Magántulajdonban van egy terület, de elvehetik anélkül, hogy szólnának
Könnyen lehet, hogy hamarosan költöznie kell a Zöld Menedék Alapítvány václigeti menhelyének. A szomszédos kavicsbánya terjeszkedne, és pont azt a területet nézte ki, amelyen az állatotthon is működik.
Az alapítvány vezetője egy utcai beszélgetés közben tudta meg, hogy a tervekben az ő tulajdonában álló, másfél hektáros területtel számol a kavicsbánya. A környezetvédelmi eljárás már megkezdődött, a közmeghallgatásra nem hívták meg az érintett ingatlanok tulajdonosait – írja a Telex.
Az alapítvány nem szeretne költözni, de kérdéses, hogy sikerül-e ellenállnia a bánya terjeszkedésének, és nem szól-e közbe az állam. Több száz kutya és macska jövője került veszélybe, és az önkormányzat kezében sem maradt sok eszköz.
Jövőre lesz harminc éve, hogy Sági Barbara megalapította az állatvédő szervezetet, és majdnem ennyi ideje ők látják el a gyepmesteri feladatokat Vácon. Az önkormányzattól kaptak egy kis telket. Pár év után azonban már nem fértek el ott, annyi kutya került hozzájuk, bővíteni pedig nem volt hely. Az elszánt állatvédő tizenöt éve gyakorlatilag feladta addigi életét, és a saját pénzéből vásárolt egy másfél hektáros mezőgazdasági földet Václiget külső részén, az M2-es autópályától nem messze.
Az alapítvány önkéntesei az elmúlt tizenöt évben fokozatosan építették, fejlesztették a menhelyet: kutat fúrtak, bevezették az áramot, körbekerítették a telket, kenneleket, kisebb melléképületeket húztak fel, fákat ültettek, és igyekeztek az ide kerülő állatoknak minél otthonosabb körülményeket teremteni.
Három éve aztán kellemetlen szomszédot kaptak a václigetiek. A városvezetés és a lakosság tiltakozása ellenére, a környékbeli házaktól alig pár száz méterre kavicsbányát nyitott az osztrák központú Lasselsberger magyar leányvállalata.
A váci városvezetés 2006-ban és 2011-ben is elutasította a bányanyitási kérelmet. Vác korábbi polgármestere, Both János 16 éve elfogadhatatlannak nevezte, hogy két lakott terület, Máriaudvar és Václiget közvetlen szomszédságában egy kavicsbánya működjön.
Fideszes utódja vezetésével a testület 2019 májusában ismét határozatban mondta ki, hogy nem támogatja a bányanyitást, és megerősítették Both állásfoglalását is. Ez azonban már nem volt akkor elég, a václigetiek csak a földmérőktől tudták meg nem sokkal később, hogy a szomszédjukban hamarosan megindul a kitermelés.
A kavicsbánya működése hatalmas porral és zajjal jár, naponta teherautók százai hordják a sódert, ám nem ez jelenti a legnagyobb problémát a václigetieknek, csaknem négyszáz embernek. Bár jó pár éve szó van róla, még mindig nem sikerült kiépíteni az ivóvízhálózatot a településrészen, így az itteni házak és a menhely is fúrt kutat használ. A bánya miatt azonban veszélybe került a kutak működése.
A bánya az eddigi csaknem 23 hektárt bő 32 hektárral bővítené, így ha megkapják a hatósági engedélyeket, összesen 55 hektáron tudnának homokot és kavicsot kitermelni. A bővítéshez szükséges környezeti hatásvizsgálati eljárást két éve indította el a cég, később azonban szüneteltette, majd idén júliusban kérte a folytatást a kormányhivataltól. A bővítésbe beleesik az a másfél hektáros terület is, amelyen a menhely működik. Erről csak alig néhány napja, egy véletlen utcai beszélgetés közben értesült az alapítvány vezetője.
Bár ő a másfél hektáros terület tulajdonosa, sem őt, sem a környező, a bővítésben érintett ingatlanok tulajdonosait nem hívták meg az augusztus 24-i közmeghallgatásra, amit a környezetvédelmi eljárás során köteles tartani a kormányhivatal és a cég. Aki tehát nem vette észre az önkormányzat honlapján és épületében közzétett hirdetményt, lemaradt, így kérdezni sem tudott a bővítésről.
Egy olyan verziót is lehet hallani, hogy a bánya a menhely földjeiért már kitermelt területet adna nem messze. Az alapítvány elnöke szerint azonban a kitermelt talajon nem tudnának fákat ültetni, és jogilag sem érezné biztonságban magukat, miután kiteszik az ő tulajdonában álló területről. Semmi nem garantálná szerinte, hogy az új területről nem rakják ki őket pár évvel később, ha például valaki a bányatónál szeretne beruházást indítani. Az alapítványnál már annak is örülnének, ha időt nyernének, ám a bánya a jelek szerint néhány hónap múlva már neki is kezdene a kitermelésnek.