Kossuth is elpirulna, ha látná, a díjaknál mire használják a nevét
Várhatóan az idén is politikai döntés születik a március 15-i ünnepségeken átadandó Kossuth- és Széchenyi-díjakról. Így vélekedik Csáki Judit színikritikus, akivel arról beszélgettünk, hogy a Magyar Közlönyben megjelent Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával az a lista, amelyben a kormány kijelölte az idei Kossuth- és Széchenyi-díjak odaítéléséről döntő bizottság tagjait. A testület névsora aligha okozott meglepetést, összetétele 2023 óta változatlan marad. Már csak egy formai lépés van hátra: a jelölteknek – Balázs János zongoraművésznek, Bogsch Erik vegyészmérnöknek, Eperjes Károly színművésznek, Klinghammer István akadémikusnak, Maróth Miklós klasszika-filológusnak, Marton Éva operaénekesnek, Mezey Katalin költőnek, Sótonyi Péter állatorvos professzornak, Vékás Lajos jogtudósnak, Vidnyánszky Attilának a Nemzeti Színház vezérigazgatójának – el kell fogadniuk a felkérést.
Van tippje, kit választanak az idén erre a magas elismerésre?
Csak abban reménykedem, hogy olyan személyt nem, akit nagyon sokra becsülök és szeretek. Ebből a névsorból egyértelműen kitetszik, hogy politikai döntés születik, s az ilyen kitüntetéseknek nem sok közük van a valódi művészeti értékekhez.
A mai belpolitikai helyzetben nem volna kockázatos egy olyan döntés, amivel a szakma nem ért egyet?
Ma szinte minden elképzelhető, de abban egészen biztos vagyok, hogy egy ilyen fontos döntés esetében a kultúrpolitika irányítóit a legkevésbé sem érdekli a szakma véleménye. Még ha jelét adnánk valamilyen formában a felháborodásunknak, annak sem volna semmi eredménye. Hogy ki vagy kik lesznek az idei Kossuth-díjasok? Azoknak a szemében, akik szívükön viselik a magyar kultúra sorsát, huszadrangú kérdés, mert talán maga a díj névadója is elpirulna, ha látná, mire használják a nevét. Ha a kultúrpolitika jelenlegi irányítóit egy szélvihar egyszer majd eltakarítja, akkor dolgoznunk kell e nemes kitüntetés tekintélyének, becsületének visszaállításán. Jó pár esztendő munkája lesz ez is.
Ennyire biztos az értékítéletében?
Mit lehet várni egy olyan testülettől, amelynek a tagjait Orbán Viktor nevezi ki, akit a kultúra egy csöppet sem érdekel, és aki féldeci pálinkával a kezében köszönti a kultúra napját, mert neki már nagyjából ott végződik a kultúra? A miniszterelnök a mai színházi életből annak a két embernek a nevén kívül, akit beültetett a bizottságba, aligha ismer bárki mást. Vidnyánszkynál és Eperjesnél véget ér a „tudománya”, fogalma sincs a szakmáról. A kultúra irányítóinak sem nagyon. Nem ismerik a színészeket, fogalmuk sincs, hogy kik milyen teljesítményt nyújtanak a színházukban. Amúgy erről Vidnyánszky és Eperjes sem tud szinte semmit – színházba nemigen járnak, vidékre pláne nem, az alkotókat nem ismerik; szóval az lesz, hogy körülnéznek a saját politikai istállójukban, és adnak egy díjat azoknak, akiknek még nincs. És csak a vicc kedvéért, például Zalatnaynak, Szente Vajknak, Nemcsáknak, meg akit még találnak.
Nevek megjelölése nélkül ön kit tartana méltónak a Kossuth-díjra azok közül, akik még nem kaptak?
Hát nagyon sokan lennének. De szívesen említek neveket is, mert nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy ez a testület bármelyiküket akár csak számításba is venné. Azokat, akiknek már régen meg kellett volna kapni a Kossuth-díjat, bottal sem piszkálnák meg. Fodor Tamást, Alföldi Róbertet, László Zsoltot – és hosszan tudnám folytatni a sort.
Volnának esetleg a vidéki színházakban is arra érdemes jelöltek?
Hogyne volnának! De már mondtam, senkit nem ismernek a maguk körein kívül. Állítom, hogy azt sem tudják, hol van Zalaegerszegen a színház.
A határon túli magyar színészek szóba jöhetnének?
Nem zárom ki, hogy ott talán körül fognak nézni. De amíg Fodor Tamásnak nincs Kossuth-díja, addig szerintem egyetlen határon túli színész se jöhet szóba. És drukkolok, mondom, kifejezetten drukkolok, nehogy idén rátegyenek valaki olyat a listára, aki amúgy megérdemelné, mert ezzel csak legitimálni akarnák a politikai kitüntetteket.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. december 18-i adása itt nézhető meg: