Eörsi Mátyás: Magyarországot Goebbels óta nem látott manipulációval becsapta a Fidesz

Millei Ilona 2023. július 26. 14:03 2023. júl. 26. 14:03

A Fideszt nem érdeklik Magyarország nemzeti érdekei sem Európában, sem azon kívül. Mindent alárendeltek egy vélt belpolitikai térfoglalásnak – mondja Eörsi Mátyás. A külpolitikai szakértővel azokról a kormányzati megnyilvánulásokról beszélgettünk, amelyek arra utalnak, mintha semmibe vennék a diplomáciát. Ezt jelezte Orbán Viktor tusványosi beszéde, Szijjártó Péter több nyilatkozata, valamint Menczer Tamás külügyi államtitkár goromba és durva levele a budapesti nagykövetségeknek. Eörsi Mátyás úgy véli, Magyarország nemzetközi tekintélyét, megbízhatóságát csak azután lehet ismét helyreállítani, ha az ország elzavarja majd ezt a kormányt.

– Ön szerint a magyar diplomácia tudatosan és direkt provokál?

– Magyar külpolitika, mint olyan, nincs. Mindent alárendeltek egy vélt belpolitikai térfoglalásnak. Amiről azt gondolják, hogy azzal meg lehet osztani Magyarországot, és amiről azt gondolják, hogy azzal a saját törzsszavazóikat magukhoz tudják láncolni, megteszik, bármi is az ára. Lehet ennek az ára egy elvesztett háború Ukrajna számára, lehetnek az elvesztett euró-milliárdok, amelyeket Brüsszel nem fizet ki a kormány miatt. Lehet bármi, ha nekik úgy tűnik, valami számukra belpolitikailag előnyös, akkor meglépik. Magyarország nemzeti érdekei Európában és azon kívül nem érdekli őket. Ezek nem számítanak.

Akkor a magyar külügynél is végleg befellegzett a diplomáciának?

– A külügyminiszter munkaköri leírásában a jelek szerint nem az van, hogy a magyar érdekeket képviselje külföldön, hanem az, hogy Orbán Viktor személyes hatalmi érdekeit képviselje külföldön és belföldön is. Ebben az értelemben Szijjártó Péter jól végzi a munkáját. Szerintem viszont az egész kormányt ki kellene rúgni. Én gyerekkoromtól kezdve, nem emlékszem arra, hogy egy kormány ennyire figyelmen kívül hagyta volna a nemzeti érdekeket a saját politikai céljai érdekében.

Mi jellemezte a magyar diplomáciát az Orbán-rezsim előtt?

– Magyarországnak három nagy célkitűzése volt. Az egyik az euroatlanti integráció, ami abban az értelemben megvalósult, hogy tagjai lettünk az Európai Uniónak és a NATO-nak. De azért itt nem csak a tagság volt a cél, hanem az is, hogy ezeknek a szervezeteknek megbízható, konstruktív tagjai legyünk, ahol Magyarország tekintélyt vív ki, ami lehetővé teszi az ország számára, hogy a mozgásterét bővítse, gazdaságilag előnyös pozíciót harcoljon ki. Tagok vagyunk ugyan, de a többi már nem valósult meg. A másik cél az volt, hogy a határon túli magyarság stabil körülmények között tudja a nemzeti identitásának megfelelő életét folytatni, és ehhez támogatást kapjon a magyar kormánytól. Ez nem valósul meg. Minden országban kizárólag Orbán „kliensei” kapnak támogatást, nem kérdezik meg őket semmiről, a hátuk mögött zajlik a politika. A harmadik cél pedig az volt, hogy a szomszédos országokkal a lehető legjobb viszonyt kell kialakítani. E célokból semmi sem valósult meg. Meg kell jegyeznem azt is, hogy 2010 előtt ezekben a célokban a nagyobb magyarországi pártok között – függetlenül attól, hogy ki volt kormányon és ellenzékben – konszenzus volt. Ez nem csak azért volt fontos, mert nem kellett egymással vitatkozni mindenen, hanem akkor egy olyan ország képét mutatta Magyarország, amelynek a partnerei megbízhattak az országban, függetlenül attól, hogy „A” vagy „B” párt nyeri meg a választásokat. Tudták, hogy Magyarország teljesen megbízható partner. Ez teljesen felborult. Magyarországra ma semmilyen területen nem tudnak számítani, és ennek az árát természetesen a magyarok fizetik meg azzal, hogy mi sem tudunk senki másra számítani. Utolsó partnerünk Lengyelország maradt, amelyik továbbra is annyiban szövetségese a kormánynak, hogy egymást védik az Európai Bizottság előtt, de a bizalmi kapcsolat az orosz-ukrán háború miatt végérvényesen, de legalábbis hosszú időre megszakadt. 

Hová vezet mindez?

– Oda, hogy az ország remélhetően fölébred. Annál hatékonyabb manipulációt, mint amit a jelenlegi hatalom művel – azt hiszem –, Goebbels óta senki nem tudott bemutatni Európában. Napjainkban a magyar társadalom egészen magas szinten művelt eszközökkel rútul be van csapva, de ez egyszer le fog lepleződni, és akkor elzavarják majd ezt a kormányt. Aztán ismét neki lehet állni újra fölépíteni Magyarország nemzetközi tekintélyét, megbízhatóságát. 

 

Balázs Péter: Orbán mindig csak a pillanatot akarja uralni

A Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása alatt működő Magyar Diplomáciai Akadémia 2023 áprilisában meghirdette a jelentkezést ősszel induló Diplomataképző Programjára, amely a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel közösen valósul meg. Balázs Péter egykori külügyminisztertől azt kérdeztük, vajon ebben a két féléves képzésben nemzetközi szinten elfogadható utánpótlást tudnak ott nevelni, vagy inkább a lojalitást tanulják meg a résztvevők? Mint mondta, amennyire kívülről ismeri ezt a képzést, az nagyon erősen a jelenlegi kormány beállítottságának megfelelő embereket képez. Úgy gondolja, hogy a világon nagyon kevés helyen fogadnák el. A volt külügyminiszter hozzátette, még létezik magyar külpolitika, meg lehet határozni a viszonyt más államokhoz, nemzetközi szervezetekhez. Ennek a külpolitikának talán a legfőbb jellemzője a konfliktuskeresés, konfliktusnövelés.

Megjegyezte, a külpolitika általános feladatának éppen a konfliktusok kerülését, illetve csökkentését tekinti. Vagyis az lenne a dolga, hogy békés nemzetközi feltételeket teremtsen a hazai építkezéshez. Orbán azonban – természetéből következően – ezt éppen fordítva látja, ő mindig konfliktusokban érzi jól magát. És furcsa módon, ezt mindig a saját szövetségeseivel kezdi, azokkal élezi ki a viszonyt. Ahogy épp a napokban – Tusványoson – láthattuk, a közvetlen szomszédainkkal kötözködik, vagy ingerli őket, tulajdonképpen teljesen fölöslegesen. Ez persze, nem jelenti a diplomácia végét. Minden diplomácia az adott kormányt szolgálja. A nagykövetek mondatai általában úgy kezdődnek, hogy: „kormányom nevében hozom, üzenem, kérdezem stb.” Az adott kormány a saját képére formál egy külpolitikát, de az róla szól, az ő tükörképe.

Egy okos kormány arra gondol, hogy nem maradhat hatalmon örök időkre, és tartós kapcsolatokat épít. Mert abból indul ki, hogy Magyarország itt lesz és az USA is itt lesz Orbán és Trump után is, tehát ezt a viszonyt nem lehet az Orbán-Trump barátságra építeni, hanem másra is gondolni kell. Balázs Péter szerint a magyar kormány személyekre szabja a külpolitikát, és a pillanatot kezeli. Már sokan megírták, hogy Orbán mindig a pillanatot akarja uralni, itthon is, nemzetközileg is, és arra nem gondol, hogy mi lesz holnap, meg holnapután. A professzor arra nem vállalkozott, hogy megjósolja, ez vagy más okozhatja-e a vesztét. Mint mondta, ez bármitől bekövetkezhet, lehet egy rossz döntés, vagy a nemzetközi helyzet következménye. Az biztos, hogy egyik sem használ neki – tette hozzá.