Gyorsan híznak a NER-közeli magántőkealapok
A G7 számításai szerint mintegy 2700 milliárd forintot ért az a vagyon, amit magyarországi magántőke-alapokban helyeztek el tulajdonosai 2022. december 31-én. Ez a 2022-es 68 ezer milliárd forintos hazai GDP négy százaléka. A 41 tulajdonosnál koncentrálódó vagyon így a magyar gazdaság nem csekély szeletét fedi le.
A gazdasági szakportál szerint az alapokban tartott vagyon összege a mérlegeik szerint 2022. december 31-én 2387 milliárd forintot tett ki abban a 92 alapban, ahol a beszámoló fellelhető volt. 48 alap esetében nem tartották be a beszámolási elvárásokat, ezekben becslésük szerint legalább 277 milliárd lehetett. Ebből jött ki, hogy összesen 2664 milliárd forint lehet a magántőkealapok vagyona – 70 százalékkal magasabb, mint amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lát – írja a G7 cikkét szemléző 24.hu.
A jegybanki statisztikák szerint ugyanis 2022. december 31-ére 1551 milliárd forintos vagyonuk lett a magántőke-alapoknak (a G7 az eltérés oka után kutatva megkereste az MNB-t, de nem kapott választ). A Magyar Nemzeti Bank adataiból is látszik, hogy elképesztő gyorsan nőtt a vagyon: 2020 végén még csak 179 milliárd forinttal rendelkeztek a magántőke-alapok, 2021 végén 1134 milliárd forint felett diszponáltak.
Az összes alap 84 százaléka szorosan a kormányközeli vállalkozói világhoz, a NER-hez köthető, míg a kezelt magántőke-alapok mérleg szerinti nettó eszközértékének 95 százaléka a NER-eseké.
Ez alátámasztja azt az elképzelést, hogy a jogi konstrukció megteremtésének fő motivációja a NER-vagyonok átláthatóságának csökkentése lehetett – jegyezte meg a lap.
Bár a magántőke-alapok tulajdonosaira vonatkozó adatok nem nyilvánosak, az alapot kezelő vállalatok tulajdonosai, vezetői és címe alapján ki lehetett következtetni, hogy kikről lehet szó. Mészáros Lőrinc és Szíjj László – a várhatóan akár 10 ezer milliárdos hasznot hajtó autópálya-koncesszió kapcsán – pedig nyíltan elismerte, hogy mely alapok köthetők hozzájuk.
Hogy a korábbi feltételezések pontosak, azt a Direkt36 felfedezése igazolta: a NAV tényleges tulajdonosi adatbázisába – feltehetően a magántőke-alapokkal dolgozó bankok – feltöltöttek néhány végső tulajdonost. Ezt azóta törölték, de a néhány példa megmutatta, hogy a sajtóban megjelent feltételezések helyesek.
A magántőke-alapokban lévő vagyon kétharmada csupán négy tulajdonos közelében koncentrálódott tavaly év végén: Mészáros Lőrinc: 716 milliárd forint nettó eszközértékű vagyon; Jellinek Dániel: 589 milliárd forint, Száraz István: 323 milliárd forint, Tiborcz István: 207 milliárd forint.
Az állami tulajdonú alapokban 186 milliárd volt, a piaci OTP-alapok 101 milliárddal az ötödik helyre fértek fel (a teljes lista elolvasható a G7-en). Érdekes, hogy a megnevezett milliárdosoknak jóval több pénze van magántőke-alapokban, mint amekkora vagyont idáig hozzájuk kötöttek. Mészáros Lőrinc magántőke-alapjaiban is több pénz van, mint a 660 milliárdosra becsült vagyona, szintén érdekes, hogy Jellinek Dánielhez 590 milliárd forintnyi magántőke-alapos vagyon köthető, de csak 276 milliárd forintra becsülik vagyonát. A fentieket összevetve, pedig az is kiderül, hogy Tiborcz Istvánon kívül Száraz István is lehetne akár jóval előkelőbb helyen a gazdaglistán, listákon.