Kevés pénzből, nagy propagandával, sok szavazat – ez a Fidesz célja a nyugdíjasokkal

NVZS 2025. július 13. 14:30 2025. júl. 13. 14:30

A Fidesz választási propagandájának állatorvosi lova az, ahogyan kezeli, mondhatni átveri a lakosság egyik legelesettebb, legszegényebb, ámde legnépesebb csoportját, a nyugdíjasokét – pontosabban a Fidesz mellett még mindig kitartó részüket, az összes 65 évesek és annál idősebbek 40-50 százalékát. A végletekig elhibázott kormányzati gazdaságpolitika miatt komoly bajokkal küszködő államháztartás pocsék állapota az idén nemigen tesz lehetővé komolyabb választási osztogatást a nyugdíjasok számára, ezért ezúttal csak minimális plusz juttatással tudják csábítani az időskorú szavazókat. Persze borítékolható, hogy a 30 ezer forint értékű, majd október közepéig szétosztandó élelmiszer-utalványok körül lesz csinnadratta és propaganda.

Már megszokhattuk, hogy Orbánék a választások közeledtével mindig kitalálnak a nyugdíjasoknak valami fajta „kedélyjavító” osztogatást, gondosan ügyelve arra, hogy egy-egy ilyen „akciót” hosszú hónapokig tudják mantrázni. (Már ha nem évekig, ahogy azt a 2022-es választás előtt és azóta is a 13. havi nyugdíjak visszavezetésével tették, teszik.) Először csak belengetik, mondván, „fontolgatják, megvizsgálják” – majd Orbán bejelenti, hogy lesz valamifajta plusz juttatás – ezután közlik, hogy bizonyára mi várható – végül megszületik maga az akkor már régen beharangozott (és a propagandában agyoncsócsált) bejelentés, amit azután alulról-felülről, jobbról-balról lehet domborítani. A megszokott koreográfia szerint ehhez bevetik a kormány ilyen-olyan rangú embereit, a Fidesz megmondóit, no meg persze a kormányzati médiát és a kormány által kilóra megvett sajtót. Ők azután napirenden tartják a „segítséget”, annak kiötlésétől a megvalósulásig, sőt, azután is hosszan. 

 

Az utalvány, ami kártyának indult

Kiváló példája ennek a fent nagy vonalakban vázolt folyamatnak az elszálló élelmiszerárak részleges kompenzálására a nyugdíjasoknak szánt támogatás. A propaganda motorját az idén február végén indították be: Orbán Viktor évértékelő beszédében dobta be, hogy „a nyugdíjasok számára a zöldségek, a gyümölcsök és a tejtermékek esetén az év második felében egy bizonyos havi összeg erejéig visszatérítjük az áfát.” Akkortájt ezt személyenként havi 10-15 ezer forintra lőtték be, s az akkori elképzelések még arról szóltak, hogy az érintettek kártyát – talán még elektronikusan is elérhető – kedvezménykártyát kapnak majd, amit a boltban fizetéskor kell használniuk, az áfa utáni visszatérítést pedig – az azonosítást és a fizetést követően – automatikusan, utalás (jogosult bankszámlájára) vagy készpénz formájában a rendszeres nyugdíjjal együtt kapja meg az érintett. A szakértők bírálták a módszert, mondván, egyszerűbb és a költségvetés számára is takarékosabb megoldások is léteznének, mondjuk az, hogy a nyugdíjakhoz hozzácsapják az állam által erre szánt havi összeget. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tárcája azonban rosszindulatú, egyszerű, ócska politikai hangulatkeltésnek nevezte a kritikákat. A kártya azóta lekerült a napirendről, ma már egy több címletből álló, papíralapú utalványról van csak szó, ami a korábbiakkal szemben már nem havi 10-15 ezer forintnyi segítséget jelent, hanem egyszeri, 30 ezer forint juttatást személyenként. A döntés erről végül csak megszületett, jelenleg (17.-ig) társadalmi vitán van a rendelet-tervezet és csatolmányai.

Észbe kapott a kormány

Akkora felhördülés fogadta az élelmiszer utalványok kézbesítésével kapcsolatos anomáliát, hogy a kormány máris korrigálni kényszerült. Nem csak a Magyar Szakszervezeti Szövetség Nyugdíjas tagozata tiltakozott a kormányzati terv, ellen hogy a postás csak egyszer vigye ki az azokat tartalmazó borítékot, a sajtó is sokat cikkezett róla – ezután szombaton a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményben most azt tudatta, hogy a nyugdíjasok a postán átvehetik majd az élelmiszer-utalványt, ha a kézbesítés sikertelen. A társadalmi párbeszédre bocsátott, július 17.-ig még itt elérhető tervezetben nem ez áll.

 

Nyár helyett késő ősszel

De nem csak a segítség értéke és formája alakult át február óta – bevezetésének az időpontját is szépen tologatták kifelé. Először nyárról volt szó, majd Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter mintegy négy hete (!) az ATV-nek azt mondta, hogy legkésőbb szeptember elején kezdik meg az utalványok postázását – ma pedig már ott tartunk, hogy október 15-ig kapják meg azokat az érintettek.

Mondjuk ez a 30 ezer forintos plusz nem mérhető össze azzal, ha az eredeti ötletet megvalósítva, már nyártól kezdődően – vélelmezhetően jövő áprilisig – havi 10-15 ezer forintos hozzájárulást kaptak volna az érintettek – ez utóbbi ténylegesen mindenkinek számított volna, míg az előbbi valójában csak a legalacsonyabb ellátásban részesülők számára jelent majd némi, de nekik is csak egyszeri segítséget. 

Még a Fidesz a legnépszerűbb, de...

Ám a PR-értéke azért megvan, s végtére is ez a célja ezzel az egésszel a Fidesznek. Hogy miért mondjuk ezt? Nem kell túlságosan sokat elemezni, elég, ha megnézzük a friss közvélemény-kutatási adatokat. A Medián májusban közzétett felmérése szerint a 65 éves vagy idősebb korosztály 41 százaléka szavazna ma a Fideszre, még úgy is, hogy a támogatottság egy év alatt a nyugdíjas korúak körében is csökkent (bár, mint a felmérés elemzése rámutat, a magasabb hibahatárok miatt ez a mérséklődés csak fenntartásokkal kezelhető). Az is intő jel a Fidesz számára, hogy a 65 évesek vagy idősebbek több mint felének a bevallása szerint romlott a saját gazdasági helyzete (ráadásul ennek a fele azt mondta, hogy nagyon). 

Forrás: Medián

Az Iránytű Intézetnek a Népszavában megjelent nagy mintán, három hónapon át végzett közvélemény-kutatásában még magasabb volt a Fidesz támogatottsága ebben a korcsoportban. 

Kevés pénzből sok voks 

Ezek a százalékok pedig rengeteg szavazót fednek. A KSH Magyarország 2024 kiadványa szerint a 65 évesek és annál idősebbek száma 2025 elején megközelítette a 2 millió főt. Ez azt jelenti, hogy majdnem egymilliós tábora van ebben a korcsoportban a Fidesznek, s még ha egy részük nem is járul az urnákhoz (2022-ben 70 százalékos volt a választási részvétel), akkor is durván hatszázezer voksról beszélünk. 

A legutolsó választáson a Fideszre 3 millióan szavaztak – a friss közvélemény-kutatások azonban már arra mutatnak, hogy ma durván – legfeljebb – kétmillió voksra számíthatna a kormánypárt. Létérdeke tehát minden egyes szavazót megnyerni – s lássuk be, a nyugdíjas híveinek már csak a magas száma miatt is egy minimális befektetéssel szám szerint több szavazót tudnak jó eséllyel megtartani, mint a jobb anyagi körülmények között élő, az államtól függetlenebb csoportokban.

A legelesettebbek, leginkább rászorultak körében ugyanis százezrek vannak, akik még a 30 ezer forintos plusz juttatást is nagyra értékelik, s azért is hálásak. Ők azok (ld. a Grantis pénzügyi tanácsadó cég által kigyűjtött adatokat), akik még a 40 ezer forintot sem elérő összegből élnek havonta (a számuk mintegy 20,5 ezer), vagy a 40 ezer és 100 ezer forintos sávhoz tartozók (162 ezer emberről van szó), de ez még a 100 ezer és 200 ezer forint közötti havi nyugdíjból élő mintegy 900 ezer emberről is elmondható (kiváltképpen az egyszemélyes háztartásban élőkről, akik egyharmada szegénységben él). Már csak azért is, mert a helyzetük – összehasonlításban is – még romlott is az utóbbi időben, miután (mint a KSH rámutatott) 2024-ben 6,4 százalékkal csökkent a nyugdíjak vásárló értéke.

Az élelmiszer utalványokról, az azokkal kapcsolatban felmerülő kérdésekről korábban itt írtunk