Gordon István: nehéz kibogozni, hogy pontosan mi zajlik a lengyel határon

HírKlikk 2021. november 11. 14:10 2021. nov. 11. 14:10

Napközben nyugalom van a lengyel-fehérorosz határon, éjszaka kezdődik a probléma. Nem lehet tudni, pontosan mi történik ott – mondta a KlikkFM Politikai Nagyító című műsorában Gordon István Lengyelország-szakértő. Hiába a videók, a fényképek, nem tudjuk megállapítani, hogy mi az igaz.

Rendkívüli állapotot hirdetett a lengyel kormány a határ mentén, de ide újságíró nem teheti be a lábát – mondta Gordon István. „Minden információ a kormányhoz közeli sajtóból kerül ki. Ugyanakkor az ellenzék is hozzájut bizonyos anyagokhoz, de nem tudjuk, kik az informátoraik, tehát mennyire felelnek meg a valóságnak az információik.”

És akkor még nem beszéltem a Lukasenka fehérorosz elnök és a Putyin orosz elnök diktálta propaganda-cikkekről, amelyek szintén terjednek, és azt próbálják aláhúzni, hogy mindenért Lengyelország a felelős, ők nem tehetnek semmiről – tette hozzá. Sőt, nemcsak Lengyelország, hanem az unió is okozója ennek a jelenlegi helyzetnek – fogalmazott.

„Van olyan nyilatkozó, aki azt mondja, nem rózsás a helyzet, veszélyes is, de jelen pillanatban még nem eszkalálódott annyira, hogy ezeknek a dolgoknak bedőljünk.”

Valóban voltak fegyverropogások, lövések – csak nem tudni, hogy ki adta le – emlékeztetett a Lengyelország-szakértő. „Esetleg a migránsok, akik megpróbálnak átjutni vagy a belarusz titkosszolgálati erők, amelyek megpróbálják visszatartani az ellenkező, tehát nem Lengyelországba tartó menekülteket, mert vannak, akik megunták ezt a helyzetet. Nagyon kevés az ellátás, a víz – és egyre hidegebbek az éjszakák.”

Ugyanakkor Lukasenkáék megpróbálják igazolni, hogy békés társaság van a határon, és át akarnak jutni a túloldalra, de tudjuk, hogy bizonyos országokból –Törökország, Szíria, Libanon, az Emirátusok –, rendszeresen jönnek járatok és Minszkbe hozzák a menekülteket, akiket a belarusz biztonsági erők kényszerítenek a határ felé – írta le a helyzetet.

„Nagyon nehéz ebből a helyzetből tényeket kibogozni.”

Tény, hogy a helyzet eszkalációja egyértelmű, itt nem lesz egy hónap múlva nyugalom, ezek a menekültek ott vannak a lengyel határnál, elmenni onnan nem tudnak – folytatta. „Egyik oldalról visszatartják a belarusz fegyveresek őket, másrészt ott van előttük a szögesdrót. Ugyanakkor folyamatosan érkeznek Minszkbe az újabb repülőgépek menekültekkel. Ez a helyzet fokozódni fog. Egészen odáig jut el következtetéseiben a Keleti Tanulmányok Központjának igazgatója – aki nem egyértelműen ellenzéki politikus, hanem próbál a tények szerint véleményt alkotni –, hogy Lukasenka célja minél inkább fokozni a feszültséget és minél inkább az EU-tól próbál ennek révén különböző előnyöket kicsikarni.”

Mivel egyre több migráns érkezik, és erre Moszkva zöld utat adott, vagy akár a vérontás is elképzelhető – sőt, nagyobb az esélye, mint a békés rendezésnek – tette hozzá. A helyzet annyira kiszámíthatatlan, hogy az igazgató azt sem tartja kizártnak, hogy Putyin már nyíltan is bekapcsolódhat az ügybe.

„Lengyelország azt mondja, hogy jól tudja kezelni a helyzetet és már tárgyal azokkal az országokkal, ahonnan érkeznek a menekültek. Az unióval az ország kapcsolata – nagyon finoman fogalmazva – nem felhőtlen, de az unió rá van kényszerítve, hogy segítséget nyújtson abban, hogy közösen megakadályozzák egy nagyon nagy migráns csoport unióba való behatolását.”

Közbe a lengyeleknek van más problémájuk is, hiszen folyamatosan tartanak a tüntetések az abortusztörvény ellen – mutatott rá Gordon István. „Már több halálos áldozat van, csak a magyar sajtó számolt be egyről.”

„Az amúgy is elképesztően szigorú abortusztörvényt szigorították még jobban egy éve. Az orvosok nem tudják, mit tehetnek, nem képesek kibogozni, melyik az a pillanat, amikor az abortuszt végre lehet hajtani. Ez a konfliktus nem vezet kormányváltáshoz, de kezdenek rájönni a kormányoldal politikusai, és az elkövetkezendő időben a parlament elé fog kerülni valamilyen törvénymódosítás. Az ellenzék kiáll az abortusz mellett.”