Gyuricza Péter: szégyellem, hogy könyvet kellett írni a médiában eluralkodó trágár stílusról

HírKlikk 2021. december 31. 12:28 2021. dec. 31. 12:28

Bolond vagyok vagy hülye, ezt a két kérdést tették fel barátaim, amikor megírtam a könyvem, amiben a HírTV több mint 100 adását elemeztem – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Gyuricza Péter, egyetemi docens. A volt rádiós munkatárs, az Így beszélnek ők a Sajtóklubban című írásával arra akarja felhívni a figyelmet, hogy magyar közbeszédet hogyan silányítják el. Hozzátette, nagyon ügyelt arra, hogy lelkileg ne érintse meg jobban a téma, mint amennyire megérintette.

„Ez elindul a miniszterelnöktől, beszivárog a háttéremberekhez, a megmondóemberekhez, aztán az egyszerűbb politikusok is elkezdenek így beszélni, a polgármesterek szintén és végül a hétköznapi emberek is.”

„Fejétől bűzlik a hal.”

Olyan kormánya van ma Magyarországnak, amely a harmadik ciklusát tölti kétharmaddal, minden eszköz a rendelkezésére áll, az ellenőrző hatalom, az irányító hatalom – emlékeztet a kommunikációs szakember.

„Én a műsorból veszem a példákat, amely műsor unos-untalan olyan példákat hoz, amik az adást megelőző napokban elhangzottak a televízióban, általában a miniszterelnök valamelyik Soros-beszédét, ami előtt ájultan hevernek utána a stúdióban. Visszatérő jelző, hogy történelmi beszédet mondott a miniszterelnök, igazi államférfi volt, miközben Gyurka bácsizza azt a Soros Györgyöt, aki elindította a politikai karrierjét.”

Amikor bemutattuk ezt a könyvet, azzal kezdtem, szégyellem, hogy meg kellett írni, mert szégyellem, hogy a rendszerváltás után a média ilyen állapotba került, mert ennek nem szabadna bekövetkeznie – idézte vissza saját szavait. „És annyira abszurd a helyzet, hogy a HírTv tartalmi igazgatója Gajdics Ottó, akinek saját magát kellene kordában tartani és eltiltani, letiltani.”

„Tükröt tartok.”

„Például, ha a miniszterelnök vagy valamelyik fideszes beszédéről áradoznak, akkor a legnagyobb tisztelettel beszélnek, de amikor a politikai ellenfélről szólnak, akkor legótvarabb trágárságokat mondják. A nők esetében, ha ők a másik oldalon vannak, eljutnak a dehumanizálásig. Azért a Gyurcsánynézás, dehumanizálás, a Timcsike, és Ágica elnevezésnek az égvilágon semmi köze nincs a becézéshez, mert akkor a sajátjaikat is becéznék.”

Itt nem általában a közbeszéd romlásáról van szó, hanem a média beszédéről, ami olyan alpári lett, amire korábban nem volt példa – folytatta. „Ha valódi elemzést végezne a Médiatanács, amelynek ehhez megvan minden eszköze, akkor lehetne látni, hogy a médiának melyik része, oldala, irányzata hajlamos arra, hogy ezt a magatartást közvetítse. Ráadásul ezek az emberek átjáróház-szerűen működtetik ezt a médiát. Ha csak Bayert veszem példának, akkor ő rendszeresen leírja ugyanazokat a gondolatokat a Magyar Nemzetben, a HírTv-ben van vagy négy műsora és a Karc FM óriásplakátjának közepén is Bayer Zsolt van.”

Én néha-néha belenézek ezekbe a műsorokba, de például Völner Pál nevét még nem hallottam – tette hozzá. Néha nem az az érdekes, ami elhangzik, hanem ami nem. Ha másik oldalon felmerül valami gyanúcska, azt óránként szóba hozzák – hívta fel a figyelmet.

„A gondolkodás felelőssége alól senki nem mentesít bennünket.”

Gyuricza Péter azt mondta, azért írta meg a könyvet, mert úgy érezte, ez így nem mehet tovább, ennek véget kell vetni. Koltay Andrásnak a Médiatanács új elnökének leadott egy példányt és egy levelet. „Kell egy Médiatanács, amelyik független és azt mondja, hogy a televíziók és a rádiók képernyőjén illetve hangfalán keresztül zéró tolerancia van a vulgáris beszédre. Van rá hivatal, a szankciók lehetősége ott van, a szankció egyik formája pedig a bezárás.”

De nemcsak Koltaynak küldte el a könyvet, hanem Márki-Zay Péternek is, hogy olvassa el, és hirdesse meg, hogyha kormányfő lenne, az ő miniszterelnöksége alatt a médiában ez elfogadhatatlan lenne – tette hozzá. „Márki-Zay Péter megszólalásainak eszköztára megpróbál rímelni a Fideszére. Ez lehet egy tudatos stratégia és ezt kellene csinálni. Néha csodálkozom, hogy a parlamentben az ellenzék nem Orbán Viktor beszédeiből vágja össze a felszólalásait.”

Gyuricza Péter arról is beszélt, hogy tanítványain keresztül azt vette észre, hogy jobban érdeklődnek a politika iránt, mint gondolta. „Szoktam kérdezni, ha ennyire együtt gondolkodnak, akkor ki szavaz a másik oldalra? Nem végzek ilyen vizsgálatokat, de amikor beszélgetek a hallgatókkal, akkor lehet érzékelni, hogyan vélekednek.”