Ismét az egekben a kórházak adóssága
Az egyetemi klinikákkal együtt június végén a kórházak tartozásállománya 70,7 milliárd forint volt – mondta Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára. Az Economxnak nyilatkozó szakember hozzátette: egy hónappal korábban, május végén, az összes egészségügyi intézmény tartozása elérte a 83 milliárd forintot is. Szeptember, október környékén és az év végén is újabb adósságrendezésre lesz szükség.
A magas kintlevőségek miatt év közben elindult egy jelentős kórház-konszolidáció. Május végéig egy 63,4 milliárdos adósságrendezés zajlott le, július végéig pedig egy újabb, 41 milliárdos konszolidáció van folyamatban, fogalmazott az Economxnak az OSZ főtitkára, aki szerint hiába van jelenleg is folyamatban egy konszolidáció ősszel újabb adósságrendezésre lehet szükség.
A Magyar Államkincstár legutoljára közölt adatai szerint június végén 48,5 milliárd forint adósság halmozódott fel a kórházakban, ebben az adatsorban nem szerepelnek a modellváltó orvosegyetemek, melyek adóssága június végén meghaladta a 22,2 milliárd forintot is. Ennek a két számnak az összege 70,7 milliárd forint.
Arra a kérdésre, hogy mire számítanak ősszel az orvostechnikai beszállítók Rásky László azt mondta, hogy figyelembe véve a költségvetés helyzetét, már az is nagy eredmény lesz, ha a kormány nem engedi, hogy újra 100 milliárd forint közelébe érjen az adósság. Ehhez pedig szeptember, október magasságában és az év végén is újabb adósságrendezésre lesz szükség.
Az OSZ becslései szerint a tartozások 70 százaléka orvostechnikai beszállítók felé áll fenn. A vonatkozó jogszabályok pontosan meghatározzák, hogy az intézményeknek milyen sorrendben kell kiegyenlíteniük a tartozásaikat. Májusban a 2023. december 31-én legalább 60 napja fennálló kintlévőségek, júliusban pedig az április 30-án legalább 60 napja fennálló tartozások jelentették az alapot.
Az OSZ főtitkára beszélt arról is lapunknak, hogy a Belügyminisztériumban van egy Kórházi Adósságkezelési Munkacsoport, amely azért jött létre, hogy megoldást találjanak az intézményekben folyamatosan újratermelődő adósságok megállítására. A tárgyalások zajlanak, de egyelőre nincs még konszenzusos javaslat. Ráadásul, ha lesz, arra természetesen a Pénzügyminisztériumnak is rá kell majd bólintania, mondta a főtitkár.