Kéri László: úgy teszünk, mintha minden rendben lenne ebben az országban
Három tényező határozza meg alapvetően a politikai folyamatokat egy ideje, bármilyen körben beszélünk a politikáról, azt úgy tesszük, mintha itt normál állapotok lennének – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Kéri László politológus, szociológus, egyetemi tanár. „Nincs ilyen, 2015 óta rendkívüli állapot van, ami most is ilyen-olyan okok miatt októberig tart és biztos, hogy akkor is meg fogják hosszabbítani. Ez 9 éve tart. Erre a lakosság nagy része azt mondja, attól olcsóbb lesz a tej?”
Kéri László szerint akár a szakújságírók és a megszólaló – köztük ellenzéki – politikusok is úgy csinálnak, mintha normális körülmények között élnénk. Abszurd körülmény az, hogy rendeleti kormányzás van, és ezt is megváltoztatták az alaptörvényben, így most már utólag sem kell beszámolni a parlamentnek, ami nem normális dolog – fogalmazott. „Olyan körülmények között élünk, ahol a végrehajtó hatalom semmilyen fontos döntését, semmilyen körülmények között nem lehet számon kérni, mint amilyen például a kínai hitel volt, amelyet utólag kell kihámozni.”
A politológus arra is felhívta a figyelmet, hogy a kampány utolsó heteiben a magyar gazdagok listáján szereplő első tíz család őrületes mértékben vette ki nemcsak az éves profitját, hanem az eredménytartalékot is, mintha arra számítanának, hogy nem lesz több pénz. „Több százmilliárd forint tűnt el, amikor mi azzal voltunk elfoglalva, hogy mit mondott a DK vagy Magyar Péter. Semmi nem indikálta ezt a hatalmas volumenű saját cég kirablást.”
Rámutatott, a rendeleti kormányzás alatt ki lehet fosztani egy várost, mint Paksot, és ezt meg is teszik azzal a várossal, amely egész más fényben tündökölt hosszú időn keresztül. De ugyanígy rá lehet kenni a Lukoilra az egész elbaltázott energiapolitikát – fogalmazott Kéri László. Mint mondta, Magyarország egyik legnagyobb problémája az energiafüggőség, és nem mozdultunk semerre, sem a Covid, sem a háború ideje alatt, és csak dobálják a napelemeseket, akik jelentős mértékben a saját pénzüket tették be állami támogatással, de úgy, hogy a szabályok folyton változtak. „Ehhez kepést a csehek és az osztrákok hihetetlenül nagy akkumulátorkapacitást hoztak létre, hogy majd a lakosság mellett a kkv-k is rácsatlakozzanak, de ebben a rendszerben, a rendeleti kormányzásban senkit sem lehet megkérdezni, hogy miért változtatnak a szabályokon.”
A rendeleti kormányzás nemcsak a politika körében okoz gondot
Már rég ki kellett volna menni az utcára, mert ez még az ellenzék által nem képviselteket is sújtja, de birka módon tűrjük, miközben azt sem tudjuk megkérdezni senkitől, hogy ha bejön 600 gyerek az iskolába szeptemberben, hova teszi le a 600 darab telefonját, ki garantálja, hogy ugyanazt kapja vissza, hogy nem nyúltak hozzá és ezeregy ilyen kérdés van, amit sehol sem lehet feltenni – tért át az egyik ugyancsak megoldhatatlannak tűnő problémára Kéri László. „A gyerekeknek is van annyi eszük, hogy egyet leadnak és lesz náluk egy másik. Felesleges rászabadítani egy konfliktusmezőt a pedagógusokra, mert ez pillanatokon belül százezrek problémája lesz. Ez semmi más, mint a tanári testület permanens piszkálása.”
A kusza, elemezhetetlen körülmények között van három trend, amely már június 9. előtt is látható volt
Egyrészt a hosszú Fidesz-korszak leszálló ágában van, a gazdaság harmadik éve zsákutca, egyre több a belülről jövő kiszólás, a lakosság pedig érzi az inflációt, amit nem oldottak meg, hiába mondják – kezdte a felsorolást Kéri László. „Az 5 százalékos infláció is naponta rongálja jövedelmi helyzetünket.”
A másik, a külpolitikai káosz, amely eltakarja, hogy Európában egyedül maradt az ország, pária a NATO-ban és az EU-ban, keresztülnéznek a magyarokon, nem harcolnak már velük – mondta Kéri László arról, hogy külügyminiszteri szinten még mindig a harc a retorika. „Mindent elkövettünk, hogy így legyen és ábrándozunk arról, hogy majd mi összekötjük Európát Kínával, Kínát Amerikával. Ez a megálmodott külpolitikai szerep egy embernek sem vigasz.”
A harmadik pillér Kéri László szerint, a radikális átrendeződés a Fideszen túli világban, az a mozgás, ami elindult. Az, hogy 1,3 millióan úgy ítélik meg, hogy mégis csak van valami remény a Fidesszel szemben, megrázta ezt a változatlanságra építő hatalmi rendszert. „Az ellenzékből ki lesz az, aki összeszedi magát, ki tűnik el, de elindult valami, és ennek a legfontosabb tényezője az, hogy társadalmi bázison indult el valami, és ezt az országjárás teremtette meg, amire nem láttam példát a magyar politikai életben. Nem tudjuk, mi lesz, de valami megmozdult.”
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.