Kuncze: Orbán Viktor drágább kölcsönökből fizette vissza az IMF-hitelt

HírKlikk 2020. március 5. 16:53 2020. márc. 5. 16:53

A Klikk TV-nek adott interjújában Kuncze Gábor elmondta, hogy miért nem felel meg a mostani kormány a rendszerváltás elvárásainak. Az egykori belügyminiszter beszélt a korábbi kormányok hibáiról, az ország kettészakadásáról, és arról is, hogy uniós támogatások nélkül a magyar gazdaság nem képes növekedésre. Megtudhatjuk, miért tekinthető „üresnek” a gazdasági fejlődés, szó volt a devizahitelesek csődjéről, a menekültválságról és a koronavírusról, és az is kiderült, hogy miért nem szabad kivonulnia az ellenzéknek a parlamentből.

 

Az EU esete a sarokba vizelő vendéggel

Kuncze Gábor szerint a kelet-európai államok csatlakozása idején az Európai Unió nem volt felkészülve tagságának jelentős bővítésére, mert akkor nem a mostani szabályok lennének érvényben. Azt azért megjegyezte, hogy arra nem is lehet felkészülni, hogy „meghívom a vendégeket és valaki a szoba sarkába vizel”, az unió pedig sorozatosan ilyen helyzetekbe sodródik az új belépők egyik-másikával. Ennek ellenére az EU próbál mindenkit visszaterelni a demokratikus sávba, amiben az európai politikának működnie kell. A „terelgetnivaló” politikusok között megnevezte Orbán Viktort és Matteo Salvinit is.

A menekültek és a koronavírus kapcsolata kommunikációs fogás

A menekültválság kezelésével kapcsolatban Kuncze úgy vélekedett: kommunikációs fogás, hogy nem engedünk be senkit a tranzitzónába, mert akkor majd itt lesz a koronavírus. Ezzel a kormányfő a lakosság egy részénél jó pontokat szerez, míg a külföldi megítélésben nem játszik szerepet: nem gondolják azt a határainkon túl, hogy Orbán Viktor demokratikus vezető.

Az alternatív parlament nem megoldás

A magára már csak egyszerű nyugdíjasként tekintő egykori szabaddemokrata politikus szerint a mostanában sokszor emlegetett alternatív parlamentet nem szabad létrehozni, az ellenzéknek minden lehetséges eszközzel a parlamentben kell harcolnia. Mert, bár úgy látja, az Országgyűlésben zajló érdemi vitát – amiért a parlamenti demokráciát létrehozták – a Fidesz meggyilkolta, de ha az ellenzék kivonulna, akkor a kormányoldal végképp mindent megtehet, méghozzá 95-100 százalékos szavazati arányokkal.

Kuncze Gábor pedig arra figyelmeztet, hogy az így hozott törvényeket később nagyon nehéz lesz megváltoztatni. A megoldás, hogy a mostani parlamenti körülmények között kell olyan verbális csatát folytatni, ami érdekli a sajtót, ezért beszámol róla, és így az emberekhez is eljut a híre.

Nem volt csődközeli helyzet 2010 előtt

A beszélgetésben fontos szerepet kapott Orbán Viktor második, 2010-es hatalomra kerülése. Ezt Kuncze szerint olyannyira nem előzte meg (a Fidesz által akkoriban kampányszerűen emlegetett) csődhelyzet, hogy a Bajnai-kormány a válság végére sikeresen rendezte a gazdaság helyzetét: az utolsó hitelrészleteket már le sem kellett hívni, és a visszafizetésük is megkezdődött.

A korábbi belügyminiszter rávilágított, hogy Orbán Viktor azért mondta fel a hitelszerződést az IMF-fel – és fizette vissza drágább piaci hitelből a tartozást –, hogy megszabaduljon az IMF és a Világbank ellenőrzésétől, így szabadon csinálhassa, amit akar: például megszüntette a magánnyugdíjpénztárakat.

Az tehát nem igaz, hogy csődhelyzet volt, viszont az erről szóló hírek miatt annyira lecsökkent a bizalom a forint iránt, hogy az árfolyam zuhanása a devizahitelesek csődjéhez vezetett – mutatott rá Kuncze, felvetve ezzel a Fidesz felelősségét a devizahitelek kérdéskörében.

Ami most folyik, már nem felel meg a rendszerváltás törekvéseinek

Az 1990 és 2000 közötti időszak az elkövetett hibákkal együtt abba az irányba ment, amit célként az ország a rendszerváltáskor kitűzött. Voltak, akik azt gondolták, hogy egyből Ausztria leszünk. Nem lettünk, de a nehézségeken sikerült túljutni, Magyarország jogállamként, köztársaságként működött, a gazdaság fenntartható növekedési pályán állt, és adottak voltak a fejlődés lehetőségei – mondta a volt politikus, aki szerint 2000 és 2010 között eljátszottuk azokat a lehetőségeket, amiket az előző évtized megteremtett: a Fidesz kormány elkezdte az osztogatást, a Medgyessy-kormány pedig nem visszafogta, hanem rátett egy lapáttal, a 2008-as válság idején az országnak ezért nem voltak tartalékai, ezért kellett felvenni a hitelt az IMF-től.

Kuncze Gábor szerint emellett a sikertelen reformkísérletek és az őszödi beszéd vezetett odáig, hogy a Fidesz kétharmados többséget szerezhetett, 2010 után pedig az uniós támogatás miatt hihetetlen pénzbőség és látszólagos fejlődés keletkezett, viszont sikerült lebontani a jogállamot és az ország nemzetközi elismertségét, szétzilálni a versenyképességünket.

Most egy látszólagos fejlődési pályán vagyunk, amelynek elemei nem felelnek meg a rendszerváltás törekvéseinek – vélekedett Kuncze, aki szerint a gazdaság mostani növekedése üres, és az uniós támogatások csökkenése vagy megszűnése esetén alaposan lelassulna.

A teljes beszélgetés ide kattintva megtekinthető.