Máris blokkolta a bíróság Trump legkeményebb rendeletét, mivel alkotmányellenes
Arról a parancsról van szó, amelyet már beiktatása napján szignózott az új elnök arról, hogy korlátozza vagy megtiltja egyes Amerikában született személyek állampolgárságának elismerését.
Mint azt korábban jeleztük, kemény jogi csaták várhatók Donald Trump hétfőn szabadjára engedett parancs-cunamijával szemben. A küzdelem kezdetét is vette az elnök, és 22 szövetségi állam között. A legsürgetőbb ügy a területen születéssel szerzett állampolgárság (birthright) eltörlésének kérdése – írja az Euronews.
„Ez egy nyilvánvalóan alkotmányellenes rendelkezés” – hangzott el a csütörtöki washingtoni végzés indoklásában. A még Ronald Reagan által kinevezett John Coughenour bíró azt mondta a Trump-kormány ügyészének, hogy több mint négy évtizede ül a padon, és nem emlékszik arra, hogy valaha is látott volna olyan esetet, amikor a megtámadott intézkedés ilyen egyértelműen alkotmányellenes volt.
A végzés gyors, de még csak átmeneti győzelmet jelent a felperes államok számára, akik már kedden benyújtották törlési kérelmüket a szövetségi bíróságokon országszerte. A blokkolás egyelőre csak 14 napra szól, amit további fellebbezések és jogviták követhetnek, akár a Legfelsőbb Bíróságig.
Trump még beiktatása előtt nyilatkozott úgy az NBC Newsnak, hogy véget vet a helyben születési állampolgárságnak, már hivatala első napján. „Elég volt ebből, ez nevetséges” – mondta, majd hozzátette, hogy „mi vagyunk az egyetlen ország a világon, ahol ez van. Nincs még egy ilyen ország."
Trumpnak ez a kijelentése nem találkozik a valósággal. Közvetlen környezetében, az amerikai kontinensen az összes ország elismeri a területen születéssel szerzett állampolgárságot (ius soli) Kanadától Argentínáig, kivéve Kolumbiát.
Szerte a világon több helyen is vegyes rendszerek működnek, ahol a vérségi és/vagy a területi állampolgárság elfogadott. Igaz ez az Európai Unió több államára, de Dél-Afrikára, Kenyára, Egyiptomra, Indiára, Ausztráliára és másokra, például Iránra is.
Nincs ilyen jogköre az elnöknek
A beadvánnyal élő államok azt írták, hogy „az elnöknek nincs felhatalmazása arra, hogy módosítsa az alkotmányt, vagy felülírja az állampolgársági záradékban az Egyesült Államokban született személyek állampolgárságát. Semmilyen más alkotmányos rendelkezés vagy törvény nem hatalmazza fel arra, hogy meghatározza, hogy születéskor ki kapja meg az Egyesült Államok állampolgárságát, vagy ki nem.”
A jelenlegi szöveg szerint az alkotmány XIV. módosítása (1878) egyértelműen leszögezi, hogy a szövetségi törvény automatikusan állampolgárságot biztosít az Egyesült Államokban született és az Egyesült Államok joghatósága alá tartozó személyeknek. A szabály eredetileg főként a felszabadított rabszolgák védelmére született, de később sok más nacionálé szülötteit is segítette betelepedni, majd az USA polgárává válni, beleértve a német gyökerű Trump-családot is.
A radikálisabb republikánusok véleménye viszont az, hogy sok állapotos dél-amerikai nő „születési turizmust" folytat, vagyis kifejezetten azért utazik az Egyesült Államokba, hogy gyermeke amerikai állampolgársághoz jusson, majd később erre hivatkozva ők is benyújtják kérelmüket a saját javukra.
A Kongresszus hispán csoportja kedden kijelentette, hogy „a születési joggal szerzett állampolgárság kulcsfontosságú motorja volt országunk gazdasági sikerének, tízmilliók számára tette lehetővé, hogy munkavállalóként, cégtulajdonosként és adófizetőként hozzájáruljanak az Egyesült Államok fejlődéséhez. Ennek az alkotmányos jognak a megvonása állandó alsó osztályt hozna létre, és destabilizálná munkaerőnket.”
A hispán Caucus (kongresszusi csoport) az egyre növekvő arányú latino etnikum legfontosabb képviselője az amerikai törvényhozásban. Ők már akkor tiltakoztak, amikor híre ment a rendelet előkészítésének és a Trump-csapat egyik tagja úgy nyilatkozott, hogy „a jövőre nézve a szövetségi kormány nem fogja elismerni az automatikus születési jogot az Egyesült Államokban született illegális külföldiek gyermekei számára".
A Trump-kormány most azzal védekezik, hogy a megszorítás csak azokra vonatkozna, akiknek egyik vagy mindkét szülője illegálisan tartózkodik az USA-ban. A rendelet ellenzői szerint viszont egy újszülöttet nem lehet a szülei magatartása miatt büntetni, és megvonni tőle olyan alapjogokat, amelyek más gyermekeknek járnak.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. január 23.-i adása itt nézhető meg: