Megindult a vagyonkimentés? – Milliárdos osztalékok a NER elitnél

HírKlikk 2025. június 10. 09:00 2025. jún. 10. 09:00

Több mint 70 milliárd forint osztalékot vettek ki fél év alatt a NER-közeli szereplők a saját vagy családi érdekeltségű cégeikből – derül ki Vajda Zoltán, az MSZP országgyűlési képviselője és a Parlament költségvetési bizottságának elnöke által összeállított adatokból.

A céginformációs adatbázisokban közzétett 2024-es és 2025-ös pénzügyi beszámolókból, valamint a cégnyilvántartásban szereplő tulajdonosi információkból szemezgetett Vajda Zoltán. A szocialista politikus a közösségi oldalán is közzétette, hogy a NER-közeli szereplők mennyi pénzt vittek haza saját vagy családi érdekeltségű vállalkozásaikból, cégeikből.

A legnagyobb tételek szereplők szerint:

Mészáros Lőrinc és családja

– Mészáros és Mészáros Zrt.: 26,03 milliárd Ft
– Opus Global Nyrt.: 8 milliárd Ft (javasolt)
– Pegazus Trade Kft. (Mészáros János): 800 millió Ft
Összesen: 34,83 milliárd Ft

Tiborcz István (Orbán Viktor veje)

– BDPST Capital Zrt.: ~4 milliárd Ft (becsült)

Lázár János érdekköre

– Országos Dohányboltellátó Kft.: 9,885 milliárd Ft
– GYSEV Cargo Zrt.: 3,8 milliárd Ft
– Grosswiese Zrt.: 47 milló Ft
Összesen: 13,73 milliárd Ft

Várkonyi Andrea (Mészáros felesége)

– Whitedog Media Kft.: 1,025 milliárd Ft

Schmidt Mária és családja

– BIF Nyrt.: 3,8 milliárd Ft

Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.

– 9,7 milliárd Ft (ebből korábbi évek tartaléka is)

Orbán Dávid (Orbán Viktor unokaöccse)

– Timolod Kft.: 500 millió Ft

Szalay-Bobrovniczky Kristóf (honvédelmi miniszter)

– London Capital Zrt.: 954 milló Ft (eredménytartalékból)

Orbán Győző (Orbán Viktor édesapja)

– Dolomit Kőbányászati Kft.: 1,375 milliárd Ft

Az MSZP szerint a felsorolt adatok tárgyszerűen igazolják Vajda Zoltán állítását: mindössze néhány tucat cég, gyakran családi tulajdonban vagy államhoz kötötten, fél év alatt meghaladta a 70 milliárd forintos osztalékfizetési szintet. Úgy vélik, ezek olyan tényadatok, amelyek nyilvános elszámoltatást és a társadalomnak adott tiszta válaszokat igényelnek.

A párt szerint a fenti kifizetések jellemző mintázatot mutatnak: nem ritka, hogy veszteséges év után is kivesznek osztalékot a korábbi évek nyereségéből, a kifizetések gyakran családtagokhoz áramlanak, az állami megrendelésekből hirtelen meggazdagodott szereplők jellemzik a listát.

Vajda szerint ez nem csupán gazdasági, hanem politikai kérdés is: egy közmegbízásból élő elit magánvagyonának forrásait át kell világítani, mielőtt azokat alapítványokon, off-shore struktúrákon át végleg kimentik. Vajda szerint a teljes menü csak a „vádiratban” lesz olvasható, de az előétel már tálalva van.

A szocialisták szerint ideje lenne megkérdezni a felsorolt szereplőket: honnan jött ez a pénz, milyen tevékenységből származott a haszon (a profit), és kik segítettek hozzájutni? „Mert nemcsak pénz áramlik: a közbizalom, a jövő generációk igazságérzete és a demokratikus közélet hitelessége, tekintélye is kockán forog" – fogalmaz az ellenzéki párt.