Kiderült, hány vietnámi és Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik Magyarországon
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár szerint ha átmenetileg is, de szükség van a vendégmunkásokra.
„Sem minőségében, sem mennyiségében nem veszélyeztethetik a magyar munkaerőpiacot a vendégmunkások, és erre oda is fogunk figyelni” – mondta a Világgazdaság makrogazdasági podcastsorozatjában Czomba Sándor, aki szerint hisztériakeltés folyik a kérdés körül, ugyanis – a közvélekedéssel ellentétben – nem törik le a béreket, ahogy a munkahelyeket sem veszik el.
A hazai potenciális munkaerő-tartalékból 100 ezer fő viszonylag könnyen bevonható, de a többségnek évekre lesz szüksége ahhoz, hogy vissza tudjanak térni a munkaerőpiacra – idézte az államtitkárt a műsort szemléző Blikk.
Czomba Sándor úgy fogalmazott, hogy nagyságrendileg ma Magyarországon 120 ezer külföldi van jelen vendégmunkásként: ezek döntő többsége, mintegy 40 ezer ukrán állampolgár, emellett azonban vannak szerbek jelentősebb létszámban, illetve vietnámiak mintegy 16 ezren, továbbá Fülöp-szigetekiek kicsivel több mint 10 ezren. Az összes többi nemzetiség – indiaiak, mongolok – száma bőven 10 ezer alatti.
A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár hozzátette azt is, hogy itthon van a legkevesebb vendégmunkás, hiszen a fent említett 120 ezer fő a foglalkoztatottak mindössze 1,8 százaléka külföldi. Ez a szám Lengyelországban 6, Csehországban pedig 4,5 százalék.
Szeretném a helyére tenni a dolgot: sem minőségében, sem mennyiségében nem veszélyeztethetik a magyar munkaerőpiacot a vendégmunkások, és erre oda is fogunk figyelni – hangsúlyozta, azt is kiemelve, hogy nem fogják letörni a béreket, és a munkahelyeket sem veszik el a magyaroktól. De akkor, amikor átmenetileg a gazdasági növekedés érdekében szükség van rájuk, azt gondolom, ezzel a lehetősséggel élni is kell – tette hozzá.
Elmondása szerint kvóta fogja meghatározni a vendégmunkások számát, ez várhatóan februárban megjelenik a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett rendeletben. A fő szabály az, hogy a kvóta nem lehet nagyobb, mint az előző évben keletkezett üres álláshelyek száma, ez az elmúlt években 50 és 80 ezer között ingadozott, ugyanakkor megjegyezte, hogy ennél több nem lehet, „ez egészen biztos”.