Korrupciós választások, 2026

Várkonyi Tibor 2025. május 15. 17:40 2025. máj. 15. 17:40

A kormány évek óta arról beszél, az infláció nem is olyan nagy itthon, most meg bejelentették, hogy a 2026-os választások a korábbihoz képest 30-40 százalékkal drágábbak lesznek. Annak ellenére mondják ezt, hogy a „választások árukosarába” egyetlen élelmiszer sem kerül be, pedig azok árnövekedése szokta az inflációt megdobni. 

A Nemzeti Választási Iroda szerint a világbajnok drágulásnak oka „a dologi, ellátási, szolgáltatási és személyi költségek áremelkedése”. Félénken kérdezek vissza: mi más volna? Vagy ha ez az indok, szeretném tudni, hogy mi az a valami, aminek nem (!) növekszik az ára.

A NER-ben lényegében minden, pénzügyi mozgáshoz kötött tevékenység túl van árazva oly módon, hogy a szerződés teljesítése a megrendelőnek láthatatlan formában anyagilag is megérje. Ez itt a korrupció barokkos lágy megfogalmazása volt. 

Egy választás esetében annak megnyerése a teljesítés. Na de a választási eredmény sem nem ingatlan, sem nem ingóság, és nem is szolgáltatás, azaz kérdés, mi lehet itt a korrupciós jelenség? Én ezt a mandátumok Fidesznek kedvező kiosztásában látom. Ezért érdemes drágán rendelni a választási szolgáltatást attól, aki megbízható, azaz láthatatlanul, visszakövethetetlenül képes igazítani az eredményeken. 

Az elmúlt évtizedben a stadionok, autópályák össze-legózásakor, a Jákob létrája-típusú építéseknél (lomb nélküli lombkorona sétányok szaporítása), a kiemelt nemzetgazdasági beruházások esetében, illetve a nemzeti összetartozást erősítő rendezvények lebonyolításánál az eredeti (pályázati, kalkulált) árak mindig jelentősen emelkedtek eddig „az előre nem látható körülmények miatt".

Emiatt alappal gondolhatom, hogy a következő választás lebonyolításának költsége a belengetettnél is jobban fog emelkedni.

Ilyenkor már az is eszébe jut az embernek, hogy a megrendelő esetleg arra készül, hogy a fel nem használt, és a visszaforduló összegből (is) a hatalomátadás „előre nem látható" nehézségeit finanszírozza.