Kovács Zoltán: aki egy háborús helyzetben annyit tud mondani, hogy béke kell, az inkább ne szólaljon meg
Az emberek nem pártok szerint határozzák meg magukat, hanem hogy milyen a jogminőség, milyen a jogrend az országban és azt szeretnék, ha a jogbiztonság és a jogállamiság rendben lenne – mondta a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Kovács Zoltán, az Élet És Irodalom főszerkesztője, amikor a Fidesz és a kormány választási győzelmének első évfordulóját elemezte. Mint mondta, a jelenlegi hatalom olyan jogrendet épített ki, ahol minden torz, mint a közmédiában való megjelenés is. Nyilván az uniónak akarják felmutatni azt az adatot is, amely szerint a 2022. április 3-i választások és 2023. február 28. között összesen 6146 meghívást küldtek a műsoraikba, de mindössze 145 alkalommal fogadták el az invitálást ellenzéki pártok és képviselőik, 6001 esetben pedig nem jelentek meg – tette hozzá Kovács Zoltán.
Nem tetszik a kormánynak az sem, hogy 33 ezer orvos visszairatkozott a kamarába, mert ez azt jelenti, hogy 33 ezer aktívan gondolkodó, cselekvésre kész ember van – folytatta a sort az ÉS főszerkesztője. „16 ezer emberből lehet, hogy a fele nyugdíjba megy, a másik felét pedig eddig sem érdekelte a politika.”
Kovács Zoltán nem szépített azon, hogy nagyon nagy vereség volt, amit egy évvel ezelőtt elszenvedett az ellenzék.Szerinte nyilvánvaló, hogy az első félév a kijózanodás jegyében telt, az ellenzék kereste az okát annak, miből is adódott ez a nagy vereség. „De nem találta meg. A nagy kérdés az volt, hogy az összefogás hozhat-e sikert – ilyen értelemben a vereség azt mutatja, hogy nem –, ugyanakkor nem találta ki azt, hogy mi legyen helyette. De a második félévben sem tudott semmit felmutatni.”
Mint mondta, azt nem lehet elvitatni, hogy a DK erősödik, és az is kétségtelen, hogy az ellenzéknek nincsenek nagyobb lehetőségei, mint voltak négy évvel ezelőtt. „Nem látom, mivel lehetne kitörni. Gyurcsány pártja erősödik, de ennek is van egy felső határa, amelyen nem fog tudni túllépni, a kisebb pártoktól nem tud elhozni jelentős erőt, ő maga a Fidesz ellenében tudna csak erősödni, de onnan nemigen fognak átjönni. A bizonytalanoknak sem tud senki olyat mondani, amely ide vonzaná a ma még sehova nem tartozó embereket.”
A Fidesz kétségtelenül megerősödött, de nem lehet tudni, hogyha nem tört volna ki az orosz-ukrán háború, akkor mi lett volna – tette hozzá az újságíró. „Ez kapóra jött a Fidesznek, gyakorlatilag ennek a torz és meglehetősen undorító magyarázgatásával stabilizálta a hatalmát. Most egy új szakaszba léptek, mert Orbán és társasága kitalálta, hogy nyakunkon van az atomháború és békefenntartók érkeznek. Ezzel csak feszített a helyzeten, mert senki nem akarja, hogy érkezzenek, ez sem az oroszoknak, sem az ukránoknak pillanatnyilag nem érdekük.”
Kovács Zoltán rámutatott, ilyen kevéssel meg lehet az embereket vezetni. „Nem érdekli őket a politika, valahova szavazni kell, és oda szavaznak meggyőződés nélkül. Magyarország konformista, nem szereti a változásokat, a történelem sem olyan dicsőséges, mint amilyennek beállítják, vagy ahogyan a tankönyvek megírják.” Hozzátette, ’56-ot és 1848-at leszámítva Magyarország mindig odasodródott, ahova nem kellett volna. Amikor a két világháborút nézzük, ott is rossz oldalra állt, most nincs akkora háború, csak egy rettenetes háború, ahol az erőteljes fellépésnek kerékkötője vagyunk.”
Olyan békeelképzelése van Orbánnak, ami lehetetlen, és ezt mindenki tudja, ő elsősorban – fogalmazott a főszerkesztő. „Kimondta, hogy béke kell és nem háború, ami jó duma, ez egy politikai termék. Ez pontosan olyan, mint ’41-ben, amikor az amerikaiak is mondhatták volna, hogy nem lépnek háborúba Hitler ellen, mert a béke pártján állnak. Aki egy ilyen háborús helyzetben annyit tud mondani, hogy béke kell, az ne mondjon semmit, az ne szólaljon meg. Látható, hogy minél inkább elhiteti a híveivel, hogy nyakunkon az atomháború, annál inkább azt hiteti el, hogy aki ettől meg tudja menteni Magyarországot, az ő és a kormánya.”
Kovács Zoltán szerint azt nem lehet megsaccolni, Magyarország mennyire szigetelődött el az elmúlt két hónapban a svéd-finn NATO-csatlakozás késleltetésével, de elszigetelődött az Európai Unió közösségétől általában, a V4-ektől pedig teljes egészében. A legnagyobb baj, hogy külföldön nem a magyar kormányt ítélik el, hanem Magyarországot – tette hozzá.
A Klikk TV műsorát itt nézhetik meg.