Jeszenszky Géza: a béke kulcsa Putyinnál van
Józan ésszel nem lehet megérteni Orbán háborús retorikáját, azt csak azok fogadják el, akikhez kizárólag az állami sajtó agymosása jut el. De hát ki akar háborút? Ezt a kérdést tette fel a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Jeszenszky Géza volt külügyminiszter és nagykövet.
Kérdését azonnal meg is válaszolta: Oroszország. Ha nem támadja meg Ukrajnát, akkor nincs semmiféle háború és nincs szükség az Orbán által keltett háborús hisztériára. A miniszterelnök szövege teljesen félrevezető, mint ahogy az is, hogy csak ő tudja megvédeni a békét. Orbán lózungja már majdnem olyan, mint az „Egy a jelszónk, tartós béke”, amit csak a Rákosi korszakban lehetett hallani – mondta Jeszenszky Géza.
A professzor szerint Orbán Viktor maga sem hiszi, hogy az úgynevezett békemissziójával valóban közelebb került a világ a békéhez. A béke kulcsa Putyinnál van, csak rajta múlik. A NATO nyilván nem akar háborút. Jeszenszky úgy látja, hogy Orbán moszkvai útja nem több, mint amikor „az elefánt játszik az egérrel”. Putyin részben kompromittálni akarta a magyar politikust, részben figyelmeztetni, hogy „úgy táncoljon, ahogy Moszkvában fütyülnek”. Putyinnal szemben Orbánnak nincs esélye, valószínűleg nem akart és nem is tudott érvelni – vélte a volt diplomata. A miniszterelnök és külügyminisztere magyarázkodni járnak Moszkvába, hogy elmondják: „bizonyos dolgokat meg kell szavaznunk, de a lojalitásunk töretlen”.
Elmozdulás csak akkor lehetséges, ha mindkét harcoló fél elfogad valamilyen megoldást. Látható, hogy az oroszok nem engednek, Ukrajna pedig ahhoz ragaszkodik, hogy ürítsék ki a megszállt területeket. Putyin azonban nem csak azt akarja megtartani, amit eddig erővel elfoglalt, hanem további megyéket. Azt próbálja elérni, hogy Ukrajna legyen bábállam, NATO-tagságról szó sem lehet, a mostani kormány tűnjön el, Putyin majd kinevezi az új vezetőket.
Orbán megnyilatkozásai azt sugallták, hogy nem véletlenül a magyar EU-elnökség időszakára időzítette világkörüli útját, de Jeszenszky szerint erre sem joga, sem alapja nem volt. A NATO-csúcson Ukrajnának jelentősebb támogatást szavaztak meg, és már annak is örülni kell, hogy Magyarország nem gátolta a segítséget.
A volt külügyminiszter úgy látja, az Európai Parlament új frakciója – amelynek létrehozásában Orbánnak komoly szerepe volt – nem hoz eltolódást. A csoport a régi Identitás és Demokrácia új formája, néhány új taggal, de azt nem Orbán, hanem Marine Le Pen fogja uralni. Az EP-ben Orbán ázsiója nemhogy növekszik, inkább még csökken. Az unió fő áramlata elhatárolódik Orbántól, a szélsőségesek közé került. „Ezt személyes sikernek sem mondanám, mert nem az a lényeg, hogy van egy frakció, ahová őt befogadták, hanem van-e szava és a valódi magyar érdekeket tudja-e érvényesíteni” – mondta Jeszenszky.
„Nincs annál fontosabb magyar érdek, mint támogatni azt a szervezetet, amely a jólétünket és az ahhoz szükséges biztonságunkat biztosítja” – tette hozzá. Ha Magyarország fekete bárányként kilóg, abból semmi haszna nincsen. Orbán egy dolgot hisz abból, amit mond, hogy a Nyugatnak vége.
Kérdés, milyen szerepe van Kínának a háborús helyzetben? Kína a bajkeverő, és az unión belül akar gazdasági pozíciókat, például, hogy a Magyarországon gyártott kínai autók vámmentesen mehessenek az unióba, és jó üzletet csinál azokkal a beruházásokkal, amikre Magyarországnak nincs is szüksége.
Ami az amerikai politikát illeti, Jeszenszky szerint Orbán korán örül annak, ha Trump győzelmi esélyei növekednek. Trump visszatérése semmit nem hozhat a miniszterelnöknek. „Trump számára egy Kína-barát Magyarország nem rokonszenves, sőt…” Trumpot egyébként egyáltalán nem érdekli, mi van Magyarországon, csak, hogy nyerjen biztosan Amerikában, és az ő sajátos, szélsőjobboldali politikai felfogása érvényesüljön. Trump nem Orbánt kedveli, hanem azt, hogy Európán belülről támogatja azt a politikai irányvonalat, amit ő képvisel. Amíg előnyös, használja, ha pedig „Kína ügyben dönteni kell, majd mint a kifacsart citromot, eldobja” – fogalmazott a volt diplomata.
Jeszenszky rokonszenvvel figyeli a Tisza párt alakulását, fontosnak tartja, hogy az Európai Néppárt tagja akar lenni. Bátor lépésnek tartja Magyar Péter kijevi látogatását, ami megmutatta a kontrasztot Orbán és közötte. A miniszterelnök Kijevben semmit nem üzent Ukrajna népének, Magyar pedig érzékeltette, hogy egyértelműen a megtámadott ország mellett áll.