Kósa Lajos már sejtette, hogy a Liu testvérek el fogják hagyni az országot
A Magyar Országos Korcsolyázószövetség elnöke sajnálja, hogy az olimpiai bajnok testvérek az országváltás mellett döntöttek, ám nem gondolja, hogy ettől megszűnik itthon a sportág.
Shaolin és Shaoang azzal a kéréssel fordult a szövetségünkhöz, hogy segítsük őket az országváltásban, hozzuk meg a szükséges döntéseket ebben az ügyben, és mentesítsük őket a korábbi szerződésben vállalt kötelezettségeik alól – mondta Kósa Lajos a Nemzeti Sportnak.
Hozzátette, egyértelmű volt, hogy a fiúk nagyon ragaszkodnak Csang Csing Linához, ám az edzőnőt hazahívta hazája, márpedig a rövid pályás gyorskorcsolyában a kínai válogatott vezetőedzői pozíciója az egyik legjelentősebb állás. Azt mondta, partnerek voltak abban is, hogy a testvérek Kínában készüljenek a kínai csapattal egyfajta speciális edzőtábor formájában – a felkészülési költséget finanszírozta a magyar szövetség, sőt, Dzse Szu Csun, akinek jelenleg is érvényes szerződése van a szövetséggel, a fiúk segítségére volt ebben az időszakban.
Dzse Szu Csun családja Salt Lake Cityben lakik, így engedélyt kért arra, hogy a szabadsága terhére odautazzon, és meglátogassa őket, és arra is, hogy ha már ott van, segítse a versenyen a kínai csapatot is, hiszen az elmúlt három hónapban ő is tevékenyen részt vett a kínai válogatott felkészítésében azáltal, hogy ott volt a Liu testvérek mellett. Ő nemsokára Magyarországra érkezik, akkor leülünk vele: az egyértelmű, ha a Liu fiúk nem magyar versenyzők lesznek a jövőben, akkor Dzse Szu Csun kínai kiküldetésének a mi szempontunkból már nincs értelme, így azt fogjuk tőle kérni, hogy jöjjön ide, és a magyar válogatott mellett dolgozzon.
Szerinte a kialakult helyzetnek több oka is van. Az egyik mindenképpen az, hogy a srácok Linával képzelték el a folytatást. A másik az, hogy az édesapjuk kínai, Pekingben él, többször hívta magához a fiait. A harmadik az, hogy azokat a körülményeket, amelyeket a kínaiak meg tudnak teremteni, mi még itthon nem feltétlenül tudjuk. Ha felépül a Nemzeti Korcsolyázó Központ, akkor majd igen. A fiúk egyértelművé tették, hogy a további fejlődésüket a kínai csapat mellett látják biztosítottnak, innentől pedig nem életszerű az, hogy kint felkészülnek egy konkurens csapattal, és ellenük versenyeznek, ahogyan az is evidens, hogy a vetélytárs edzője nem tud számukra utasításokat adni a versenyeken.
Kósa Lajos azt is tisztázta, hogy a Liu testvérek versenyjogai kapcsán áll fenn kötelem. A MOKSZ-al megkötött sportolói szerződés szerint, ha egy versenyző más ország színeiben kíván versenyezni három éven belül nem indulhat ISU-versenyen, csak abban az esetben, ha MOKSZ részére valaki visszafizetni a sportolóra fordított utolsó három éves időszakban keletkezett költségeket. Egy ember kapcsán száz-százötven millió forintról van szó – tette hozzá
Az, aki jogosult állami követelésről történő lemondásra, elengedheti ezt az összeget. A szigorú elszámolási kötelezettség miatt hivatalos levélben kérhetnek nyilatkozatot arra vonatkozóan, elengedheti-e ezt a követelést a Magyar Országos Korcsolyázószövetség.
Az elnökségnek azt fogom javasolni, hogy engedjük el a fiúkat, ám a fennálló kötelezettséget azért rendezni kell – mondta Kósa Lajos.