Félelem nélkül ki kell állni a (tanár)társaink mellett!

NVZS 2020. június 18. 16:09 2020. jún. 18. 16:09

„Milyen helyen élünk, ha egy ilyen akció ekkora elismerést vált ki? Hiszen az lenne a természetes, hogy minimum kiállunk a kollégáinkért!” – mondta a Hírklikknek Tollner József, az a budaörsi pedagógus, aki egy humoros gesztussal állt ki a vasalódeszkás tanárként országosan megismert makói tanár mellett. Tollner hozzátette: nagyon sokan félnek a pedagógusok között is, ezért is fulladt ki a budaörsi tanárok tavalyi levél-akciója. Ugyanakkor jó hírekről is beszámolt: a jelek szerint újabb évre maradhat a posztján iskolájának, a budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumnak a korábban Kásler miniszter által meghurcolt igazgatója.

Villámgyorsan terjedt – mára már 1100 feletti megosztást eredményezve – Tollner József Facebook-posztja: első látásra érthetetlen módon két fénykép látható a posztban, ezeken a tanár egy vasalódeszka mögül osztja diákjainak a bizonyítványt. A szöveg is rövid: „Manapság divatossá váló eszközt használtam a bizonyítványosztáshoz. Gratulálok a 9.c osztály tanulóinak a szép eredményekhez!”. A poszt alatti kommentek (több mint 1600) jó része gratulál a tanárnak, vannak, akik szerint, sok-sok ilyen pedagógus kellene ennek az országnak, ám egyébként nem egy hozzászóló Tollner bátorságát méltatja azért, hogy ezt meg merte lépni.

„Érthetetlen a számomra, hogy miért kellene nagy bátorság ehhez? Nagyon rossz helyen élünk, ha egy ilyen akció ekkora elismerést vált ki” – mondta portálunknak Tollner József, aki szerint a kiállás természetes egy kolléga mellett, akivel azt csinálják, amit a makói testnevelő tanárral tettek.

A meghurcolt makói testnevelő-tanár ügye

Mint portálunk is beszámolt róla, Vezsenyi László, a Makói József Attila Gimnázium testnevelő tanára a karantén ideje alatt egy, a YouTube-ra feltöltött humoros videóval próbálta ösztönözni a diákjait, hogy vegyenek részt – kimondani is abszurd – a digitális tornaórán. Viccesen, úszódresszre és zoknira öltözve egy vasalódeszkán mutatja be a különféle úszásnemek mozdulatsorait. A videó pillanatok alatt százezres letöltést eredményezett, ám ezt nem díjazta sem az igazgatója, sem pedig a tankerületi igazgató: eltávolíttatták a videót, s szankcionálták a „tettet”, a tanárt eltiltották az órák tartásától, ám nap mint nap elkészíttették vele a digitális órarendet. Érdekében petíció is indult.

Tollner nem fél

Nem fél attól, hogy ugyanúgy ő is bajba keveredik, ahogy a kollégája, aki mellett kiált? – kérdeztük Tollner Józseftől.  „Nem gondolom, hogy túlságosan sok volt, amit tettem” – reagált a pedagógus, aki hozzátette: „az igazgatóm van annyira jó fej, hogy legfeljebb azért szól majd, mert kilógott az orrom a maszkból”. Egyébként azt nem is gondolta, hogy ekkora visszhangot vált ki az akciója, aminek nem lesz folytatása, ez a részéről csak egy egyszeri eset volt.

Megtudtuk tőle azt is, hogy igen körültekintően járt el: a bizonyítványosztás előtt elmesélte a 8. osztályos diákjainak a makói kolléga meghurcolását, s elmondta nekik, hogy a vasalódeszkáról történő bizonyítvány-osztás részéről a szolidaritás kifejezése a tanártársával. Tudatta a diákjaival, hogy nem kell szerepelni ezeken a képeken, aki ki akar maradni a fotókról, az jelezze. Végül a 28 fős osztály tanulói közül csak ketten döntöttek úgy, hogy inkább ne legyenek láthatók. „Nem érhet tehát az a vád, hogy ártatlan gyerekeket rángattam bele az akcióba” – tisztázta jó előre Tollner.

A „renitens” tanárok

A budaörsi tanár neve nem ismeretlen a közélet iránt érdeklődők számára: ő volt ugyanis az a pedagógus, aki tavaly elindította a „budaörsi tanárok levél-akciója” néven elhíresült kampányt. Nyílt levelet juttattak el Orbán Viktor kormányfőhöz, s ebben egyebek mellett arra hívták fel a figyelmet, hogy a miniszterelnök megszegte az ígéretét. Követeléseket is megfogalmaztak: a többi között, hogy a pedagógusbéreket a mindenkori minimálbérhez kössék, jelentősen emeljék a nevelést, oktatást közvetlenül segítők és a technikai dolgozók bérét, és a lehető legrövidebb időn belül kezdjenek érdemi egyeztetést a valódi szereplőkkel az oktatásügy összes kérdéséről.

A nyílt levélhez közel tízezer pedagógus csatlakozott az ország minden pontjáról, ennek bizonyítékait el is vitték Orbán Viktor kabinetjébe (a miniszterelnök nem volt hajlandó találkozni képviselőikkel), ám végül az akció kifulladt. Tollner szerint azért, mert „ugyan nagyon sok támogatónk volt, de a pedagógus összlétszámhoz képest mégis kevés”.

„Félnek a retorzióktól” – vonta le a következtetést, hozzátéve: „remélhetőleg az akció arra azért jó volt, hogy többen bátorságot merítsenek belőle, talán van valami olyan hatása az emberekre, hogy felismerik: még ma is ki szabad mondani dolgokat”. Tollner szerint, mind a budaörsi tanárok akciója, mind pedig most az ő saját „magánszáma”, a vasalódeszkás bizonyítványosztás ilyen „kimondás” volt.

Vannak azért jó hírek is

A budaörsi Illyés Gyula Gimnázium nem csak amiatt lett országosan is ismert, mert ott indult el a tanárok tavalyi akciója, hanem azért is, mert igazgatóját, Árendás Pétert már azelőtt is meghurcolta a jelenlegi hatalom, ám kicsinálnia nem sikerült őt.

A Hírklikk is foglalkozott azzal, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma elutasította az Illyés Gyula Gimnázium és egy másik budaörsi iskola, a Herman Ottó Általános Iskola igazgatóinak pályázatát. Mindketten évtizedek óta mindenki megelégedésére dolgoznak, komoly sikereket értek el, a pályázat idején is ugyanabban a beosztásban dolgoztak, s egyedüli pályázók voltak, élvezték a tantestület, a szülők és a képviselő-testület támogatását. A pályázat elutasítása akkora botrányt váltott ki a városban, hogy Kásler Miklós miniszter kénytelen volt visszakozni és meghosszabbítani mindkettőjük kinevezését.

Az egy év azóta eltelt, Tollner Józsefet kérdeztük: mi lesz most? „Úgy tűnik, hogy Árendás Pétert békén hagyják, s valószínűleg meg fogja kapni újabb egy évre a hosszabbítást” – mondta a gimnázium pedagógusa. „Úgy tűnik, odafent is belátták, hogy ő egy jó igazgató; hiába a rebelliskedésünk, az ellenállásunk – ami minden bizonnyal nem tetszik nekik –, nem írtak ki új igazgatói pályázatot” – közölte, hozzátéve: Árendásnak egyébként – mindent egybevetve – amúgy is szűk egy éve van a nyugdíjazásáig.

Ami pedig Turcsik Viktort, a Herman Ottó Általános Iskola igazgatóját illeti: őt tavaly már másodjára bízták meg egy évre, miután egyedüliként pályázott mindkétszer a posztra, s mindenki őt támogatta. A pályázatot azonban most is kiírta a minisztérium, s azt még nem tudni, hogy harmadszor is megkapja-e az éves kinevezését.