Diákhitel: másfél hónap alatt három átverés

HírKlikk 2020. április 30. 14:00 2020. ápr. 30. 14:00

„Jelentős és kedvező változások lépnek életbe a Diákhitel Központnál 2020. május 1-jétől” – ezzel adták hírül, hogy április 10-én „a koronavírus járvány miatt kialakult gazdasági nehézségek és a hallgatókat is nagy mértékben érintő munkaerőpiaci visszaesés pénzügyi hatásait enyhítendő, május 1-jétől december 31-ig az eddigi hallgatói hiteleken kívül bevezetik a kamatmentes, teljesen szabad felhasználású Diákhitel Pluszt”. Korábban is bejelentettek már olyan lépéseket, amelyekkel a hallgatókat segítenék. Sajnos ezt kénytelenek vagyunk feltételes módban írni, ahogy azt az alábbi, személyes tapasztalaton alapuló beszámoló is igazolja.

Orbán Viktor kihirdeti március 11-én a vészhelyzetet. Innen számolva, napokon belül ki kellett üríteni a kollégiumokat. Ez rengeteg felsőoktatási intézményben tanuló hallgatót érintett. Hisz' az rendben van, hogy az oktatást az internet segítségével folytatták tovább, de a felsőoktatásban ezen kívül már sok kiegészítő tevékenység van a tanulmányok végzése érdekében, ami miatt az adott egyetemvárosban kell maradnod! Azaz, nem maradt más hátra, mint albérletet igénybe venni, célszerűen legalább egy másik diákkal összeállva. Egy kétszobás lakás bérlése még két fő közös bérlése esetén is a korábbi kollégiumi költségek hat-nyolcszorosára emelkedett.

Az első ígéret – és a valóság

Innentől kezdve, szinte minden érintett abba a mentőcsomagba kapaszkodott, amelyet maga a miniszterelnök jelentett be. Akkor éppen azt, hogy március 27-ig meghosszabbítják a tavaszi szemeszterre vonatkozó igénylések határidejét, egyben lehetőséget adnak a havi keretek módosítására, illetve kifizetésére. A Diákhitel Központ honlapján is világosan fent van, idézem „...ezért a Diákhitel Központ meghosszabbította a hiteligénylési időszakot 2020. március 27-ig. Így azok a hallgatók, akik péntekig leadják igénylésüket, már április 15-én a kért összeghez jutnak."

Igen, de a valóságban nem így történt. Április 15-ig a diákok – sokan egészen biztosan – nem azt az összeget kapták, amit igényeltek. Csak azt – maximum egyben –, amit már február 15-ig beadtak. Példaként, az én lányom havi 30 ezret igényelt, azonban a hiába módosította ezt havi 70 ezerre, és kérte az egyben folyósítást a megadott határidőn belül, április 15-én 3 x 30 ezret, azaz 90 ezer forintot folyósítottak neki, a felvehető és általa megigényelt 290 ezer forint helyett. A 350 ezres keretből korábban megkapott kétszer 30 ezret, így jön ki a maradék.

Sokadmagával reklamált a Diákhitel Központnál, ahol elismerték, hogy az igénylés jogos és szabályos volt, csak ők nem tudták folyósítani. Hogy miért, arra kitérő válasz volt, többnyire az, hogy majd május 15-én. A hirdetményben viszont nem ez szerepelt, most is ott van a honlapon. Így rendkívül kellemetlen helyzetbe kerültek az érintettek, hisz albérleti szerződéseiket ennek tudatában írták alá és vállaltak többszörös költségeket a nyakukba – kiszolgáltatott helyzetükben.

A második ígéret – és a valóság

Második hullámban, szintén Orbán Viktor bejelentette, lehetővé teszik, hogy június 15-ig bezárólag, a diákok a Diákhitel1 kölcsönt a tavaly őszi szemeszterre is igényelhetik, vagy módosíthatják a megnövekedett terheik fedezése érdekében. Azóta a hivatalos honlapon is fent van, hogy ezt május 1-jétől kezdődően, valóban június 15-ig lehet igényelni. Idézem:„2020. május 1-jétől az első szemeszterre visszamenőleg is igényelheted a rendkívül kedvező, 1,99 százalékos kamatozású Diákhitel1-et, akár 350 000 forint értékben, amennyiben június 15-ig beadod erre vonatkozó kérelmedet.

Annak érdekében, hogy minél több időd álljon rendelkezésre a diákhitelre vonatkozó döntésedhez, a Diákhitel1 és Diákhitel2 esetében is meghosszabbítjuk az igénylési határidőket, ebben a félévben június 15-ig, a következő tanév 1. félévében pedig december 31-ig. Mindemellett a korábban igényelt hitelösszeg utólagos módosításának lehetőségét is kitoljuk a fenti határidőkig."

Főleg az utolsó mondat a kulcsfontosságú. Ugyanis erre, már több telefonos érdeklődés útján előzetesen rákérdeztünk, hogy kalkulálni tudjunk, azaz aki ősszel mondjuk havi 30 ezret igényelt a 70-ből, az most az utolsó mondat alapján, visszamenőleg módosítva – mert bajban van –, igényelni tudja egy összegben a különbözetet, azaz a havi 40 ezret, egyben az öt hónapra, 200 ezer forintot. Ezt is erősítették meg telefonon. Azonban már tegnap, miközben a honlapon semmi nem változott és a Magyar Közlönyben is megjelent, már nem ezt mondták. Csak az igényelhet az őszi első szemeszterre a Diákhitel1-et, aki arra egy forintot sem vett fel. Aki akár például havi tízezret igénybe vett az ezzel nem élhet! Aki nem, az akár 350 000 forintot, kamatmentesen... De nem ezt jelentette be sem Orbán Viktor és nem ez olvasható a honlapon! Másodszor verik át a diákokat! Így, ebben a formában, milyen értelme van az utolsó mondatnak? „Mindemellett a korábban igényelt hitelösszeg utólagos módosításának lehetőségét is kitoljuk a fenti határidőkig." Nem módosításra adnak lehetőséget, csak visszamenőleg egy hitelre, amit csak az vehet igénybe, aki eddig nem tette. Ilyen diákot alig lehet találni, viszont annál többet most, aki bajban van az albérletben és sokadjára vágják át.

A harmadik ígéret – és a valóság

Nézzük akkor az új, május 1-jétől igényelhető Diákhitel + 500 ezer forintos kölcsönét. Mert világos, hogy Orbánék ebbe akarják szorítani a diákokat. Csalinak ott van az, hogy kamatmentes... Oké, legyen az. De ezt egy év türelmi idő után, már aktív hallgatói jogviszony alatt is törleszteni kell, miközben a korábban elemzett Diákhitel1-et, csak az első keresőképes időszaktól, első munkahelyed fizetéséből... És még valami. Eddig online lehetett igényelni a Diákhitelt és módosítani. A honlapon is az elektronikus ügyintézést erőltetik, hisz' a vészhelyzet kihirdetése óta nincs személyes ügyintézés semelyik Diákhitel irodában. Viszont az 500 ezres Diákhitel+ kitöltendő papírjait le lehet venni a honlapról. Igen ám, de kitöltve csak személyesen lehet leadni!!! Amire az összes bezárt Diákhitel iroda mellett, csak a Diákhitel pontokon, azaz a bankokban, vagy takarékszövetkezetekben lesz lehetőség. Itt fognak tömegével sorban állni hétfőtől az igénylő diákok...

Kizártnak tartom, hogy ezek elbírálására kellő apparátus áll majd rendelkezésre a befogadáskor, az elbírálásról nem is beszélve – ezzel is mintha szándékosan lassítanák a nagy dérrel-durral bejelentett diákmegsegítéseket... Ezekből a tényekből nem az tűnik ki, hogy erre még akár kellő anyagi fedezet is rendelkezésre állna...

Vendégszerző: Kósa András