Előkerült Prof. Dr. Horváth Ildikó!
Néhány nappal ezelőtt jelent meg jegyzetem a Hírklikken, „Hova tűnt Prof. Dr. Horváth Ildikó?” címmel. Az írásban abbéli reményemet fejeztem ki, hogy a nagy körültekintéssel rejtegetett Prof. Dr. Kásler Miklós helyett államtitkár asszony végre kiáll a nyilvánosság elé, és mint a terület kiváló szakértője, hitelesen és higgadtan beszél nekünk a járványhelyzetről. Kásler miniszter úrtól ez nem várható el, mivel a Tízparancsolat újabb felidézésével már nem mentheti a helyzetét.
Bíztam az egészségügyi államtitkár felbukkanásában, ami meg is történt. Igaz, nem oly’ módon, ahogy én szerettem volna. A szombati Népszavában olvastam, hogy Prof. Dr. Horváth Ildikó levelet intézett a Magyar Kórházszövetséghez, amelyben nehezményezi, hogy a szövetség elismeréssel nyilatkozott az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (OORI) – most leváltott – volt főigazgatójáról, Cserháti Péter doktor úrról. Érdemes elolvasni a testületi véleményt:
„Cserháti főigazgató úr az elmúlt évtizedek egyik legtöbb munkát végző, mindig maximális erőbedobással dolgozó, köztiszteletben álló, mélyen keresztény, etikus, hiteles vezetője, akinek leváltása a magyar kórházügy nagy vesztesége. Kedves Péter, köszönjük szépen a munkádat, erőt, egészséget és sok sikert kívánunk a jövőben is! A közös további munka reményében, a Magyar Kózházszövetség elnöksége.”
Köztudott, hogy a volt főigazgató mellett a dolgozói kollektíva, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem és a volt EMMI miniszter – Kásler Miklós miniszter elődje, Balog Zoltán – is teljes mellszélességgel kiállt. Ezt követően, nyilatkozattételre szólította fel az államtitkár a kórházszövetség elnökét (Ficzere Andreát), aki az Uzsoki Utcai Kórház főigazgatója. Cserháti doktor lejáratási kísérletének és a szakmai szövetség vegzálásának még nincs vége. Hétfőtől az egészségügyi kormányzat vezető tisztségviselői bizonyára végső rohamot indítanak az általuk renitensnek tartott orvosvezetők és az intézmények érdekképviselete ellen.
1. Javaslom, hogy Prof. Dr. Horváth Ildikó (és illegalitásba vonult főnöke) gyorsan „forduljon le a témáról” és ne támadja tovább a szakma elismert képviselőit. Az EMMI vezetése ugyanis nem csak Cserháti Pétert, hanem Csernavölgyi Istvánt, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház főigazgatóját is menesztette. Csernavölgyi doktor mellé álltak munkatársai és a megyeszékhely polgármestere is. Teljességgel érthetetlen, hogy a járvány kellős közepén, a tesze-tosza és bujkáló EMMI-vezérkar nem a feladatra koncentrál, hanem fals személyzeti politikáját hozza előtérbe, és – kihasználva a rendkívüli veszélyhelyzet adta lehetőséget – rövid úton leszámol kiváló orvosokkal.
2. „Le kellene szállni” a szövetségről is, mivel „a Magyar Kórházszövetség független, politikamentes, önkéntes társuláson alapuló társadalmi szervezet (..).” Ezt államtitkár asszony is elolvashatja honlapjukon. Az állami vezetésnek nincs joga állásfoglalásra kényszeríteni egy, a tagok szabad akaratából létrejött egyesületet. A kórházszövetséggel való kapcsolattartás egyébként sem történhet „levelező tagozaton”. Attól is bizarr a helyzet, hogy a szövetségben (így az elnökségben is) a tagintézményeket általában azok az első számú vezetők képviselik, akiket ez a rezsim nevezett ki a főigazgatói posztokra. Most már a saját embereikben sem bíznak? Tényleg csak szolgai módon lehet megfelelni a kormányzati elvárásoknak? Az államtitkárnak az a fő feladata, hogy a szövetség elnökségének Cserháti Péterrel kapcsolatos álláspontját kritizálja és felülírja? Mindannyian tudjuk, hogy nem!
Tisztelt Professzor asszony! Szívből örülök, hogy előjött rejtekhelyéről. Továbbra is azt várom (egyre türelmetlenebbül), hogy minden tudását és energiáját a járványellenes küzdelemre fordítsa. A politikai hentesmunkát hagyja másokra, hiszen ebben a műfajban nem lehet sikeres. Marad Önnek a szakma, maradunk mi, potenciális és tényleges betegek. Kérem, velünk törődjön!