Kábítószer – kizárólag nyugdíjasoknak!

Dr. Dávid Ferenc       2021. november 9. 17:15 2021. nov. 9. 17:15

2021. november 9-én a KSH Gyorstájékoztatója a fogyasztói árak növekedéséről ad képet. Most nem foglalkozom részletekkel és az áremelkedés összetevőivel, megteszik ezt helyettem az elemzők. Arra azért felhívom a figyelmet, hogy az első félévben még kúszó inflációnak nevezhető pénzromlás üteme ma már szárnyalónak is minősíthető.

Az év második felének árnövekedési adatai: 

  • 2021. július/2020. július: 4,6 százalék;
  • 2021. augusztus/2020. augusztus: 4,9 százalék;
  • 2021. szeptember/2020. szeptember: 5,5 százalék;
  • 2021.október/2020. október 6,5 százalék.

Ugyanez az összehasonlító számsor – pillanatnyilag nem vitatva az úgynevezett „nyugdíjas kosár” kialakításának elvét és gyakorlatát – a nyugdíjasok vonatkozásában: 4,2, 4,4, 5,0 és 5,7 százalék. A hozzáértők szerint – rövid távon – ez a tendencia folytatódni fog, és csak a jövő évben várható érzékelhető csökkenés.

Rövid megjegyzések:

  • A fenti számsor tükrében az idei 4,8 százalékos (3,0 + 0,6  +1,2 százalék) nyugdíjemelési mérték nyilvánvalóan elmarad a 2021. évi tényleges pénzromlás ütemétől. Az egységesen kifizetésre kerülő 80 ezer forintos prémium valamennyit enyhít a nyugdíjasok sanyarú sorsán, de azt azért ne feledjük, hogy a karácsony előtti nagy bevásárlások – egyre növekvő árszint mellett – minden bizonnyal felfalják ezt a nagy dérrel-dúrral beharangozott összeget. Ugyanis az élelmiszer-árak egész évben, hónapról-hónapra dinamikusan növekednek, így novemberben és decemberben az időskorúak sok pénzt fognak a boltokban hagyni. A kereskedők – pedig szokás szerint – kihasználják a vásárlási vágyat/lázat, és ennek első számú áldozatai a kisnyugdíjasok lesznek.
  • A 2022-re elfogadott állami költségvetésben (2022. január 1. napi hatállyal) mindössze három százalékos nyugdíjemelés szerepel. Már most kimondható, hogy ez a mérték „köszönő viszonyban” sincs a jövő évre prognosztizálható tendenciákkal, így teljességgel érthetetlen, hogy a kormány szóba se hozza a három százalékos növelés korrekciójának lehetőségét, holott a 2022-re vonatkozó szakmai anyagokban már most 3,8 százalékos pénzromlással számolnak. Ezt is tudva, tartom szükségesnek, hogy legalább plusz egy százalékkal, azaz – három helyett, 4,0 százalékra – kell megnövelni a jövő évi emelés szintjét, garantálva azt is, hogy az I. negyedév tényadatai ismeretében, a kormány még a választások előtt hajlandó egy esetleges újabb korrekcióra. Ha tényleg fontos számára a nyugdíjasok sorsa.
  • Még cifrább a helyzet, ha a 2022-es bérfolyamatokat is bevonjuk az értekezésbe. A két legkisebb kötelező bértarifa biztosan 20-20 százalékkal, a nemzetgazdasági átlagkereset várhatóan 12-13 százalékkal emelkedik jövőre. Ez a költségnövekedés részben, vagy egészben, de beépül a termelői és fogyasztói árakba. A megnövekedett árak ellenére, a munkavállalók reálpozíciója, bérhelyzete javulni fog. A nyugdíjak viszont – úgy, mint eddig – a béreknél jóval lassabb ütemben bővülnek, így az időskorúak 80-90 százaléka joggal érezheti vesztesnek magát.

Mindezeket azért tartottam fontosnak leírni, mert látva/olvasva a heves kormányzati propagandát, sok megtévesztett ember azt hiheti, hogy a november havi „pénzeső” (prémium, korrekció, nyugdíjemelés) hatásos gyógyírt jelenthet a hazai nyugdíjasok (és a nyomorúságos nyugdíjak) ezernyi nyavalyájára. Figyelem, itt és most nem orvoslásról, nem gyógyításról, hanem szimpla kuruzslásról van szó, és a „beadott hamis pirula” legjobb esetben is csak erős hatású kábítószernek minősíthető. Jó, ha tudjuk!