Kemény sztorit próbál elhitetni a világgal Orbán

HírKlikk 2022. október 10. 17:00 2022. okt. 10. 17:00

Aleksandar Vučić szerb államfő szombaton feltárta, hogy amerikai és más vezetők, köztük Bill Clinton 1999-ben rá akarták bírni Orbán Viktort, hatoljon be Szerbia területére, de Orbán ezt elutasította – erről a hírről viszonylag kevés szó esett eddig a nemzetközi sajtóban, de az Al Mayadeen libanoni székhelyű, magát függetlennek minősítő pánarab hírtévé részletesen beszámolt róla. Vučić elmondása szerint erről Orbán Viktor tájékoztatta őt, és egyben felhatalmazta, hogy napvilágra is hozza.

A cél Vučić szerint az lett volna, hogy két frontra ossza a jugoszláv hadsereget.  „Clinton és a britek arra kérték Orbánt, hogy északról támadja meg Szerbiát”. Orbán akkoriban első miniszterelnöksége első évének a végén járt, elutasította a kérést, és Gerhard Schröder akkori német kancellár segítségével „ellenállt a Fehér Ház nyomásának” – mondta Vučić a Al Mayadeen televízióban. A magyar miniszterelnök egy minapi találkozón beszélt erről a szerb politikusnak. 

1999-ben a NATO katonai műveletet hajtott végre az akkor Szerbiából és Montenegróból álló Jugoszlávia Szövetségi Köztársaság ellen. A NATO szövetségre lépett a szerbek ellen a Koszovó feletti ellenőrzésért harcoló albán etnikumú szeparatistákkal. Magyarország abban az évben csatlakozott a NATO-hoz, de nem azzal a céllal, hogy részt vegyen ebben a hadműveletben. 

Orbán az amerikai kérés ismertetése mellett azt is elmondta, hogy akkoriban Nagy-Britanniába utazott, hogy Tony Blair miniszterelnökkel és Margaret Thatcher volt kormányfővel találkozzon. Elmondása szerint az utóbbi azt mondta: „Zavar engem, hogy ön nem hajlandó megtámadni Szerbiát, mert emiatt több brit katona hal majd meg” – idézte fel Vucic. Végül a háborúban nem haltak meg brit katonák. 

Az úgynevezett kumanovói megállapodás aláírásával 1999 júniusában véget értek a harcok, és a NATO eljutott Koszovóba, ahol a mai napig jelen van. A bombatámadás volt az első eset, hogy a NATO úgy kezdett katonai akcióba, hogy nem egyeztetett az ENSZ Biztonsági Tanácsával, és az akciót a világ sok helyén ma is illegálisnak tekintik – írta az arab hírtelevízió a honlapján.  

Forrás: Hírklikk