Infláció ide vagy oda, még nálunk a legolcsóbbak az alkohol- és dohánytermékek
Az Eurostat friss statisztikái szerint óriási különbség van a kiskereskedelmi árak tekintetében Európában. Az adatok alapján Magyarországon volt az egyik legolcsóbb inni és dohányozni, élelmiszerárak tekintetében viszont jóval magasabb az árszint a többi tagállamhoz viszonyítva.
Az egyes háztartások végső fogyasztásra fordított kiadásaiban hatalmas különbségeket lehet látni az egyes európai országokban – derült ki az Eurostat legfrissebb felmérésből. A most publikált, 2022-es adatokban az uniós átlaghoz mérték az egyes országok árszint-indexét.
A legmagasabb árszintet Írországban mérték (az átlag 146 százaléka volt itt az indexérték), majd Dánia követte (145 százalékkal) és Luxemburgban is a tagállamok átlagának 137 százalékán állt a tavalyi évben az árszint.
A legalacsonyabb árszintet Romániában mérték, mindössze a tagállami átlag 58 százalékát érték el a végső fogyasztási kiadások. Bulgáriában is csak 59 és Lengyelországban is csupán 62 százalékon állt az árszint – olvasható a Pénzcentrum összefoglalásában.
Hazánkban a végső fogyasztásra fordított kiadások az EU-s szint 66,9 százalékát érték el, amivel régiós szinten Ausztriánál (110), Szlovákiánál (91,8) és Szlovéniánál (90,5) is olcsóbb volt itthon az élet. Viszont fontos azt is látni, hogy az egyes terméktípusok között is nagy különbség van az árszinteket tekintve. Hazánkban például az élelmiszer az egyik csúcsdráguló, ezzel szemben a dohányáruk és különösen az alkohol ára jóval enyhébb mértékben szállt el. Az Eurostat statisztikái szerint 2022-ben az alkohol- és dohányáruk árszintje mintegy 3,3-szor magasabb volt a legdrágább országban, mint a legolcsóbban. Az alkohol- és dohányáruk legalacsonyabb árszintjét Bulgáriában (az EU-átlag 66 százaléka), Lengyelországban (73 százalék) és Magyarországon (78 százalék) regisztrálták. A legmagasabb árszintek Írországban (216 százalék), Finnországban (174 százalék) és Dániában (138 százalék) voltak.
Az éttermek és szállodák a második helyen állnak az árszint-különbségek tekintetében, a legalacsonyabb árszinteket mérték Magyarországon (62 százalék), Bulgária (51 százalék) és Románia (61 százalék) mellett. A legmagasabb értéket Dániában (156 százalék) mérték, Finnországban (132 százalék) és Luxemburgban (131 százalék) mellett.
A ruházat a legolcsóbb Bulgáriában (az EU-átlag 80 százaléka), Magyarországon (83 százalék) és Romániában (84 százalék) volt, míg a legdrágább Dániában (134 százalék), Svédországban (117 százalék) és Csehországban (115 százalék).