Az ukrán veszedelemmel riogatja a magyarokat a kormány

Föld S. Péter 2025. április 25. 07:30 2025. ápr. 25. 07:30

„A Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás tétje, hogy meg tudjuk-e akadályozni Ukrajna uniós csatlakozását és meg tudjuk-e védeni a magyar embereket az ezzel járó veszélyektől” – közölte Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalára kedden feltöltött videóban. Ugyancsak ebben a témában nyilvánult meg az utóbbi napokban Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója, Kubatov Gábor, a Fidesz alelnöke, valamint Szijjártó Péter külügyminiszter. Maga Orbán Viktor is minden alkalmat megragad, hogy a magyarokat Ukrajna esetleges EU-s tagságának veszélyeire figyelmeztesse.

A kormányfő egyébként azon örömteli apropó kapcsán tette közzé a nyilatkozatát, hogy kézhez kapta a Voks 2025 szavazóívet. „Arra kérek mindenkit, éljen a véleménynyilvánító szavazás lehetőségével, mert egy olyan ügyben kérjük az emberek véleményét, amely évtizedekre meghatározza Magyarország sorsát” – mondta Orbán, miközben látványosan beikszelte a NEM-et, majd, hogy csalásnak még az árnyéka se vetődhessen a műveletre, látványosan lezárta a visszaküldendő válaszborítékot. Orbán szerint egyébként Ukrajna uniós csatlakozása óriási kockázatokkal jár, veszélyezteti a magyarországi cégek működését, tönkreteszi a mezőgazdaságunkat, veszélybe sodorja a magyarországi munkahelyeket, sőt még a nyugdíjakat is.

Kubatov Gábor Bicskén ugyancsak a nyugdíjasokat vette célba. Ő onnan közelített a célcsoporthoz, hogy Ukrajna gyorsított uniós felvételénél azért is racionális gondolkodást kell tanúsítani, mert veszélybe kerülne a magyar nyugdíjasok 13. havi ellátása. Kubatov az egykori Szovjetunióval kötött megállapodással érvelt, amit Ukrajna nem hajlandó felmondani, ezért kell Magyarországnak nyugdíjat adni a hazánkba települő ukránoknak. Kubatov, akárcsak a többi fideszes megszólaló, nem fejtette ki az igazság minden részletét. Egyfelől nem beszélt arról, hogy amennyiben az EU rábólint Ukrajna felvételére, az akár évtizednél is hosszabban elnyúló folyamat kezdete lenne, mert a háborúban álló országnak egy sor, ma még nem megoldott feltételt is teljesítenie kell. 

Kubatov arról sem beszélt, hogy bár valóban létezik az a megállapodás, amelyet még az egypártrendszer magyar kormánya kötött a Szovjetunióval, s ennek értelmében a Magyarországra áttelepült ukrán nyugdíjasok ellátmányát a magyar nyugdíjfolyosító állapítja meg és fizeti, mégpedig nem az ukrán, hanem az ennél jóval magasabb magyarországi átlagkeresetek után. Csakhogy ez a megállapodás éppen az ukránok uniós tagságával válna érvénytelenné, mert ettől kezdve, nem a Szovjetunióval kötött szerződés, hanem az Európai Unióban hatályos szabályozás lenne érvényes.

A riogatásból Orbán Balázs sem kívánt kimaradni. „Ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, akkor egy öt éves időtávon belül Magyarország egy éves költségvetésének több mint a hatvan százalékát Ukrajna támogatására kellene fordítani” – mondta a miniszterelnök politikai igazgatója Mátészalkán. Szerinte „napnál is világosabb a számításokból, hogy ha Ukrajna tagja az Európai Uniónak, akkor Magyarország nem forrásokat kap Brüsszelből, hanem további forrásokat kell befizetnie, amiket aztán továbbítanak Ukrajna számára. Ezt európai uniós nyelven úgy mondják, hogy nettó befizetővé válunk.”

Ha valaki még ettől sem kezdte el utálni az ukránokat, félteni tőlük a magyar jövőt, nem utolsósorban pedig a jólétünket (?), az a Fidesz a pilisvörösvári fórumán tovább okosodhatott. Az ottani Művészetek Házában rendezett összejövetelen Menczer Tamás és Szijjártó Péter is tiszteletét tette, sőt, idővel – mintegy meglepetésvendégként – Orbán Viktor is betoppant. (A HVG emlékeztet arra, hogy a helyszínválasztás több mint érdekes: tavaly ugyanis nem engedték be ugyanide az ismert influenszert, Pottyondy Edinát, mert a helyi polgármester szerint „a Művészetek Házába nem való a politika, csak a művészet.”) 

Fentiekből kitetszik, hogy a migránsokkal való riogatás kifulladni látszik, kellett tehát valami új veszedelem, amitől félhetnek a magyar emberek, és amitől majd jól megvédi őket a kormány és a Fidesz. Az szabad szemmel is érzékelhető, hogy amióta Simicska Lajos hátat fordított a Fidesznek és Orbánék egykori, a gyűlölet karmesterének is nevezett – nem mellesleg zsidó származású és meleg – tanácsadója, Arthur J. Finkelstein meghalt, a pártnak már csak egészen alacsony szintű kommunikációra futja.

Az, hogy Menczer Tamás kommunikációs igazgató lehet a Fideszben, nemcsak a kapkodás, hanem egyben a minőség hiányának is a jele, mint ahogy az is sejthető, hogy kinek a kérésére lett a háborúban álló, hazájáért élet-halál harcot folytató ország az első számú közellenség. A migránsokat persze nem ejtették végleg Orbánék, s bár egyelőre a fasorban sincsenek az ukrán veszedelemhez képest, bevetésre készen várakoznak a Fidesz kommunikációs bázisain. Ha majd még Menczernél is alacsonyabbra teszik Orbánék a lécet, ismét szükség lehet rájuk.