Megfélemlítéssel próbálják részvételre bírni a háziorvosokat az új ügyeleti rendszerben
A Népszava szerint pressziótól sem mentes az a toborzó kampány, amivel próbálják részvételre bírni a háziorvosokat az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által irányított új ügyeleti rendszerben. A toborzás még Hajdú-Bihar megyében is zajlik, noha ott már február elsejétől az új rendszer működik, de még korántsem sikerült annyi háziorvost bevonni, hogy a nekik szánt feladatot elláthassák.
Háziorvosoktól a Népszava tudja: a járási ügyeletközpontok környékén praktizálókat „tájékoztató” értekezletekre hívják, amelyen megpróbálják az odaérkezőket „meggyőzni”, hogy írják alá az OMSZ ügyeleti szerződését. A lap szerint az is elhangzott, hogy a NEAK szerződést bonthat az ügyeleti munkát visszautasítókkal, de olyasmi is, hogy lista készülhet róluk a belügyminiszter számára.
A közösségi portálon Kunetz Zsombor orvos hétfőn megosztotta a Győr-Moson-Sopron megyei kormányhivatal háziorvosoknak írt levelét, amelyben azt állítják: „a jogszabály szerint azok is kötelesek részt venni az ügyeleti ellátásban, akik nem írják alá a szerződést.”
A Népszavának Szabad Zoltán, az Orvosszakszervezet elnöke azt mondta: a jelenleg hatályos jogszabályok alapján nincsen mód a háziorvosok ügyeletbe kényszerítésére, és az államtitkár valamint az OMSZ igazgatója szerint is az ügyeletben való részvétel önkéntes. Azt kérte, ne üljön fel senki a nyomásgyakorlásnak, ha kétsége van, vegye fel a kapcsolatot a szakszervezet, vagy a MOK jogászával.
A kormány tervei szerint a mentők által szervezett, háziorvosok bevonására épülő ügyeleti rendszert márciusban terjesztik ki Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron megyére. Hajdú-Biharban hivatalosan már ez a rendszer működik februártól.
S bár az OMSZ vezetői az elmúlt másfél hétben többször is arról számoltak be, hogy az új rendszer „zökkenőmentesen” elindult, egy, a lap birtokába került levelezés szerint még február másodikán is arra kérték a háziorvosokat, hogy a balmazújvárosi ügyeleti pontra 17, a püspökladányira 15, a hajdúhadházira 10 üres napra vállaljanak ügyeletet.
Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója szerint az idézett levél nem azt jelenti, hogy most ezekben a városokban 16-22 óráig nincs orvos az ügyeletben, csupán azt, hogy a feladatot nem házi, hanem az mentőszolgálattal szerződött egyéb orvos látja el.
Hajdú-Bihar megyében 345 körzet van, ebből 86 a gyermekorvosi praxis. Ennyi háziorvosnak kellene havonta 341 felnőtt, és 62 gyermekorvosi ügyletet vállalnia. Az OMSZ február hatodikán közölt utolsó adata szerint: 43 felnőtt és 32 gyermekorvossal kötöttek szerződést.