Börtönbe kerülnek a Mohácson hajléktalanokat bántalmazó rendőrök

Németh-Kállai Szilvia 2024. március 11. 19:00 2024. márc. 11. 19:00

Két év felfüggesztettről két év három hónap végrehajtandó börtönbüntetésre változtatta, illetve a közügyektől való eltiltásra ítélte a bíróság másodfokon azt a két rendőrt, akik 2021-ben hajléktalan embereket bántalmaztak Mohácson. Az ítéletet március 8-án a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa nyilvános ülésen hozta meg. A sértetteket a bíróságon az Utcajogász képviselte – olvasható a szervezet által a Hírklikknek is elküldött közleményben.

Ahogy arról korábban a Hírklikk is beszámolt, két rendőr ellen 2021 februárjában indult hivatalból eljárás, amikor kiderült, hogy járőrszolgálatuk alatt két, kiszolgáltatott élethelyzetű hajléktalan embert is bántalmaztak több alkalommal: indok nélkül egészen közelről gázspray-vel fújták le őket, megalázóan beszéltek velük, egyiküket pedig az utcán éneklésre és léggitározásra szólították fel. Az esetekre úgy derült fény, hogy a rendőröket a Nemzeti Védelmi Szolgálat már megfigyelte.

Az ügy felderítését segítette, hogy az elkövető rendőrök tetteik közül többet videóra vettek, és elküldték kollégájuknak. Mindez a koronavírus-járvány idején történt, amikor a kijárási korlátozás miatt csak a járőröző rendőrök és hajléktalan emberek voltak Mohács utcáin. Így utóbbiak még inkább kiszolgáltatott helyzetbe kerültek – a sértetteket a rendőrség több alkalommal megbírságolta a kijárási korlátozás megszegése miatt –, előbbieknek pedig kevésbé kellett félniük, hogy felelősségre vonják a bántalmazások miatt, hiszen azoknak szemtanúja nem lehetett. 

Az elsőfokú ítéletet 2023 októberében hozta meg a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa. Az ügyészség a vádlottakkal szemben már akkor is letöltendő börtönbüntetést kért, de a bíróság enyhébb ítéletet szabott ki: két év börtönbüntetést, négy év próbaidőre felfüggesztve. A védelem másodfokon a büntetés alóli felmentést vagy a büntetés enyhítését kérte, személyi körülményekre hivatkoztak, és azt állították, hogy a sértettek erőszakos magatartást tanúsítottak.

A lapunknak eljuttatott közleményben az Utcajogász beszámolt arról, hogy a másodfokú bíróság előtt az ügyész kiemelte: a járőrszolgálatot teljesítő rendőrök közhatalmi funkciót gyakorolnak, és ennek megfelelően kell viselkedniük. Az ügyész elmondta, hogy az egyenruha viselése nem érdem, hanem kötelesség a rendőr számára, a fegyveres szolgálat alatti viselkedés pedig meghatározza, hogy a civil társadalom miként ítéli meg általában a szervezetet.

Az ügyész arról is beszélt, a fiatal rendőri állományban nem példa nélküliek, hogy mobiltelefonnal felvételt készítenek visszaélésekről. A rendőri állománnyal szemben azonban alapvető elvárás, hogy tisztelje az emberi méltóságot és a törvényeknek megfelelően intézkedjen. Ezért a vádhatóság a büntetés szigorítását indítványozta, és olyan ítéletet, amely alkalmas, hogy általánosságban elvegye a kedvét a hasonló esetektől a harmincezer fős rendőri állománynak. 

A sértettek képviselőjeként az Utcajogász ügyvédje támogatta az ügyészi indítványt, kiemelve azt a tényt, hogy a nyomozás is egyértelműen bizonyította, a sértettek nem voltak erőszakosak. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a büntetlen előélet rendőrök esetében nem vehető figyelembe enyhítő körülményként.

A Fővárosi Ítélőtábla az ügyészi indítványt megalapozottnak tartotta, így a büntetést letöltendő szabadságvesztésre és a közügyektől eltiltásra módosította. A bíróság indokolásában kiemelte, hogy ebben az ügyben nem a jogszerű intézkedések kereteit lépték át a rendőrök, hanem kiszolgáltatott embereket aláztak meg, így a végrehajtandó szabadságvesztés szükségesnek és arányos büntetésnek tekinthető. Az elsőrendű vádlott esetében az ügy a Kúria előtt folytatódik, járőrtársa esetében viszont jogerőssé vált – közölte az Utcajogász.