Horn Gábor az árnyékkormányról: nevetséges, kicsik közötti harc
Semmiről sem szóló demonstrációnak, a kispárti lét nevetséges belháborújának, és a DK pártépítésére szolgáló lépésének tartja a Republicon Intézet a hétfőn bejelentett árnyékkormányt, amely leginkább arra jó, hogy lefoglalja a médiában az amúgy is kevés helyet, amit az ellenzék kaphat.
Az árnyékkormány ötlete azonban egyáltalán nem válaszol, az ellenzéki választók igényére (hiszen azért majd’ 2 millió szavazó volt április 3-án!), hogy „csináljatok már valamit, lehetőleg közösen, ne egymással hadakozzatok, miközben a szakadék felé rohan Orbán vezérletével az ország" – írja Horn Gábor a Republicon Intézet kuratóriumának elnöke.
Az elemző szerint nem lehet figyelmen kívül hagyni az időközi választások hatalmas ellenzéki kudarcait sem. Érzékelhető, mérhető az ellenzéki szavazók dühös véleménye arról, amit ezek a pártok, most már leginkább külön-külön, egymás ellen – és nem a Fidesz ellen, nem a választóikért – produkálnak.
Egy ilyen helyzetben az egyik pártnak – amely tizenegy százalék körüli eredményével mondhatja ugyan a legerősebbnek magát, de ez akkor is csak a kispárti lét nevetséges belháborúja – előállni egy semmiről sem szóló erődemonstrációval, nem segít az egyre nehezebb sorsú és magára hagyott társadalmi csoportokon, nem segít valódi alternatívát nyújtani a Fidesz élhetetlen és lakhatatlan világával szemben” – írja Horn Gábor.
Virág Andrea is ezt erősíti meg a Népszavában megjelent cikkében. Arról ír, hogy jelenleg az ellenzék széttöredezett, pártjai érezhetően sem együtt, sem külön-külön nem találnak válaszokat a válságok sorozatára, pedig a Fidesz népszerűsége a legutóbbi felmérések szerint az infláció, a gyenge forint, az energiaárak, az egyre nehezebb megélhetés miatt csökken, amit ki kellene használniuk, s ehhez szükség lenne valamilyen együttműködésre.
Egy árnyékkormány tagjainak rendszeres megjelenése ugyanakkor lefoglalhatja az ellenzéknek jutó médiafelületek nagy részét, tehát a DK lépése egyértelműen a saját pártépítést szolgálja, mégpedig a többi ellenzéki párt háttérbe szorításával, ami felerősíti a versenyt ezen az oldalon, belső konfliktusokhoz vezethet, s háttérbe szoríthatja a közös célt, a fideszes, de leginkább a bizonytalan szavazók megszólítását.
Az MSZP megkeresésünkre az alábbi módon reagált a Dobrev Klára által bejelentett árnyékkormány hírére: „Magyarország valódi megélhetési katasztrófával áll szemben. Ma, a magyar embereket érintő problémákkal kell foglalkozni, nem lehet egy pártra koncentráló árnyékkormánnyal csökkenteni a rezsiszegénységet. Ezt csak széles körű konszenzuson alapuló baloldali, szociáldemokrata elvek mentén kidolgozott megoldásokkal lehet elérni.”