Havonta többezren is csekkolják a nerhotel.hu oldalon a politikailag exponált tulajdonosokat

HírKlikk 2022. november 16. 15:30 2022. nov. 16. 15:30

Magyarországon kezdi növelni a befolyását egy internetes oldal, amely a magyar oligarchák bojkottálására biztat és azt a maga eszközeivel lehetővé is teszi. Az oldalt (nerhotel.hu) a K-Monitor hozta létre, és ott bárki ellenőrizheti, hogy a turizmusra fordított pénze „politikailag exponált emberekhez kerül-e” – számol be róla az AFP hírügynökség tudósítása alapján a France24.

Az oldalra három év alatt mintegy 400 szálloda került fel, legtöbbjük Budapest történelmi belvárosában van. A nerhotel.hu oldalt havonta 3000-3500 ember keresi fel, és sokan kérik, hogy valamely szállodát ellenőrizzék – mondta el Juhász Attila a K-Monitortól. Hozzátette: készül már az angol nyelvű változat is.

A France24 felidézi, hogy az EU csalásellenes hatósága, az OLAF, szeptemberben az Európai Parlamentben beterjesztett jelentésében javasolta, hogy az Európai Bizottság a 2016-2020 között folyósított támogatások 2,2 százalékát követelje vissza Magyarországtól – ez messze felülmúlja a 0,29 százalékos uniós átlagot, és a legmagasabb az EU 27 tagállama között.

Kitér a cikk a jogállamiságról Budapest és Brüsszel között folyó vitára, valamint a visszatartott pénzekre is. Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke arról beszélt, hogy „2010 óta számos ember a semmiből az ország leggazdagabbjai közé került. Életstílusuk messze felette áll az átlagos magyarokénak, és a vagyon olyan gyors gyarapodását mutatja, amit nehéz igazolni”. A részben a szomszédos Ukrajnában dúló háború miatt fenyegető recesszióval az oligarchák „nagyon látványos gazdagodása” éles ellentétben áll a leromlott egészségüggyel és oktatásüggyel – tette hozzá. 

Orbán visszautasítja a korrupciós vádakat, és kitart amellett, hogy a tőkének egy hazai, „magyar vállalkozói osztály”, nem pedig profithajhász multik kezében kell lennie. Ám azzal, hogy „baráti körök felé konvergálta az alapokat, túlságosan összpontosított haveri kapitalizmust hozott létre, ami már nem klasszikus nyugati piacgazdaság” – mondta Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke.

Egy sor bank átvétele után a magyar állam legutóbb belépett a távközlési szektorba is azzal, hogy megvette a Vodafone brit óriás magyar cégét. Ugyanakkor a gazdaság egész ágazatait – köztük az autóipart – német és japán cégek dominálják, ezek az ágazatok pedig elkerülték a bekebelezést.

Az aktivisták azt akarják tudatosítani a közvéleményben, hogy a turizmus ágazatot olyan elit ragadta meg, amely nyerészkedett Orbán alatt – írta a francia AFP hírügynökség igen terjedelmes tudósításában.  

 

Forrás: Hírklikk