Itt a járvány, a szamárköhögést nem ússzuk meg
A Semmelweis Egyetem szerint szamárköhögés-járvány van Magyarországon, miután kiderült, hogy a tavalyihoz képest drasztikusan megemelkedett a fertőzöttek száma.
Közleményt adott ki a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központja. Arról írnak, hogy ebben az évben eddig 1127 szamárköhögéses megbetegedést jelentettek, miközben 2023-ban az esetek száma nem haladta meg a 20-at se.
Mindez azt jelzi, hogy jelentős szamárköhögés-járvány zajlik országunkban.
A megnövekedett esetszám minden korosztályban megfigyelhető, de a legmagasabb az 1 év alatti csecsemők, a 40-49 éves felnőttek és a 60 évnél idősebbek körében. A betegség a köhögéskor keletkező, levegőben terjedő nyálcseppek útján terjed, de a fertőzést akár tünetmentesen is hordozhatjuk. A fertőzés veszélye a megbetegedés első két hetében a legmagasabb, azonban gyógyszeres kezeléssel ez csökkenthető.
A szamárköhögés, a tüdőt és a légutakat érintő, rendkívül fertőző betegség.
A tünetek a fertőzést követő 7-10 nappal jelentkeznek:
- tüsszögés, nátha, hőemelkedés és enyhe köhögés.
- Két héten belül súlyosbodó köhögés, hullámokban jelentkező rohamok fordulhatnak elő a kilégzés alatt. Kezdetben éjszaka, majd nappal is jelentkeznek és 1-2 hónapig is eltarthatnak.
- A felépülő szakasz akár 3 hónap is lehet.
2022-ben a 2013 bejelentett esetből 365-en kerültek kórházba. Ebből 110-en egy év alattiak, 86-an 1-4 év közöttiek, 128-an pedig 30 évesek, vagy annál idősebbek voltak.
2011 és 2022 között összesen 103 halálesetet jelentettek, ebből 69 csecsemő, 25 pedig 60 esztendős vagy annál idősebb felnőtt volt.
A megelőzés érdekében a gyerekek összesen öt oltást kapnak.