Botrány az MTI-ben: a NER folytatja a hírügynökség módszeres tönkretételét

Sas István 2021. november 23. 14:30 2021. nov. 23. 14:30

A fideszes hatalom nem elégszik meg azzal, hogy a belpolitikai hírek régóta a pártközpont utasításai szerint jelennek meg, most átszervezik a hírügynökséget és egy szakmai szempontok szerint dolgozó külpolitikai szerkesztőt kirúgtak. 

Először a volt MTI-sek Facebook csoportja, majd az olvasók számára is elérhető Media1 számolt be arról, hogy elbocsátották a Magyar Távirati Irodából a múlt héten Pietsch Juditot, az MTI külpolitikai rovatának egyik vezető szerkesztőjét, de ezt megelőzően, egy másik újságírót is elbocsátottak. 

Pedig az MTI-t felügyelő Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezetése előzőleg még azt ígérte, hogy az MTI-ben induló átszervezés nem jár majd elbocsátásokkal. 

Az elbocsátott Pietsch Juditot sokan az állami hírügynökség egyik legjobb (volt) munkatársának tartják. A történtek miatt az MTI Sajtószakszervezet levélben tiltakozott, és azonnal felmondott az állami hírügynökség egyik veterán munkatársa, Pietsch Lajos (Pietsch Judit édesapja), majd a Pietsch Judittal való szolidaritás jegyében ugyancsak felmondott Petky József volt belgrádi tudósító és Garzó Ferenc volt római és bukaresti tudósító is. Úgy tudni, hogy további munkatársak is a felmondásukat tervezik.

A hírügynökség újabb átalakításának részeként, módosították az MTI szervezeti és működési szabályzatát (szmsz) és összevonták a hírügynökségi területen működő szerkesztőségeket két szerkesztőségbe. Ezt hivatalosan azzal indokolták, hogy néhány szervezeti egység összevonása a hatékonyságot növeli. Ez persze eleve hihetetlen, a felmondások és a botrány miatt pedig egyértelmű, hogy nem igaz. A cél bizonyára a hírügynökségi munka központi ellenőrzésének fokozása az eddig még szakmai szempontokból viszonylag jól működő szerkesztőségekben. 

Papadopulosz Péter, az MTI Sajtószakszervezet szb-titkára tiltakozó levelet küldött Dobos Menyhértnek, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatójának és egyebek között ezt a kérdést tette fel: „Nem gondolja-e a cég vezetése, hogy az országgyűlési választásokhoz közeledve, a hírügynökség megerősítése, nem a gyengítése lenne indokolt?"

Nos, mi úgy gondoljuk, hogy a fideszes hatalom éppen a közelgő választások miatt akarja növelni a hírügynökség és általában a média feletti hatalmát. Nemrég mi is beszámoltunk arról, hogy az MTI nem közölt híreket az ellenzéki előválasztásról.