Ezt nem domborítja a „jó hír” kampányában a kormány: így alakult az EU-ban a pizzainfláció 

NVZS 2025. február 13. 07:30 2025. feb. 13. 07:30

Magyarországon ma mintegy 75 százalékkal kell többet fizetni egy szelet bolti pizzáért, mint amennyit csengetett a kassza 2021-ben. Ez derül ki az Eurostat által a Nemzetközi Pizza Nap alkalmából készített adatsorból. A pizzainflációt tekintve – milyen meglepő (vagy talán mégsem?) – 2024-ben sereghajtók voltunk, egyedül Romániában mértek nagyobb drágulási ütemet. Igaz, előtte meg éveken át az utolsó helyen kullogtunk. Köszönjük, orbáni gazdaságpolitika!

„Az infláció összeomlott és lent is maradt” – kürtölte világgá Nagy Márton még tavaly. Még azt is állította a Portfolio Budapest Economic Fórumán, hogy „az inflációt legyőztük, lefeküdt, ott is maradt. Én már régóta elengedtem azt, az inflációtól már nem kell félni”. Majd az év vége táján a gazdasági miniszter úgy fogalmazott, hogy „az infláció a múlt, legyőztük és lent is maradt”

Hát lehet, hogy Nagy Márton és a kormány olvasatában legyűrték az inflációt, de a pórnép nem ezt tapasztalja. Sőt, ahogy az Eurostat adataiból látjuk, uniós összehasonlításban sincs okunk győzelmi mámorba ringatni magunkat.

Az Európai Unió Statisztikai Hivatalának az adatbázisában van egy olyan összehasonlító adatsor, amely közérthető, kézzelfogható formában mutatja be az inflációt a tagországokban. Ez az úgynevezett pizzainfláció, amely azt követi nyomon, milyen ütemben változik az egyes tagországokban a boltokban vásárolható pizza és quiche ára. Nos, van egy rossz, bár a magyar valóságot ismerők számára nem meglepő hírünk: tavaly – az előző évet alapul véve –Magyarországon drágult e két termék ára a második legnagyobb mértékben a 27 tagú unióban.

Forrás: Eurostat

Mint látható, csak a románok állnak rosszabbul a pizzainfláció terén. Ők az uniós átlagnak több mint a kétszeresét elérő drágulást szenvedtek el. 

Ismerve a magyar kormánynak a „jó hír” propaganda nyomulását, ezt a pocsék adatot is kiválóan el tudnák magyarázni. Arra helyeznék a hangsúlyt, hogy az egy évvel korábbihoz képest nem csak a ráta (akkor 13,4 százalék volt) javult, hanem az akkori legutolsó helyről sikerült felküzdenünk magunkat a második legmagasabb pizzainflációt produkáló országgá. Sőt, ezt lehet fokozni, hiszen 2022-ben is az utolsók voltunk 46 százalékos drágulási ütemmel.

Lehet persze zsonglőrködni a számokkal, adatokkal, tényekkel – a propaganda azonban nem változtat azon, hogy a magyarországi fogyasztók a saját mindennapi életükön érzik, hogyan nyomorítja meg őket az elmúlt évek fékeveszett – Európa-bajnok – hazai inflációja. Merthogy ne feledjük, minden évben az előző évhez képest mérik a drágulást, azaz, ha egy szelet pizza 2021-ben 100 forintba került, akkor 2022-ben már 146 forintot kértek el érte, 2023-ban az ára 166 volt, tavaly pedig már 173 forintot kóstált. Azaz 2024-ben majdnem 75 százalékkal került többe a boltokban egy-egy szelet pizza Magyarországon, mint amennyit 2021-ben kellett érte fizetni.

Összehasonlításként azoknak, akik még hiszen Orbán Viktor és serege „háborús inflációs” propagandakampányának: Luxemburgban például csak 31 százalékkal kerül ma többe egy szelet pizza, mint 2021-ben (holott az ország 2023-ban a magyar után a legmagasabb pizzainflációt produkálta!).

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. november 16.-i adása itt nézhető meg: