Ígérték, de úgy látszik, késik a dunai vasmű újraélesztése

Németh-Kállai Szilvia 2024. október 29. 14:20 2024. okt. 29. 14:20

November közepétől fokozatosan újraindítják a hengerműveket, azaz a downstream üzletágukat, legalábbis ezt ígérte két hete a Liberty Dunaújváros cégcsoport vezetője, Rahul Yenurkar, aki levélben tájékoztatta erről dolgozóit – számolt be róla a duol.hu. Bár egy ütemterv is készült, az utóbbi napokban nem történt egyetlen olyan lépés sem, ami a cég újjáélesztését jelentené és ami megnyugtathatná a még megmaradt munkavállalókat – mondta a Hírklikknek Magyar Zoltán a Dunaferr DV-Vasas Szakszervezet elnöke.

Ahogy arról korábban írtunk, a kormányzat az eddigi ígéretei ellenére, felszámolást kezdeményezett a Dunaferr egyik utódcégével, a Liberty-vel szemben. Hiába volt a szakszervezetekkel való egyeztetés, vagy a zöld-acél projekt – amire minimum 5 évet kell várni –, illetve a CISDI-nek ígért 1,3 milliárd euró értékű beruházási csomag, ami a dunaújvárosi acélműben megvalósuló nagyberuházáshoz szól, magába foglalva a meglévő meleghengermű és horganyzósor korszerűsítését, valamint új gyártósorok telepítését, amelyek a védelmi- és autóipari termelés magyarországi gyártóbázisait szolgálják majd ki.

Október 4-én Komjáthi Imre, az MSZP elnöke úgy reagált a felszámolás hírére, hogy ha a kormány most végleg lemond a Dunaferről, és az abban dolgozó több mint háromezer magyarról, nem tesz mást, mint elárulja a dolgozókat. 12 nap múlva viszont nem várt fordulatról számolt be Dunaújváros hírportálja: a Liberty újraindítaná a hengerműveit, a folyamatról pedig egy ütemtervet is készített. Erről levélben tájékoztatta a Liberty Dunaújváros cégcsoport vezetője, Rahul Yenurkar a vasmű dolgozóit. 

Eszerint: 

  • ·        november 15-től a meleghengermű,
  • ·        november 25-től a hideghengermű és a szállítómű indul újra,
  • ·        december 1-től, az utolsó ütemben pedig a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. valamennyi érintett munkavállalója számára műszakrend-változástatást rendelek el, a termelési folyamatok indításához igazodva.

Azóta eltelt újabb 12 nap, és „úgy látják, hogy nem látják” a dolgozók, hogy bármi is történne. Magyar Zoltán a Dunaferr DV-Vasas Szakszervezet elnöke a Hírklikknek elmondta, valóban kaptak levélben tájékoztatást, de folyamatosan csúszik azoknak a feltételeknek a teljesülése, amelyek ahhoz kellenek, hogy valóban elinduljon újra a termelés a vasműben. „Egy ilyen gyárat nem lehet egyik pillanatról a másikra elindítani, ehhez pontos tervezés szükséges és sok feltételnek kell teljesülnie” – mondta Magyar Zoltán.

A legaggasztóbb, hogy eddig még nem érkezett alapanyag, a másik, hogy egy kormányrendelettel korlátozták a vasmű energiafogyasztását. Jelenleg 4 megawatt/hónap áramfogyasztás engedélyezett, miközben 50-60 megawatt-tal működik a gyár. Emellett számtalan beszállítóval és alvállalkozóval kellene valamilyen formában megegyezni, bár erről nincs naprakész információjuk. A korábbi 100 százalékos kapacitást semmiképpen nem tudják elérni, mert nincs hozzá elég dolgozójuk. Eleve két részre van bontva a gyár, a feldolgozóra és az acélgyártóra, utóbbinál hatalmas kérdőjelek vannak – sorolta a Vasas szakszervezet helyi elnöke.

„Azt nem tudom, hogy az áramkorlátozással hogyan fogunk működni, de sok más kérdés is válaszra vár. Azt sem vitathatjuk, hogy az acélpiacon Európában hatalmas probléma a nyersanyag-árak növekedése és a felvevő piac hiánya. De a feldolgozó üzemeket lehetne újraindítani, a kohók újraindításához még nagyon sok idő kell” – magyarázta a szakember, majd hozzátette, a Liberty romániai kohójának újraindítására vár egyébként a magyar vasmű, de az valamiért hétről-hétre elhalasztódik. Viszont ez kell ahhoz, hogy Dunaújváros kapjon félkész terméket – bugát –, amit feldolgozhatnának és készülhetnének belőle olyan termékek – tekercs lemezek, profilok –, amik eladhatóak a TÜZÉP telepeken. 

Megkérdeztük, hogy van-e hatása a Liberty-re annak a 24.hu által közzétett információnak, hogy megszüntetik a Dutrade Acéltermékfeldolgozó és Kereskedelmi Zrt.-t, amelynek tulajdonosa, a felszámolás alatt álló ISD Dunaferr Zrt.? A Dutrade jó ideje nem végez tovább értékesítő tevékenységet, hiszen a vasmű nem termel jó ideje. Megpróbálta a felszámoló biztos értékesíteni, de eddig ez nem sikerült. Viszont ez nem befolyásolja a vasmű tevékenységét – válaszolta Magyar Zoltán.

„Mindenki várja, hogy megvalósuljon az ígért indulás, de az eddigi tapasztalatok miatt elkeseredettek az emberek, hiszen nem nagyon látják a kiutat. A gyár technikailag is a padlón van és napról-napra egyre erősebben küzdünk a növekvő létszámhiánnyal. Nem jó a helyzet. A javuláshoz rendbe kellene jönnie az európai piacnak, addig belső megrendelések kellenének, a gyárnak szüksége lenne kifizethető nagy mennyiségű energiára. A magyar piacnak van igénye acélra, csak a magyar acél ára nem tud versenyezni a kínaiéval. És ami még ennél is nagyobb gond, hogy nem látjuk, hogy a tulajdonos pénzt is tenne bele az újraindításba az ígéretei mellé, mert álló gyárral nemhogy profitot termelni nem lehet, de még a szükséges költségeket sem tudja kitermelni” – fejtette ki a Dunaferr DV-Vasas Szakszervezet elnöke.