Még legalább fél év a gázai terroralagutak teljes felszámolása

HírKlikk 2024. július 2. 14:05 2024. júl. 2. 14:05

Egy nyugalmazott izraeli vezérkari tábornok nemrég legalább három évre tette a gázai háború teljes lezárását. Ennek egyik fő oka, hogy a Hamász alagútrendszere jóval nagyobb és kiterjedtebb, mint gondolták, és olyan járatokat is találtak, amikről Egyiptom korábban azt állította, hogy már lerombolta.

Izrael nem vitatja Egyiptom segítőkészségét a Hamász felszámolásában, de az IDF kénytelen volt megállapítani, hogy a kairói fél olykor téved vagy hazudik – írja az Euronews.

Kétségtelen, hogy Egyiptom elárasztott, felrobbantott vagy lezárt több alagutat is a nevezetes Philadelphi-sáv, azaz az egyiptomi-gázai határ mentén, sőt, lakóházakat is lerombolt Rafah mellett, ha kijáratokat találtak. Most azonban, hogy az IDF is jelen van a határsávban, egyre inkább az derül ki, hogy az alagutak száma nem hogy csökkent, de inkább szaporodott és szétterült.

A Post újságírói, akiket az izraeli hadsereg vezetett körbe a sávban, egy még mindig szövevényes alagútrendszer rejtélyeibe botlottak. Láttak például egyszerű gödröket, amelyekben aknavetők lapultak. Mutattak nekik Egyiptom által tengervízzel elárasztott járatokat, amelyek azóta kiszáradtak és újra használhatók. Több szakasz, amit Egyiptom hét éve felrobbantott, azóta újra működőképes. Több alagút ki-bejárata áttelepült más lakóházakba, kórházakba, üzletekbe, de főként mecsetekbe, mert utóbbiakat az izraeli légierő igyekszik leginkább megkímélni, kerülendő a vallási felgerjedést.

Az izraeli vezérkar nem biztos abban, hogy meg fogja találni az összes határon átnyúló alagutat Gáza és Egyiptom között. A teljes becslés legalább hat hónapra terjed, de könnyen lehet, hogy ennél hosszabb is lesz

Jelenleg még legalább 25 rendszert feltételeznek, amelyek nem csak egyetlen fő járatból, hanem pókhálószerű leágazásokból is állnak. Ráadásul ezek csak kezdeti becslések, mert az IDF-nek még nem volt módja az egész terület átvizsgálására.

Az IDF által Gázában vívott alagútcsaták közül messze a rafahi a legfontosabb, mert a Philadelphi-i folyosó a „Hamász oxigénje”, amelyen keresztül fegyvereket, gyógyszert, pénzt és ellátmányt fogadhat a külvilágtól, különösen Irántól és Katartól.

Az alagutak viszonylagos zavartalan és folyamatos működése abból is következett, hogy az egyiptomi vezérkart és a helyi tiszteket azzal a gyanúval lehet illetni, hogy összejátszanak Jahja Sinwar gázai terrorvezérrel, akitől cserébe Captagon kábítószereket lehetett kapni.

Sinwer a szállítmányokhoz egyik hátsó támogatójától, Bassar al-Aszád szíriai elnök családi klánjától jut. A drogért –cserébe – a fegyver üzletág könnyen és ellenőrzés nélkül működött, és elkerülte a pénzkezeléssel járó nehézségeket.

Érdemes emlékezni arra hogy az októberi támadás után elesett vagy elfogott terroristáknál nagy mennyiségű Captagont találtak, ami olyan ajzószer, ami akár napokra lecsökkenti a fizikai fáradtságot, és törli a tudatból az erkölcsi gátlásokat. Ezek a készítmények szintén az alagútrendszeren keresztül utaztak Észak felé, a támadási gyülekezőhelyekre, és a közel-kelet több nagyvárosába is.

Izrael tisztában van azzal, hogy amíg ez a rendszer létezik, a terror- és háborús kockázat megmarad

Október 7. nem történhetett volna meg anélkül a fegyveres és hírszerzési kiképzés nélkül, amit a Hamász a Philadelphi-i folyosón keresztül kapott.

Izraelnek kellemetlen meglepetés, hogy az IDF éveken át bővítette a „Yahalom' nevű speciális alagútfelszámoló különleges egységét és és dollármilliárdokat fektetett be robotokba, speciálisan kiképzett kutyákba, testre szabott drónokba és számos más csúcstechnológiába, még mindig nem rendelkezik olyan képességekkel, hogy mindezt lezárja?

Az előre nem számított nehézségek miatt geopolitikai kérdés marad, hogy az IDF meg tudja-e akadályozni a Hamász visszatérését, ha teljesen kivonul a Philadelphi-i folyosóból. A jelenlegi helyzet láttán a válasz negatív. Ha a folyosó jelen állapotában megmarad, akkor a Hamász néhány év alatt képes lehet korábbi kapacitásainak szinte teljes visszaépítésére. Ez azért nem meglepő, mert a rendszer kiépítését 2007-ben tehát már több mint 15 éve rendelte el Irán, és finanszírozta is az építés javát. Egy ilyen bonyolult képződményt lehetetlen néhány hónap alatt teljesen megsemmisíteni.

Amikor valaki a Philadelphi-folyosóra ér, valójában semmit sem lát

Az alagutak különlegesek, hosszúak és mélyen a föld alatt húzódnak, emiatt a szonárok és az infra-eszközök nehezen fedezik fel. Az egyetlen módja annak, hogy valóban megtalálják őket, ha mélyen Rafahból kezdik a keresését, és minden megtalált nyílást végig kell vizsgálni, a határ alatt áthaladva az egyiptomi kijáratig. Ezért is fontos Izraelnek a határ menti város elfoglalása és teljes átvizsgálása, hogy meglássák, melyik járat vezet a határig.

A határokon átnyúló alagutak dilemmája könnyebb lenne, ha az egyiptomiak ugyanolyan elkötelezettek lennének az átnyúló alagutak rendszerének felszámolása mellett, mint az IDF, de ez nem így van.

Elvileg Egyiptom világi kormánya gyűlöli a Hamászt, amely a 2010-es évek elején segítette az Egyiptomi Muzulmán Testvériséget (a Hamász szülőmozgalmát) abban, hogy ideiglenesen átvegye az ország uralmát, és kis híján letaszította a trónról a katonai vezetést, ami helyett elmaradott vallási rendszert kívánt bevezetni.

Valójában 2015-ben Egyiptom nagymértékben elárasztotta a Hamász határon átnyúló alagútjait tengervízzel vagy szennyvízzel, több száz rafahi házat (az egyiptomi oldalon) lerombolt, és 2019-ben azt mondta, hogy egy jelentős katonai művelettel további 37 határon átnyúló alagutat semmisített meg.

Az IDF nem vitatta, hogy Egyiptom megtette ezeket az intézkedéseket, de akkor hogyan lehet az, hogy a Hamásznak 2024-ben még mindig ennyi alagútja van?

Súlyos alábecsülés?

Az egyiptomiakkal szembeni méltányosság kedvéért, Izraelhez hasonlóan, ők is alábecsülhették a Hamász újjáépítési képességét.

Ha egyszer semlegesítik, az nem jelenti azt, hogy teljesen megsemmisült, és még ha egyszer is megsemmisült, nem azt jelenti, hogy örökre megsemmisült. A régi lerombolt pedig nem jelenti azt, hogy ne ásnának szinte azonnal új alagutakat.

A háború alatt az IDF vezető tisztségviselői rendszeresen közlik, hogy bár hatalmas felderítési adattal rendelkeztek a Hamász alagúthálózatáról, még mindig fogalmuk sem volt arról, hogy mennyivel nagyobbak, fejlettebbek és hosszabbak az alagutak a becsültnél.

A jelenlegi háború világossá tette, hogy az IDF kiterjedt hadművelete a Hamász ellen 2021-ben, tekintettel arra, hogy az egész konfliktus mindössze 11 napig tartott, puszta tűszúrás volt a terrorcsoport alagútkapacitása ellen.

Mindez azonban egy nagylelkű és felmentő magyarázat Egyiptom javára, és jelenleg Izrael egyik szemének az egyiptomi politikát kell fürkésznie.

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom