Drágulási hullám jön: áprilistól kilőnek az építőanyagárak

HírKlikk 2026. március 18. 19:00 2026. márc. 18. 19:00

Akár már áprilistól érezhetően drágulhatnak az építőanyagok Magyarországon, ami komoly kihívás elé állíthatja az építkezést vagy felújítást tervezőket. A piaci szereplők szerint több termékkörnél 5–15 százalékos áremelkedés várható, így aki teheti, még a tavaszi szezon előtt próbálja beszerezni a szükséges alapanyagokat. A drágulás mögött összetett gazdasági folyamatok állnak, amelyek együttesen fejtik ki hatásukat a piacon.

A Népszava beszámolója szerint a falazóanyagok és téglák esetében már be is jelentették a gyártók a 10–15 százalékos áremelést, míg más termékeknél – például gipszkartonoknál vagy acélipari anyagoknál – 5–10 százalékos drágulás valószínű. A háttérben elsősorban az energiaárak növekedése áll, különösen a földgázé, amely kulcsszerepet játszik az építőanyag-gyártásban. Emellett a kőolajpiaci változások is jelentősen befolyásolják az olyan termékek árát, mint a szigetelőanyagok vagy a bitumenes lemezek.

A cikkben megszólaló Juhász Attila szerint a költségek emelkedéséhez a szállítási díjak növekedése is hozzájárul. Az üzemanyagárak gyors drágulása miatt a fuvarköltségek is emelkednek, ami közvetlenül megjelenik a végső árakban. További kockázati tényező a forint árfolyamának ingadozása: mivel az építőanyagok jelentős része importból származik, a gyengülő hazai fizetőeszköz szintén felfelé hajtja az árakat.

Mindeközben a kereslet is élénkülni kezdett: a hideg január után februárban már növekedett az érdeklődés, márciusra pedig egyértelműen beindult a szezon. A vásárlók ugyanakkor rendkívül árérzékenyek lettek, alaposabban mérlegelnek, és sok ajánlatot kérnek be döntés előtt. A kereskedők emiatt nem tudják növelni árréseiket, a drágulás fő oka továbbra is a költségek emelkedése.

A lap által idézett szakértő arra is figyelmeztet: aki még márciusban be tudja szerezni a szükséges anyagokat, az várhatóan jobban jár, mert az árak a közeljövőben tovább emelkedhetnek. Hosszabb távon pedig az sem kizárt, hogy a drágulás visszafogja az építkezési kedvet, miközben az árak már nem térnek vissza a jelenlegi szintre.

Forrás: Népszava