Nem érdemes az Alkotmánybírósághoz fordulni, hiszen az hűen szolgálja az Orbán-kormányt
„Egyáltalán nem érdemes ma az Alkotmánybírósághoz fordulni, hiszen az már csak a nevében Alkotmánybíróság, merthogy pontosan azt a szerepet játssza, amit a hatalom, az Orbán-kormány rá bíz: megbízható emberekkel szolgáltatja azokat a határozatokat, amelyekre a kormánynak éppen szüksége van” – mondta portálunknak Szentpéteri Nagy Richard. Az alkotmányjogászt, politológust egy konkrét ügy apropóján kerestük meg. Egy esetleges kormányváltás után szükség lesz kétharmadra ahhoz, hogy tenni lehessen ez ellen. Vissza kell ugyanis adni a testülettől 2010 után elvont jogokat, vissza kell csinálni az Ab-t bábbá tévő változtatásokat. A tagokat nem lehet ugyan leváltani, de a létszámuk bővítésével – ahogy a Fidesz is tette – lehet módosítani a szavazati arányokat.
A HVG szúrta ki, hogy az Országos Bírói Tanács az Alkotmánybírósághoz fordul az igazságügyi törvények miatt, azt kérve a testülettől, hogy az állapítsa meg bizonyos jogszabályok alaptörvény-ellenességét, és ezeket visszamenőleges hatállyal semmisítse meg. Ezúttal nem arra voltunk kíváncsiak, hogy vajon kinek van igaza a külső megfigyelő szerint, hanem arra, hogy egy alkotmányjogász – aki nem mellesleg még politológus is – hogyan látja, érdemes-e egyáltalán még az Alkotmánybírósághoz fordulni? Szentpéteri Nagy Richardot kerestük meg a kérdésünkkel.
A válasz egyértelmű és kategorikus volt: „egyáltalán nem”. Ezt azzal indokolta, hogy ez az Alkotmánybíróság már csak a nevében Ab, merthogy pontosan azt a szerepet játssza, amit a hatalom, az Orbán-kormány rá bíz: megbízható emberekkel szolgáltatja azokat a határozatokat, amelyekre a kormánynak éppen szüksége van.
Amikor a Fidesz 2010-ben kétharmaddal átvette a hatalmat, az első években még esetleg lehetett sportot űzni, elemzéseket, tudományos munkákat írni abból, hogy milyen felfogásuk van az egyes alkotmánybíráknak, miként változik meg az Ab hozzáállása a dolgokhoz, hogyan került többségbe a Fideszhez hűek kara a testületen belül, hogyan változnak az ítéletek nézőpontjai stb. Ám egy idő után mindez egyre kevésbé volt érdekes, sőt, már az okozott meglepetést, ha az alkotmánybírák néha mondtak egy-két okos, értelmes, bátor mondatot – fejtette ki, emlékeztetve arra, hogy az Alaptörvény IV. módosítása után már végképp nem jutott szerep az Ab-nek. Tíz éve pedig teljesen érdektelen, hogy az egyes bírák, valamint maga a testület hogyan gondolkodik. Merthogy úgyis csak azt hozza, ami az Orbán-kormánynak megfelelő, jó.
Szentpéteri azonban ezen nem csodálkozik, s szerinte nem is érdemes meglepődni, ugyanis nem várható el más ettől az Alkotmánybíróságtól. Részint annak összetétele miatt gondolja ezt. Meggyőződése, hogy húsz éve, ilyen életkorban és tapasztalattal, mint a mostani tagok, nem is álmodhattak volna arról, hogy szóba kerülne a nevük a kiválasztáskor. Borzasztóan lecsökkent a tekintélye a testületnek éppen úgy, mint az állomány egyes tagjainak – állapította meg.
De nem csak a tagok változtak meg gyökeresen, a hatáskörökben is komoly változásokat hajtottak végre az évek során – mutatott rá. Úgy látja, még ha a hatáskör megvonásai közül csak egyet-kettő vezetett volna be a Fidesz, az is megfojtotta volna a testületet, de nem egy-kettővel, hanem tucatnyival tették ezt Orbánék – túlbiztosították magukat, mindent elkövetve annak érdekében, hogy az alkotmánybírák még akkor se tehessenek semmi érdemlegeset, ha nem lennének fideszesek. Az alkotmánybíróságnak tehát már csak a neve maradt meg – húzta alá.
Hogyan lehet ebből kijönni egy esetleges kormányváltás után? – kérdeztük. Az alkotmányjogász, politológus szerint kétharmad hiányában semmit nem lehet tenni. Kétharmaddal ugyanakkor vissza lehet csinálni a Fidesz által végrehajtott változtatásokat, akár az alaptörvény-módosítással, akár új alkotmánnyal, akár csak az Ab-törvény módosításával. Ám a tagokkal semmit sem lehet kezdeni – hívta fel a figyelmet. A jelenlegi alkotmánybírák maradnak a helyükön, míg le nem telik a 12 évük. Azaz, őket ott kell tartani. Ugyanakkor a Fidesz 2010 után 15 fősre bővítette a testületet – emlékeztetett, rámutatva: a létszámot pedig akárhány fősre ki lehet bővíteni. Ez persze nem nevezhető elegáns lépésnek, de megoldást jelenthet arra a problémára, hogy kik ülnek most a testületben – szögezte le Szentpéteri Nagy Richard.