Nyílt támadás a demokracia ellen Magyarországon
„A civil szervezetek ellen irányuló új magyar törvény frontális támadás az EU Bizottsága ellen” – mutatott rá cikkében Hegedűs Dániel (German Marshall Fund).
Európa pluralista demokráciája egyre gyakoribb és egyre intenzívebb tekintélyelvű kihívásokkal néz szembe az újabb Trump-kormányzat hivatalba lépése óta. Az európai illiberális szereplők fokozódó mértékben készek tekintélyelvű taktikákat alkalmazni a hatalom megtartása érdekében, amint erősödik a hazai ellenzék, és erodálódik a legitimitásuk – írta az EUObserver cikkében.
A most benyújtott törvénytervezet a Magyarországon 2017 óta bevezetett civil-ellenes törvények ötödik része lehet.
Ám ez a mostani nyílt támadás a demokratikus és alapjogok ellen, de az uniós jog alapvető elvei és az EU Bizottságának tekintélye és kompetenciái ellen is.
A szerző részletesen ismertette a tervezetet, és rámutatott: az emögött álló belpolitikai logika világos: az ország szuverenitását fenyegető veszélynek minősül minden olyan bírálat, amely árnyékot vethet a magyarországi demokráciára és alkotmányos voltára, amennyiben külföldi támogatásban részesül, és befolyásolhatja a szavazók magatartását.
Az egyértelmű cél mindannak a megfojtása, ami még megmaradt a kritikus civil társadalomból és a független médiából. Mégpedig a jövő évi választás előtt, amelyet – ha vasárnap tartanák – a Fidesz elvesztene.
Legalább ilyen komoly azonban az a kihívás, amelyet a törvény az uniós jog és az uniós intézmények ellen intéz. Az egész uniós politikát minősíti egy tagállam szuverenitását fenyegető veszélynek. Emellett közvetlenül kihívást intéz az uniós jog felsőbbsége és az EU Bizottságának politikája ellen.
A bizottságnak fel kell ismernie a támadás példátlan voltát, mert a támadás nem csupán egy pluralista liberális demokrácia utolsó bástyái ellen irányul egy egyre inkább tekintélyelvű tagállamban, hanem az uniós jogrend és a bizottság előjogai ellen is. Amennyiben a bizottság nem ad hasonlóan eltökélt választ, akkor hatalmas kárt szenved az uniós jogrend integritása. Az EU Bizottságának fel kell ismernie, hogy a helyzet nagyon sürgető, mert nem engedheti meg, hogy ez a törvény érvénybe lépjen, és kifejtse romboló hatását.
Fel kell ismerni emellett a hasonló szlovák és magyar törvények közös gyökereit, és egységes megközelítéssel kell reagálni. Nevezetesen azzal, hogy a bizottság kéri az Európai Bíróságnál a törvények alkalmazásának ideiglenes felfüggesztését, és egyben kötelezettségszegési eljárásokat indít. A bizottságnak eltökélt és erélyes, nyomatékos választ kell adnia tekintettel az EU autokráciára törekvő alakjaira.
(A nemzetközi sajtó nagyon széles körben ismertette az „orosz mintára” kidolgozott törvénytervezetet, és az ellene való tiltakozás tényeit is. A szerk.)