Meghalt Fethullah Gülen török hitszónok, akit Erdogan a 2016-os puccskisérlet kitervelőjének tartott

HírKlikk 2024. november 3. 20:00 2024. nov. 3. 20:00

Amerikai száműzetésében 83 éves korában egy pennsylvaniai kórházban elhunyt Fethullah Gülen török hitszónok, akit Recep Tayyip Erdogan elnök azzal vádolt meg, hogy ő állt az elnök elleni 2016-os puccskísérlet mögött.  A szúfi muszlim irányzat híveként Gülen korábban a radikális iszlám és az atatürki szekularizáció alternatíváját kínálta a török társadalomnak. Hatalmas oktatási, kulturális és politikai hálózatot épített ki, komoly politikai befolyása volt, szövetséget kötött Erdogannal, hogy utána összevesszen vele. 

Halálával talán megtörik Gülen hívein a bűbáj – nyilatkozta Hakan Fidan, Erdogan elnök volt kémfőnöke, jelenlegi török külügyminiszter a szerinte „sötét szervezet” vezetőjének haláláról – írja a 24.hu

Mint ismeretes, Erdogan már régóta irányítja Törökországot elnöki rendszerben – szinte diktátori hatalommal –, leszámolt az ellenségeivel, ellehetetlenítette a kritikus sajtót, legfőbb ellenlábasának viszont rögeszmésen a most elhunyt imámot tekintette. Gülent még az 1981-es törökországi puccs alatt letartóztatták, majd hét hónapra bebörtönözték.

A katonai rezsim nem véletlenül akarta semlegesíteni őt – a szónoklatai és a szegények oktatásának megszervezése miatt egyre népszerűbbé váló imám ekkoriban már egy dinamikusan növekvő informális közösség feje volt. A Hizmet („szolgálat”) néven is ismert úgynevezett „Gülen-mozgalom” több lábon állt. A mozgalomnak a tagokon kívül több millió szimpatizánsa is volt. A velük rokonszenvező üzletemberek pedig bőkezűen támogatták őket, amiből egyfajta párhuzamos szociális hálót tartottak fenn. A szervezet a kezdetektől jótékonykodott, és segítette a szegényebb muszlim híveket. Fő profilja azonban az oktatás volt. Gülen már a mozgalom megalakulása előtt egyetemi előkészítő iskolákat tartott fenn, ahonnan a szegénysorból származó tanulók a legjobb török egyetemekre is be tudtak kerülni. Ez különösen vonzó volt a hagyományosabb, szegényebb, vallásos rétegek körében, hiszen a Hizmet az anyagi támogatás mellett hitoktatást is nyújtott, amelyet a török közoktatás ekkoriban nem. Ezzel a diákok persze Gülen lekötelezettjei, későbbi támogatói lettek. 

Forrás: 24.hu


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom