Marketingesek, zenészek és grafikusok munkáját veheti el a mesterséges intelligencia

HírKlikk 2023. december 3. 15:35 2023. dec. 3. 15:35

Bár kezdetben úgy tűnt, hogy a mesterséges intelligencia a fizikai munkák felett veszi át először az irányítást, ez az elmélet mára megdőlni látszik. A ChatGPT-hez köthető mesterséges intelligencia-alapú eszközök gyors fejlődése az eddig biztonságosnak tartott ,,tudásalapú munkákat" még hamarabb sodorhatja veszélybe, mint a fizikai foglalkozásokat.

A 2023-as év elején debütált ChatGPT alaposan megrengette a munkaerőpiacot, a tét pedig igen nagy: a Goldman Sachs áprilisi jelentése szerint a ChatGPT és mesterséges intelligenciát használó eszközök akár hét százalékkal is növelhetik a globális GDP-t, miközben 300 millió teljes munkaidőben dolgozó munkavállalót is kiválthatnak. Ez az olyan kreatív területekre is kiterjed, amelyekről korábban azt hitték, hogy nehéz lenne automatizálni; ilyen például a marketing szakma, a zeneipar vagy a grafikusi munka.

A téma szakértői és kutatói tehát arra jutottak, hogy a hagyományosan magasabb presztízst élvező szakmák művelői vannak a legnagyobb veszélynek kitéve. Ennek az az oka, hogy a MI már most képes arra, hogy jobban végezze el azokat a feladatokat, amelyekhez eddig magasan képzett és intelligens emberekre volt szükség – írja a BBC nyomán az atv.hu.

Az Artisan AI, egy San Francisco-i székhelyű startup, amelyet a 22 éves Jaspar Carmichael-Jack alapított, december elején mutatja be az első mesterséges intelligencia alapú, digitális munkavállalóját. Egy olyan, Ava névre hallgató prototípus eddig is létezett, amelyik gyakorlatilag értékesítőként funkcionál. Carmichael-Jack elmondása szerint a robot egy 15 perces beszélgetés után képes egy teljes adatbázist felépíteni és ezen információkkal dolgozni tovább, ez pedig nyilván sokkal gyorsabb és hatékonyabb.

Bár a tudásalapú munka veszélyeztetése újkeletűnek tűnik, azért még nem kell megkongatni a vészharangokat. ,,Bár a mesterséges intelligencia már felrázta a munkaerőpiacot, még mindig nagyon az elején vagyunk a folyamatnak" – fogalmazott Erik Brynjolfsson, a Stanford Egyetem professzora és a Stanford Digital Economy Lab igazgatója.