Korózs Lajos: az ellenzéki képviselőknek és jelölteknek a következő hónapokban fel kell szántani az országot
Egy év távlatában nézve, nem volt olyan hónap, amikor hét százalék alatt lett volna az élelmiszerek átlagos drágulása, különösen azon élelmiszereké, amelyek a mindennapi létfenntartáshoz szükségesek – mondta Korózs Lajos, az Országgyűlés népjóléti bizottságának MSZP-s elnöke. Hét-nyolc-tíz százalékkal nőtt a liszt ára, ezzel a kenyérfélék, lisztes termékek, tészta ára is. Az étolajért közel 25, a zsiradékokért több, mint tíz százalékkal kell többet fizetni – tette hozzá.
„A felmérések szerint az emberek több, mint tíz százalékos drágulást éreznek.”
Korózs Lajos emlékeztetett, „a kormány mindig arra hivatkozik, hogy szinte negyedévente kapnak valamit a nyugdíjasok, de ez nem így van. Csak azt kapják meg, amit fél évvel ezelőtt elmulasztott odaadni a kormány.”
A szocialista politikus a Klikk Tv Mélyvízben című műsorában felhívta a figyelmet: „annak idején, amikor elfogadták az idei költségvetést, világos volt, hogy alultervezett a három százalékos infláció, így a nyugdíjasok az év első felében hiteleztek a kormánynak – nagyon keményen. Ehhez persze már hozzászokhattak. Csak olyan tendencia indult be a múlt év második felében, amelyet nem lehet 0,6 százalékos nyugdíj-kiigazításokkal orvosolni.”
Mint mondta, „minél kisebb valakinek a jövedelme, annál nagyobb hányadot foglal el a teljes fogyasztáson belül a mindennapi létfenntartás. Egy egyszemélyes nyugdíjas háztartás megélhetési minimuma 105 ezer forint volt. 1,2 millió nyugdíjasnak nem éri el a jövedelme ezt az összeget. Amikor a kormány azt mondja, hogy megőrzik a nyugdíjak vásárlóértékét, az azt jelenti, hogy ha valakinek nyomorultul kevés volt a nyugdíja a múlt évben, akkor Orbán Viktor garantálja, hogy az idén is nyomorultul kevés lesz a nyugdíja, sőt, ha ők maradnak kormányon, akkor jövőre is, mert nem emelik a nyugdíját, csak a pénzromlás mértékével.”
Az ellenzék egyeztet erről a kérdésről is – tette hozzá Korózs Lajos. „Van egy közös alap, amit mindenki elfogadott: teljes konszenzus van abban, hogy a nagyon alacsony nyugdíjak felzárkóztatására csinálni kell egy korrekciós programot. Mindenki egyetért azzal, hogy vissza kell térni a vegyes indexálás intézményéhez, mert nem szakadhatnak le drasztikusan a bérektől a nyugdíjak.”
A politikus az induló nyugdíjak kérdéséről is beszélt. „Fontos, hogy a legkisebb öregségi nyugdíj az adómentes minimálbér legalább 50 százalékát érje el, az átlagbér mértékéhez képest pedig az átlagnyugdíj 60 százalék legyen. Ez azért fontos, mert az elmúlt években drasztikusan leszakadtak a bérektől a nyugdíjak.”
„2010-ben az átlagbér 62 százalékát érte az átlagnyugdíj, ez most lecsúszott 50 százalékra.”
Korózs Lajos szerint bírná a gazdaság, mert most másra mennek el a pénzek. „Akár nyugdíjkorrekciós programra, akár egy vegyes indexálás visszaállítására vagy az indulónyugdíjak megemelésére van forrás.”
Mint fogalmazott, „a gazdaság növekedéséből nem lehet kirekeszteni a nyugdíjasokat, ők nem eltartottak. Amikor ők fogyasztanak, vásárolnak, fizetik a 27 százalékos áfát, fizetnek telekadót, gépjárműadót.”
Az ellenzéki feladatokról azt mondta, „most a pártoknak a saját értékrendjük melletti kiállást kell eljuttatniuk az emberekhez. „Nem kell foglalkozni a fideszes szavazókkal, a fideszes politikusokkal. Itt, az előválasztás és a tavaszi parlamenti választások kapujában meg kell mutatni, milyen világ lesz Orbán Viktor után.”
„Minden parlamenti képviselőnek és jelöltnek, aki a 106 választókörzetben indul, annak a következő hónapokban fel kell szántani Magyarországot.”