Diplomások nem vehetik fel a munkáshitelt
A munkáshitelnek elnevezett kölcsönt diplomások nem is vehetik fel. Az igénylőknek igazolniuk kell, hogy 3 hónapig folyamatosan volt társadalombiztosításuk. Munkaviszony esetén heti 20 órás foglalkoztatás az elvárt.
Megjelentek a Magyar Közlönyben a munkáshitel feltételei, amelyek még annál is kedvezőbbek, mint amit sejteni lehetett. A 17 és 25 év közötti dolgozók 2025. január 1-jt követően 4 millió forint kamatmentes, bármire fordítható kölcsönt kaphatnak 10 éves futamidőre. Kizáró ok a hallgatói jogviszony, a felsőoktatási intézményben szerzett oklevél. Emellett a hitelt büntetett előéletűek, rossz adósok, vagy 5000 forintnál nagyobb adóhátralékkal (köztartozással) rendelkezők sem vehetik fel.
A jogszabály szerint a munkáshitel igénybevételi feltételeit és a hitelképesség meglétét a bankok kötelesek teljeskörűen ellenőrizni.
Ami szükséges: a hiteligénylés időpontjában és azt megelőzően legalább 3 hónapos folyamatos tb-jogviszony, rendszeres jövedelem. Kaphat kölcsönt vállalkozó, de az is, aki csak heti 20 órában dolgozik. Vállalni kell a hitel felvétele után 5 évig a magyarországi tartózkodási helyet és a munkát. Ha a fiatal külföldre megy, vagy munkanélkülivé válik, akkor megindul a kamatozás, az addigi kamattámogatást pedig egy összegben vissza kell fizetni.
A gyerekvállalást is díjazzák a konstrukció keretében. A terhesség 12. hetétől a kölcsön törlesztése szüneteltethető 2 évig a bankhoz benyújtott kérelemmel. Ez a lehetőség örökbefogadással is biztosított. Az anya második gyermeke megszületése vagy örökbefogadása után tartozása felétől, a harmadiknál pedig annak egészétől megszabadul. Ilyen esetben is úgy működik azonban a dolog, hogy kérvényezni kell a banktól az állami támogatás lehívását – írja azenpenzem.hu.