Egyelőre semmit sem tudni a budapesti háziorvosi ügyeleti rendszer átalakulásának részleteiről
Pest vármegye csatlakozik legkésőbb az új ügyeleti rendszerhez, de arra, hogy miként fogják megoldani, milyen koncepció alapján, az Országos Mentőszolgálat nem tudott választ adni, azt viszont elmondták, hány háziorvos írta alá az új szerződést.
Szeptemberben csatlakozik még három vármegye az alapellátási ügyeleti rendszerhez, amelyet az Országos Mentőszolgálat szervez, pontosabban: Baranyában, Veszprémben és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben alakul át a háziorvosi ügyeleti ellátás. Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár szerdán csúszásról beszélt, a 24.hu megkeresésére az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) azt írta:
„Az egységes alapellátási ügyeleti rendszer bevezetésének ütemtervében a nyári időszakban új vármegye csatlakozása nem szerepelt.”
A mentők oldalán jelenlévő lista szerint októberben és novemberben is csatlakozik újabb három-három megye a megújult rendszerhez, decemberben két, jövő januárban pedig egy megyével bővül majd. Pest vármegyében csak 2024. február 1-jén indulhat az új rendszer, bár a listán Budapest nem szerepel, de korábban úgy volt, hogy 2024 elején csatlakozik majd.
A lap rákérdezett van-e koncepció a fővárosi ügyeleti rendszer átalakítására, ám válaszukban csak annyit írtak:
„Az a cél, hogy a jövő év elejére Budapest kivételével az egész országban egységes, a betegek számára az eddiginél jobb ellátást biztosító, a sürgősségi ellátórendszer elemeivel összekapcsolt ügyeleti rendszer működjön.”
Azt megkapta a lap viszont – annak ellenére, hogy nem kérte –, hogy a már csatlakozott megyékben a háziorvosok hány százaléka kötött ügyeleti szerződést a mentőszolgálattal. Mint ismert, a Magyar Orvosi Kamara arra buzdította a háziorvosokat, hogy az egészségügyben életbe lépett új szabályok elleni tiltakozásként ne szerződjenek az ügyeletre.
Ezek függvényében a mentőszolgálat friss adatai alapján Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a háziorvosok 72 százaléka, a gyermek háziorvosok 80,5 százaléka írt alá eddig szerződést, de az aláírási szándék mindkét csoportban 90 százalékos.
Békés vármegyében a betöltött háziorvosi praxisok 90 százaléka kötött szerződést.
Győr-Moson-Sopron vármegyében a felnőtt háziorvosok 64,5 százaléka, a gyermek háziorvosok 84,7 százaléka kötött szerződést.
Hajdú-Bihar vármegyében a felnőtt háziorvosok 33,33 százaléka, a gyermek háziorvosok 62,5 százaléka kötött szerződést.
Komárom-Esztergomban a felnőtt háziorvosok 64 százaléka, a gyermek háziorvosok 69 százaléka kötött szerződést.