Egy másfajta „nemzeti konzultáció”
„Ön mit gondol azokról a kérdésekről, amelyek a kormány Nemzeti Konzultációs leveléből kimaradtak?” Ezzel a címmel hozza nyilvánosságra a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) a közeli napokban azt a közvélemény-kutató kérdőívet, amelynek 14 kérdése nem csak a nyugdíjasok problémáira vonatkozik, vannak közöttük olyan témák is, amelyek minden munkavállalót érintenek. Az bennük a közös, hogy a Nemzeti Együttműködés Kormánya ezeket a kérdéseket eddig még soha nem tette fel „az embereknek”, és pontosan lehet tudni, hogy nincs a szándékában a jövőben sem rákérdezni. A kérdőív hamarosan felkerül majd egy internetes portálra, ahol bárki elmondhatja, mit gondol majd ezekről a problémákról.
Első kérdés. A ma foglalkoztatott aktív dolgozók keresetének reálértéke rendszeresen emelkedik, ezzel szemben a nyugdíjak reálértéke gyakorlatilag be van fagyasztva, mert a kormány csak a reálérték megőrzését vállalja.
Ön szerint részesüljenek a nyugdíjasok is a gazdasági fejlődés eredményeikből, vagy ne?
a. Igen, mert a nyugdíjak reálértékét kell megőrizni
b. Nem, mert a reálérték növelése nem indokolt, vannak ennél fontosabb feladatok is.
Második kérdés. A kormány jövőre is ki fogja fizetni a 13. havi nyugdíjat.
Ön mit gondol erről, maradjon változatlan a jelenlegi rendszer?
a. Igen.
b. Olyan módon változzon, hogy legyen egy minimális meg egy maximális érték, aminél kevesebb, illetve több nem fizethető.
c. Mindenki egyformán kapjon.
d. Épüljön be a havi ellátásba, minden nyugdíj automatikusan emelkedjen 8,33 százalékkal.
Harmadik kérdés. A legrosszabb helyzetű, nagyjából 30-35 év szolgálati idővel és alacsony nyugdíjjal rendelkezőknél nem kellene valamilyen nyugdíjemelést bevezetni?
Ön mit gondol erről?
a. szükség volna rá.
b. nincs rá szükség.
Negyedik kérdés. Akik nagyon régen mentek nyugdíjba, azok anyagi helyzete egyre rosszabb, elszegényednek.
Ön szerint nem kellene legalább ötévenként felülvizsgálni ezeket az ellátmányokat?
a. Jó volna
b. Nincs rá szükség.
Ötödik kérdés.
Mi a véleménye a rugalmas nyugdíjkorhatár bevezetéséről?
a. Lehessen egy kicsit korábban nyugdíjba menni, de akkor alacsonyabb nyugdíjjal, vagy ha tovább dolgozik valaki, akkor magasabb nyugdíjat kapjon.
b. Maradjon a jelenlegi, mert már megszoktuk, kiszámítható.
Hatodik kérdés. Az egészségügyben és a szociális szférában dolgozók bére rendkívül alacsony, magas a pályaelhagyás, ami a szolgáltatások színvonalára is kihat.
Ön szerint kellene-e javítani az egészségügyi szakdolgozók és a szociális ellátószervezeteknél dolgozók bérét és munkakörülményeit?
a. Igen, mert szükség volna erre, hogy megállítsák az elvándorlást
b. Nem, mert más fontos területeken is vannak hasonló problémák.
Hetedik kérdés. A GDP-n belül az oktatásra, az egészségügyre és szociális szférára fordított költségvetési kiadások részaránya 2010 óta fokozatosan csökken.
Ön hogyan gondolja, öt éven belül el kellene érni legalább az uniós átlagot? Fontosnak tartaná ezeken a területeken, hogy a kormány reformokat is megvalósítson?
a. Igen
b. Nincs rá szükség
Nyolcadik kérdés. Ma az államilag szervezett szülővizsgálatok csak a 65 évesnél fiatalabb lakosság számára térítésmentesek.
Ön hogyan gondolja, nem kellene ezeket a vizsgálatokat a 65 éven felüliekre is ingyenesen kiterjeszteni?
a. Igen
b. Nem
Kilencedik kérdés. Köztudott, hogy a kormány csak a hozzá közelálló szervezetekkel folytat párbeszédet, másokkal nem.
Ön hogyan gondolja, nem volna szükség egy hatékony, új érdekegyeztetési rendszer kidolgozásra, amelybe a szakszervezeteket, a munkáltatókat és a civil szervezeteket is bevonják?
a. Szükség volna.
b. Nincs rá szükség
Tizedik kérdés. A jelenlegi költségvetési törvényben is benne van, hogy a kormány a duplájára kívánja emelni a gyermekek után járó családi adókedvezményt, miközben a családi pótlék 2008 óta nem emelkedett,
Ön mit gondol erről, ez csak a magas jövedelműeknek kedvez, a személyi jövedelemadón keresztül is egyfajta családi pótlék, de nem minden gyerek részesülhet ebből?
a. a családi adókedvezmény ne a duplájára növekedjen, hanem csak 50 százalékkal, ezzel szemben a családi pótlék összege emelkedjen kétszeresére.
b. a családi pótlék ne változzon, a családi adókedvezmény emelkedjen a kétszeresére, ahogyan a kormány tervezi.
Tizenegyedik kérdés. A gyereküket egyedül nevelő, vagy a beteg hozzátartozójukat ápoló szülőknek az eddiginél nagyobb támogatást kellene kapniuk.
Ön mit gondol erről?
a. Igen, szükség volna rá.
b. Nem elegendő a mostan támogatás
Tizenkettedik kérdés. A társadalomban egyre nagyobbak a vagyoni különbségek.
Ön mit gondol, indokolt volna, hogy bevezessenek egy több kulcsos személyi jövedelemadót, és 250 millió forint felett vagyonadót?
a. Igen. Mindkettőt.
b. Csak a többkulcsos szja-t
c. Csak a vagyonadót.
d. Egyiket sem.
Tizenharmadik kérdés. Magyarország évek óta vitában áll az Európai Unióval az Európai Ügyészséghez tartozás kérdésében.
Ön mit gondol erről, csatlakozzon Magyarország ehhez a szervezethez?
a. Igen
b. Nincs rá szükség.
Tizenharmadik + egy kérdés. Az unió felfüggesztette a Magyarországnak járó támogatások kifizetését, mert szerintük hazánkban a jogállamiság kifogásolható. A kormány azt állítja politikai okokból nem kapjuk meg a támogatásokat.
Ön hogyan látja?
a. Politikai okok állnak a kifizetések visszatartása miatt, és ez jogtalan, elfogadhatatlan.
b. Valóban baj van a jogállamisággal, amiket a kormánynak meg kellene oldania.