasz – magyarázta a helyzetet a közgazdász. Békesi itt a magyar rendezésű sportversenyeket említette, amiket a társadalom nem egyszerűen elfogad, hanem szeret, a lelkes sportrajongók pedig egyúttal a jelenlegi politika támogatói is.
Az pedig, hogy „mi sokkal jobb olimpiát rendeztünk volna” – ahogy Békesi fogalmazott – nettó hazugság, ami messze túlnő a sport szerepén. „Itt valami olyan mértékű gigantomán nagyképűséggel találjuk szembe magunkat, amit az ég világon semmi nem támaszt alá. Az, hogy mi képesek vagyunk megrendezni egyébként valóban nagy sporteseményeket, úszó világbajnokságot, atlétikai világbajnokságot, az nem azt jelenti, hogy egy olimpia ennél nagyságrendekkel nagyobb feladatát hibátlanul megoldanánk.” Az ilyen kiszólások egyszerűen nevetségesek – tette hozzá.
A párizsi olimpia sok szempontból eltér az eddigi olimpiáktól, a párizsi rendezés valami egészen rendkívüli kapcsolatot teremt a francia kultúrával, a történelemmel, Párizsnak a világban betöltött szerepével. „Az pedig, hogy ezt az olimpiát nekünk kellett volna megrendezni, az a legkárosabb és leghazugabb álláspont, hiszen azt jelenti, hogy képes lenne ez a rezsim még az olimpiával együtt járó gazdasági terheket is elviselni, csak azért, hogy két héten keresztül a nemzetközi érdeklődés középpontjába kerüljön.”
Az egész olimpiarendezés vágyának voltaképpen ez a háttere. Nem arról szól a történet, amit sugallnak, hogy a magyar sportnemzet, amely a világ élvonalába tartozik, ezért eredményei, hagyományai révén ez „jár az országnak”, hanem arról, hogy egy olimpia rendezésével újabb támpontokat találna a kormány a saját hatalmának meghosszabbítására – érvelt Békesi László.
A KlikkTV Mélyvíz című műsorát itt nézhetik meg.