Kelemen Hunor: mielőbb parlamentre és kormányra van szükség Romániában
Mielőbb össze kell ülnie az újonnan választott parlamentnek, és kormányt kell alakítani Romániában, hogy felelősen lehessen irányítani az országot – mondta Kelemen Hunor a magyar közmédiának pénteken arra reagálva, hogy az alkotmánybíróság elrendelte az elnökválasztás megismétlését.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke elmondta: a hivatalban lévő elnöknek azonnal össze kell hívnia a parlamentet.
Szerinte egy új kormányt kell beiktatni mielőbb, hogy legyenek stabil intézmények, amelyek ebben a nagyon kaotikus és felfordult helyzetben az ország irányítását felelősen végzik. Utána lehet arról beszélni, hogy mikorra írja ki az új kormány az elnökválasztást.
„Ebben a pillanatban nekünk a legeslegfontosabb, hogy a magyar közösséget megvédjük ilyen körülmények között. És ehhez megvan az erős parlamenti frakciónk" – szögezte le az RMDSZ elnöke.
Rámutatott: a szövetség tudomásul vette, és nem kommentálja az alkotmánybíróság döntését, de az biztos, hogy olyan mértékű bizalomvesztés érzékelhető az állami intézményekkel szemben, hogy több magyarázatra van szükség az elnöki hivatal, a hírszerzés és az ügyészség részéről ahhoz, hogy a társadalom bizalmát vissza lehessen valamelyest állítani.
„Annyi kérdés van megválaszolatlanul, hogy fel sem tudjuk sorolni! Hogy jutottunk el idáig? Tudtak-e arról, hogy itt baj van, és ha tudtak, akkor miért nem cselekedtek? Miért nem vonták felelősségre azokat az embereket, akik éveken keresztül fasiszta, vasgárdista propagandát terjesztettek? És itt felelősökre van szükség, másképpen az ország káoszba borul, és egyre inkább kezd hasonlítani egy dél amerikai banánköztársasághoz" – fogalmazott Kelemen Hunor.
A politikus a tisztázásra váró kérdések közé sorolta azt is, hogy mi következik december 21. után, amikor lejár Klaus Iohannis államfő mandátuma. Úgy értékelte: az alkotmány rendelkezései sem egyértelműek, ugyanis az alaptörvény szerint ötéves az elnöki mandátum, de egy másik előírása szerint akkor szűnik meg a mandátuma, amikor az új elnök leteszi az esküt.
Ez az értelmezés pedig azt jelentené, hogy a mostani elnök hivatalban marad, de egy harmadik előírás azt mondja, hogy az elnök mandátumát akkor lehet meghosszabbítani, hogyha szükségállapot vagy háború helyzete áll fenn.
„Ezt el kell kerülni, hogy erre hivatkozva hosszabbítsák meg az elnök mandátumát, mert akkor teljes káoszba fordul a mostani helyzet" – szögezte le az RMDSZ elnöke.
A román alkotmánybíróság egyhangúlag hozott határozatával érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét pénteken, és elrendelte a teljes választási folyamat elölről kezdését, miután a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította, hogy a választás eredményét nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás befolyásolta.